Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

ECIKS sjellė investimet e para nė IT

Vjenė, 3 dhjetor 2007 – Nisma Ekonomike pėr Kosovėn (ECIKS), qė pėrfaqėson Agjencinė e KosovėsShtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera

PRISHTINĖ, 26 NĖNTOR – Rritja e fundit e ēmimeve tė naftės do tė reflektohet nė ēmimet e produPTK kėrkon drejtor tė ri kosovar

PRISHTINĖ, 22 NĖNTOR – Kreu i Bordit udhėheqės i Postė - Telekomit tė Kosovės, Ilir Salihu, kaKEK tremb hajnat

Prishtinė, 13 nėntor — Pavarėsisht faktit qė Kosova ka mungesė tė furnizimit me energji elektrECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė Vjenė

Vjenė, 7 nėntor 2007 - Sot nė Vjenė, nė organizim tė Nismės Ekonomike pėr Kosovėn (ECIKS), qėKosovės i shtohet edhe njė bankė

Banka Kombėtare Tregtare ka hapur degėn e saj nė Kosovė.Drejtues tė saj synojnė ta bėjnė bBuxheti mbi 1 miliardė euro

Buxheti i Kosovės pėr vitin 2008 do tė jetė 1 miliard e 27 milionė euro, ndėrsa tė hyrat 8Qeveria shfuqizon marrėveshjen MEM-MPB

Vatra Qehaja

Prishtinė, 1 nėntor 2007 (Koha Ditore) – Qeveria e Kosovės ka vNjė menaxher tė mirė, aman

Mbi 230 milionė euro janė borxhet e tatimpaguesve ndaj Administratės Tatimore dhe pėrsėriLuten pėr embargo

Prishtinė, 27 tetor 2007 (Express) - Paralajmėrimin e Serbisė se mund tė vėrė embargo mė KI zmadhojnė borxhet

Prishtinė, 25 tetor 2007 - Qeveria serbe ka thėnė se para gjashtė vjetėsh, borxhi i jashtėmGjysma e PBB-sė nga sektori privat

PRISHTINĖ, 22 TETOR 2007 - Zhvillimi i sektorit privat dhe evitimi i barrierave teknike dhe leSerbia fiton n`kurriz tė Kosovės

Prishtinė, 19 tetor 2007 (Express) – Drejtues tė Operatorit tė Sistemit tė Transmisionit dhe TShtrenjtohet buka

Prishtinė, 19 tetor - Prej sot ēmimi i bukės do tė ngrihet nė 45 centė. Kėshtu vendosi mbrėmėCEFTA gjen Kosovėn tė papėrgatitur

PRISHTINĖ, 15 TETOR 2007– Me gjithė deklaratat e zyrtarėve qeveritarė se implementimi i MarrėvParibas Bank hyn nė Kosovė

Prishtinė, 8 tetor 2007 - Sistemit bankar nė Kosovė tashmė i ėshtė shtuar edhe njė bankė tjetėShtet social

Prishtinė, 1 tetor 2007 — Derisa pėr zhvillimin e sektorit tė arsimit dhe shėndetėsisė, qeveriExpress: “Koncesioni rrezikon aeroportin”

Prishtinė, 1 tetor 2007 — Nga dhėnia me koncesion e Aeroportit Ndėrkombėtar tė Prishtinės (ANP11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim

Lipjan, 26 shtator 2007 - Ekonomia kosovare ka arritur tė pėrforcohet me blloqe ndėrtimi “SiHeqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellit

PRISHTINĖ, 23 SHTATOR – Vendimi i Kėshillit Ekonomik Fiskal pėr heqjen e tarifave doganore pFillon prodhimin Ferronikeli

Prishtinė, 12 shtator — Kur Ferronikeli ishte nė procesin e privatizimit, ēmimi i njė ton nikeUNMIK: embargoja e Serbisė pozitive pėr Kosovėn

PRISHTINĖ, 11 SHTATOR 2007 - Pas kėrcėnimeve serbe se ky shtet do tė vendosė embargo ekonomikeRryma: reduktime tė mėdha gjatė shtatorit

Prishtinė, 9 shtator 2007 – Premtimet e ministrit Ethem Ēeku se do tė ketė furnizim stabil mRWE e sigurt pėr Kosovėn C

Prishtinė, 6 shtator 2007 — E sigurt pėr fitore nė garėn pėr projektin Kosova C, kompania gjerAeroporti prin me rroga nga ndėrmarrjet publike

Prishtinė, 5 shtator 2007 - Trendet e rritjes se pagave nė Aeroportin Ndėrkombėtar tė PrishtinShqipėria subvencionon bujqėsinė

Tiranė, 2 shtator 2007 - Qeveria shqiptare do tė detyrohet tė subvencionojė deri nė 5% tė vlerKosova promovon investimet ne Forumin e Alpbach

Alpbach, 30 gusht 2007 - Nė organizim tė Nismės Ekonomike pėr Kosovėn (ECIKS), e cila pėrfaqShqipėria pėrfiton 1.3 miliardė dollarė nga emigrantėt

Tiranė, 22 gusht 2007 - Sipas studimeve tė bėra nga Banka Botėrore, emigrantėt shqiptarė pėrllRaiffeisen Bank vazhdon me rritje

Prishtinė, 20 gusht 2007 — Totali i aseteve tė Raiffeisen Bank (RZB) gjatė gjashtėmujorit tė pECIKS promovon investimet ne forumin e Alpbach

Vjenė, 17 gusht 2007 - Nisma Ekonomike pėr Kosovėn - ECIKS, e cila e pėrfaqėson Agjencinė e KoECIKS publikon faqen e IPAK-Vienna nė Internet

Vjenė, 17 gusht 2007 - Nė kuadėr tė implementimit tė projektit pėr promovimin e investimeveOEK: tė hiqet dogana pėr grurin

Prishtinė, 15 gusht 2007 — Oda Ekonomike e Kosovės (OEK) kėrkoi tė mėrkurėn nga Qeveria e KosoKosova pranon borxhin
Prishtinė, 12 gusht— dhe pse insistimi i Serbisė ėshtė jashtėzakonisht i madh, qė integriteti territMė pak bukė nga Serbia

Prishtinė,6 gusht 2007 —Pėrfundimi i korrje-shirjeve tė grurit nuk ėshtė i kėnaqshėm. Por nėseRritet inkasimi i rrymės 30 pėr qind

Prishtinė, 3 gusht 2007 - Nė muajin korrik ka pasur inkasim tė rrymės nė vlerė prej 8.600.000Shqipėria e para nė turizėm

Sipas Organizatės Botėrore tė Turizmit, Shqipėria ėshtė vendi i cili pėrfiton mė sė shumtiParatė pėr ankesa ndalen nga hisja e punėtorėve

Mbi 40 mijė euro u janė ndalur punėtorėve tė ndėrmarrjes shoqėrore “Auto Shtėpia ‘MustafaTenderi pėr Kosovėn C shpallet kėtė vit?!

Prishtinė, 1 gusht 2007- Tenderi ndėrkombėtar pėr termocentralin Kosova C do tė shpallet deriThellohet deficiti tregtar

Vetėm pėr gjashtė muajt e parė tė kėtij viti, sipas ESK-sė, Kosova ka importuar mallra nėMaqedonia sėrish bllokon eksportin kosovar


UNMIK-u konsideron se institucionet vendore dhe ndėrkombėtare ne Kosovė nuk mund tėCEFTA hyn nė fuqi

Prishtinė, 27 korrik 2007 – Prej dje, mė 26 korrik, ka hyrė nė fuqi marrėveshja rajonale pėr tBuxheti 2008 do tė mbėshtesė zhvillimin e Kosovės

Prishtinė, 25 July 2007 (ECIKS) - Ministria e Ekonomisė dhe Financave (MEF) ka filluar dėgjimeFillon faza e dytė e projektit “Kosova C”

Nėnshkruhen kontratat me PricewaterhouseCoopers (PwC), Hunton&Williams (H&W) dhe EnvironmeInfrastruktura doganore dhe kufitare arrin standardet evropiane

Zyrtari pėr ēėshtjet e Kosovės nė Komisionin Evropian, Khaldoun Sinno, gjatė qėndrimit nėAKM-ja shet edhe 14 ndėrmarrje pėr 3.7 milionė

Prishtinė, 17 korrik 2007 – Mbi 3.7 euro milionė euro kanė kushtuar 14 ndėrmarrjet e shpalluraDardania, fshat i internetit dhe kompjuterėve

Ferizaj, 9 korrik 2007- Fshati Dardani i Ferizajt, tash e tutje nuk do tė njihet vetėm si fshaKosova, shembull nė rajon me lehtėsirat pėr biznese

Prishtinė, 9 korrik 2007 - Komisioni Evropian (KE) nė raportin e tij rreth zbatimit tė KartėsMos tė gabojmė me Bordet e Drejtorėve
Artikull nga Dr. Etrur Rrustemaj, marrė nga Koha Ditore e datės 05 korrik 2007.

JoMinistri Dugolli propozon ndryshimin e politikave fiskale

Prishtinė, 3 Korrik 2007 – Kėrkesa e komunitetit tė biznesit pėr ndryshim tė politikave fiskal855 milionė euro investime
Prishtinė, 4 korrik 2007 - Drejtori i Agjencisė pėr promovimin e investimeve, Ejup Fejza, nė prezantLėshohet nė qarkullim pjesa “problematike” e M2-shit

PRISHTINĖ, 2 KORRIK 2007- Magjistralja Prishtinė - Shkup, e njohur si M2, nė zonėn CagllavicėNėnshkruhet njė memorandum pėr ndihmė NVM-ve

Prishtinė, 2 korrik 2007 - Me qėllim tė zhvillimit tė ndėrmarrjeve tė vogla dhe tė mesme (NVMLansohet Agjencia Kosovare pėr NVM

Prishtinė, 28 qershor 2007 - Numri i bizneseve tė regjistruara nė Kosovė ėshtė nė rritje tė vaVlerėsohet i suksesshėm sektori bankar

Prishtinė, 28 qershor 2007 - “Sektori bankar, nė Kosovė , ėshtė njėri ndėr sektorėt mė tė sKonferencė e investitorėve pėr miniera

Prishtinė, 27 qershor - “Kosova ka potencial tė mjaftueshėm pėr investime tė huaja nė sektoriKE ndihmon Kosovėn pėr tė qenė konkurrente nė CEFTA
Prishtinė, 18 qershor 2007 Pėrfaqėsues tė Komisionit Evropian premtuan sot nė Prishtinė se ata do t'Vlera e PTK-sė mbi 1 miliard euro, thotė menaxhmenti
Prishtinė, 15 qershor 2007 - Qeveria e Kosovės duhet tė vendos kur dhe si do tė bėhet privatizimi iKosova nė proces Stabilizim-Asociimi me EU

Prishtine, 14 qershor 2007 - Nė Prishtinė u mbajt sot takimi i dytė nė kuadėr tė Mekanizimit PAfaristė nga Austria vizitojne Kosovėn

Prishtinė, 11 qershor 2007 - Mbi 20 afaristė nga Austria, sot dhe nesėr do tė qėndrojnė ne nHapet panairi ndėrkombėtar Prishtina 2007

PRISHTINĖ – 06 qershor 2007 - Pėrfaqėsues tė Odes Ekonomike tė Kosovės (OEK) dhe tė bizneseveMbahet tryeza e shtatė pėr produktet e industrisė

PRISHTINĖ, 4 maj 2007 – Ngritja e infrastrukturės sė cilėsisė pėrmes pėrafrimit me direktiva tKosovarėt pa pasaporta ne Shqipėri

Prishtinė, 1 qershor 2007 - Duke filluar prej 1 majit e deri mė 30 shtator, tė gjithė kosovarėPėr abuzime nė BPB shtatė veta nė arrest

Prishtinė, 31 maj 2007 - 7 veta janė arrestuar mėngjesin e sotėm nė njė operacion policor me aPTK-ja me oferta tė reja pėr biseda jashtė vendit

GJAKOVĖ, 31 maj 2007 - Telekomi i Kosovės do tė ulė ēmimet e bisedave ndėrkombėtare qė nga ditTelefonia fikse me teknologji tė re

FERIZAJ, 29 MAJ - Zyrtarė tė PTKsė, tė martėn kanė promovuar nė Ferizaj, zhvillimet e fundit qEdhe 9 milionė euro nga privatizimi

Prishtinė, 24 maj 2007 — Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) ka arritur tė shtojė fondin e pSllovenėt blejnė gjysmėn e aksioneve tė BRK-sė

PRISHTINĖ, 23 MAJ 2007 - Shitblerja e gjysmės sė aksioneve tė Bankės sė Re tė Kosovės (BRK) pėKEK-u nis shkyējen e borxhlinjve tė mėdhenj

PRISHTINĖ, 21 MAJ 2007 – Korporata Energjetike e Kosovės ka filluar tė hėnėn aksionin pėr shkyHapet panairi "Ditėt e Agrobiznesit Kosovar”

Gjakovė, 18 maj 2007 - Ėshtė hapur dje nė Gjakovė panairi tradicional “Ditėt e Agrobiznesit KoAKM shpall Valėn e 26-tė tė privatizimit

Prishtinė, 16 maj 2007 - Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) tė martėn me 16 maj, 2007 zyrt5.5 milionė dollarė shtesė pėr pastrimin e hirit

PRISHTINĖ, 14 MAJ 2007 - Banka Botėrore dhe Qeveria holandeze do tė japin donacione shtesė pėrPTK-ja themelon Departamentin pėr antikorrupcion

PRISHTINĖ, 14 MAJ 2007 - Posta dhe Telekomunikacioni I Kosovės ka themeluar Departamentin pėrAQBK: bankat e fuqishme rrisin konkurrencėn

PRISHTINĖ, 14 maj 2007 - Udhėheqės tė Autoritetit Qendror Bankar (AQBK) dhe tė bankave afarisĒeku: Mbėshteteni ekonominė e Kosovės

TIRANĖ 10 MAJ - Tashmė qė pavarėsia e Kosovės ėshtė shumė afėr, Kosova ndjehet e pėrgatiturLancohet Inkubatori virtual i biznesit

Prishtinė, 10 maj 2007 - Inkubatori virtual i biznesit quhet programi i ri tė cilin sot e lancKosovė: autostrada kushton 650 milion euro

Prishtinė, 7 maj 2007 - Autostrada Vėrmicė- Merdare, do tė kushtojė 650 milionė euro, ka njoftShtyhet zbatimi i CEFTA-s

Prishtinė,3 maj 2007 — Pėr shkak se nuk ėshtė ratifikuar nga parlamentet e shumicės sė vendeveQeveria miraton dokumentin e eSEE

Prishtinė, 2 maj 2007 - Nė mbledhjen e sotme tė Qeverisė sė Kosovės ėshtė miratuar dokumenti IMbyllet panairi ndėrkombėtar EKSPO-KOS 2007

Prishtine, 28 prill 2007 - Nė Prishtinė gjatė vikendit ėshtė mbyllur panairi i VI-tė ndėrkombėKoha pėr investime ne Kosovė

Prishtinė, 25 prill 2007 - Tani ėshtė kohė qė investitorėt tė vijnė nė Kosovė, ėshtė thėnė ngaĒeku: tė paguhen taksat

Prishtinė, 24 prill 2007 - Kryeministri i Kosovės, Agim Ēeku, ka qėndruar sot nė AdministratėnSindikalistėt e KEK-ut thėrrasin nė protesta tė mėdha

Prishtinė, 23 prill 2007 - Gjendja e vėshtirė nė KEK, humbjet e shtuara, ngritja e ēmimit, korGjithēka gati pėr regjistrimin e popullsisė nė Kosovė

Prishtinė, 20 prill 2007 - Regjistrimi i dytė testues, i mbajtur nė nėntor tė vitit tė kaluaAKM shpalli valėn e 25 tė privatizimit

PRISHTINĖ, 18 prill 2007 — Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) tė martėn zyrtarisht shpalliVala me produkte tė reja

Prishtinė, 17 prill 2007 - Operatori i telefonisė mobile Vala, njėsi e Postės dhe Telekomit tėFinancimi i autostradės afėr kompletimit

TIRANĖ, 15 PRILL 2007 - Hidhet hapi final pėr pėrmbylljen e procesit tė financimit tė plotė tėAKM-ja fajėson BSPK-nė

Prishtinė, 13 prill 2007 - Zėvendėsdrejtori i AKM-sė, Ahmet Shala, ka shprehur shqetėsimin e tIsh-punėtorėt bllokojnė hyrjen nė "Feronikeli"

Drenas, 13 prill 2007 - Nė orėt e hershėm tė mėngjesit tė sotėm, me qindra ish-punėtorė tė ndėFMN jep vėrejtje pėr shpenzimet buxhetore

Prishtinė, 11 prill 2007 - Zyra e Fondit Monetar Ndėrkombėtar (FMN) nė Prishtinė ua ka tėrhequSllovenia, investitori numėr njė nė Kosovė

Prishtinė, 11 prill 2007 - Investimet sllovene nė Kosovė, tė vlerėsuara nga disa afaristė kosoEmigrimi ndihmon zhvillimin ekonomik

Tiranė, 10 prill 2007 - Banka Botėrore do tė ndėrmarrė njė nismė tė re pėr emigrimin e organizTenderėt e energjetikės nė duart e LDK-sė

Reduktimi i pranisė ndėrkombėtare nė Komisionin pėr tenderė, nė projektet energjetike ėshtShitet “Kasabanka”

“Nova Ljublanska Banka” nuk ka marrė parasysh hetimet pėr shpėlarje parash dhe ndėrhyrjenShėrbimi Doganor nė duar tė kosovarėve

Prishtinė, 3 prill 2007 - Shėrbimi Doganor i UNMIK-ut qė nga sot ėshtė bėrė me drejtor vendorInteresim i shtuar i investitorėve austriak

Zyra Austriake nė Prishtinė / Agjencia Austriake pėr Zhvillim

Ministria pėr TregZbatimi i strategjisė zhvillimore nis nė prill

PRISHTINĖ, 26 MARS 2007 - Drejtuesit e Ministrisė sė Ekonomisė dhe tė Financave (MEF) dhe ish-Masat doganore shtrenjtojnė koston e jetės

Kukės, 26 mars 2007 - Masat doganore tė ditėve tė fundit nė Morin tė Kuksit, si dhe nė anėnKonferencė pėr ardhmėrinė e Kosovės nė Vjenė

Vjenė, 21 mars 2007 - Sot nė Vjenė ėshtė mbajtur nje konferencė me temė tė ardhmen e Kosovės.Nesėr konferencė pėr Kosovėn nė Vjenė

Vjenė, 20 mars 2007 - Nesėr nė Vjenė mbahet konferenca e organizuar nga Instituti pėr RegjioAutostrada kryhet mė 2009

Pjesa e mbetur e autostradės deri nė kufi me Kosovėn do tė kushtojė rreth 400 milionė euroBERZH-i kėrkon projekte konkrete nga kosovarėt

Prishtine, 16 mars 2007 - Zyrtarėt e Bankės Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim gjatė njė tak16 grupe mallrash lirohen nga taksat doganore

Prishtine, 15 mars 2007 - Gjashtėdhjeteshtatė grupe mallrash, qė pėrdorėn pėr prodhim nė Kosov810 mijė euro pėr minierėn e magnezitit

Prishtine, 14 mars 2007 - Janė shpallur sot fituesit e pėrkohshėm tė tri ndėrmarrjeve nga valaIntensifikohet bashkėpunimi ekonomik Kosovė-Kroaci

Prishtinė, 12 mars 2007 - Kosova ėshtė nė rrugė tė mirė pėr implementimin e plotė tė marrėveshAeroporti: procesi i koncesionit, i pashmangshėm

Prishtinė, 12 mars 2007 - Ekspertė nga Agjencia Amerikane pėr Zhvillim Ndėrkombėtar (USAID), kKosova 1,23 miliard euro nė minus !

Kosova gjatė vitit 2006 ka importuar mallra me vlerė prej 1.3 miliard eurosh dhe ka eksporART refuzon ankesėn e Mobilkom Austria

Prishtinė, 06 mars 2007 - Zyra ligjore ka pėrfunduar procesin e shqyrtimit tė ankesave tė paraBlloku B bie nga sistemi dy herė pėr dy ditė

Prishtinė, 05 mars 2007 - Rrjedhjet nė kazan, qė shkaktuan daljen nga funksioni tė Bllokut B2Nė 2006 doganat kanė sjellur 459.6 milionė euro

Prishtinė, 2 mars 2007 - Shėrbimi Doganor gjatė vitit 2006 ka realizuar 459.6 milionė euro tėOEK takon komunitetin e biznesit nė Gjilan

Gjilan, 2 mars 2007 - Besim Beqa, kryetar i Odės Ekonomike tė Kosovės dhe zyrtarė tė lartė tėBE vazhdon ndihmėn nė kontrollin e Financave Publike

Prishtinė, 1 mars 2007 - Bashkimi Evropian sot nisi projektin nė vlerė prej 1.5 milion euroshAustriakėt nuk heqin dorė, ankohen pėr tė tretėn herė

Formula pėr vlerėsimin e pikėve tė tenderit sipas ankesės sė austriakėve ka disfavorizuarKredi deri nė 9 milionė

Kamatat e kredive qė lėshojnė bankat, mbesin tė larta dhe sillen deri nė 14 pėr qind nė vit.Fondi i privatizimit mund ta ndėrtojė autostradėn Prishtinė-Durrės

Prishtinė, 27 shkurt 2007 - Ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit, Qemajl AhmetiTermocentral me Gaz?!

Sipas kryetarit tė AKR-sė, Behxhet Pacolli, nga kriza energjetike mund tė dilet pėr 6 deKosova ka shkallė tė lartė tė emetimit tė CO2

Prishtinė, 24 shkurt 2007 - Ekspertėt kosovarė tė mjedisit kanė thėnė sot nė njė takim me temėIPKO NET kryen obligimet financiare

Prishtinė, 22 shkurt 2007 - Pagesėn e shumės prej 75 milionė euro, konsorciumi “Telekom SlovenRritet kapitali i bankave nė vend

Prishtinė, 21 shkurt - Nė fund tė vitit tė kaluar, kapitali i gjashtė bankave komerciale qė opKosmocelli nuk paguan paratė

Konsorciumi "Kosmocell" nuk i ka paguar 81 milionė eurot e ofruara pėr tenderin mobil. PėrfMegjithatė sllovenėt fitojnė tenderin e telefonisė

Prishtinė, 21 shkurt 2007 - Meqė Kosmocell nuk ka paguar shumėn e paraparė prej 81 milionė eurVazhdon me ritme tė shpejta autostrada Durrės-Morin

Tiranė, 19 shkurt 2007 - Autostrada Durrės - Morin vazhdon tė ndėrtohet me ritme tė shpejta.Kosova rrezikon kthimin e dyfishtė tė borxhit

Prishtinė, 17 shkurt 2007— Kėshilltari pėr ēėshtje ekonomike i kryetarit tė Kosovės, Fatmir SeGjermania ēmon energjetikėn kosovare

Prishtinė, 14 shkurt 2007 - Shefi i Zyrės gjermane nė Prishtinė, Eugen Wollfarth ka deklaruarKosmocell do tė menaxhohet nga kosovarėt

PRISHTINĖ, 15 shkurt 2007- Brenda katėr muajve qytetarėt e Kosovės do tė kenė nė dorė numrat eQeveria ka mundėsi tė shpejtojė ndėrtimin e autostradės

PRISHTINĖ, 15 shkurt 2007- Shtyrja e fillimit tė punėve rreth pjesės kosovare tė autostradės P„Kosova C“ kalon nė fazė tjetėr

Prishtinė, 13 shkurt 2007 – Brenda muajit mars, komiteti drejtues pėr ndėrtimin e termocentralPrishtina pa rrymė

Prishtinė, 13 shkurt 2007 - Si pasojė e disa defekteve tė KEK-ut, njė pjesė e qytetarėve tė PrBNP Paribas ia mėsyn Kosovės

Prishtinė, 11 shkurt 2007 — Afrimi i definimit tė statusit tė Kosovės ėshtė duke afruar edhe mKosmocell i gatshėm pėr fillimin e punės

Prishtinė, 9 shkurt - Kompania fituese e tenderit tė telefonisė mobile "Kosmocell", e cila pėr€ 81 mil. nga licenca tė pėrdoren pėr investime kapitale

Prishtinė, 8 shkurt 2007 - Qeveria e Kosovės ka vlerėsuar procesin e pėrmbylljes sė tenderit tKosomocell fiton licencėn pėr telefoni mobile

Prishtinė, 7 shkurt 2007 - Kompania Kosmocell ėshtė fituese e tenderit pėr operatorin e dytė tRriten mjetet nėn menaxhimin e TKPK-sė

Prishtinė, 7 shkurt 2007 - Mjetet nėn menaxhim e Trustit tė Kursimeve Pensionale tė Kosovės,Filloi ndėrtimi i tunelit mė tė gjatė nė Ballkan

Kukės, 5 shkurt 2007 - Nė segmentin Rreshen - Kalimash nė pjesėn e autostradės nė ndėrtim DurrDy ndėrmarrje shiten pėr 6,5 milionė euro

Prishtinė, 31 janar 2007 – Ndėrmarrjet shoqėrore "Morava e Binēes" nga Gjilani dhe "Mulliri" nKassabank- 104 milionė euro depozita

Prishtinė, 31 janar 2007 - Fuqia finanziare e "Kassabankės" mė datė 31 dhjetor tė 2006 ishte 1Shitet Kasabank

Prishtinė, 31 janar 2007 - Tė hėnėn, sipas drejtorit tė "Kasabank", Milazim Abazit, ėshtė vendZgjerohet rruga Prishtinė – Aeroport (Sllatinė)

Prishtinė, 30 janar- Rrėmuja qė shkaktohet nė rrugėn magjistrale Prishtinė - Pejė, nga Fushė-Edhe 17 milionė euro nga privatizimi

Prishtinė, 24 janar 2006 - Jemi tė kėnaqur me privatizimin. Kėshtu thonė zyrtarėt e AgjencisėFormohet Komisioni pėr vlerėsimin e ofertave tė telefonisė

Prishtinė, 24 janar 2007 – Autoriteti Rregullator i Telekomunikacionit njoftoi se ka marrė venDoganat: 25 milionė euro mė shumė

Prishtinė, 21 janar - Shėrbimi Doganor i UNMIKut (SHDU) vjet ka tejkaluar planin e tė hyrave tAustriakėt synojnė kompletimin e pakos ballkanike

Prishtinė, 18 janar 2007 - Tenderi pėr operator tė dytė tė telefonisė mobile nė vend llogariteHapet gara pėr operator tė dytė

Prishtinė, 17 janar – Kompanitė "Mobilkom- Austria", "Telekom Sllovenia", "Team -Kosova" dhe "Tė brengosur pėr viza bullgare

Prishtinė, 16 janar 2007— Anėtarėsimi i Bullgarisė nė Bashkimin Evropian (BE), prodhuesve kosoTermocentrali i padėmshėm

Prishtinė, 16 janar 2007 — Projekti pėr ndėrtimin e Termocentralit tė ri, do tė ndikojė pozitiKriza nė Shqipėri mund t’i aktivizojė reaktorėt

Sofje, 14 janar 2007 – Problemet energjetike qė po kalon Shqipėria po pėrdoren nga politika dhRritet fondi blegtoral nė Anadrin

Rahovec, 14 janar - Nė rajonin bujqėsor tė Anadrinit ka filluar tė rritet interesimi pėr mbarėVit i ndėrtimeve me koncesion

Prishtinė, 11 janar 2007 - Buxheti i ulėt dhe mungesa e fondeve ka bėrė qė Komuna e PrishtinėsDiaspora solli 3 miliardė euro pėr 6 vjet

Prishtinė, 11 janar 2007 - Njė projekt-raport I Kabinetit pėr Qeverisje tė Mirė (KQM) ka saktėRritet deficiti tregtar

Prishtinė, 11 janar 2007 – Kosova vazhdon tė ketė bilanc tregtar negativ. Nė nėntor tė vititAutostrada varet nga ligji pėr shpronėsime

Prishtinė, 9 janar — "Fillimi i ndėrtimit tė autostradės Merdar-Morin, pėrveē mungesės se mjetNdėrtimi i autostradės duhet tė fillojė kėtė vit

Prishtinė, 9 janar 2007 - Ndėrtimi i autostradės Prishtinė-Durrės duhet tė fillojė kėtė vit, ėShuk: Kosova tė promovojė investimet

Prishtinė, 9 janar 2007 - Kosova duhet tė krijojė infrastrukturė ligjore dhe ambient tė favors20 pėr qind e GDP e bllokuar

Prishtinė, 8 janar 2007 - Janė afro 500 milionė euro qė mbesin tė bllokuara nė ekonominė e KAutostrada mbetet ėndėrr

Nga 316 kilometra rrugė, tė cilat janė nė plan tė MTPT-sė, vetėm 152 km prej tyre do tė rrAKM-ja shpall valėn e 22-tė tė privatizimit

Prishtinė, 29 dhjetor 2006 - Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) ka shpallur zyrtarisht valėCertifikohen 655 udhėheqės financiarė

Prishtinė, 27 dhjetor 2006 - Ministria e Ekonomisė dhe Financave (MEF), certifikoi 655 zyrtarėQeveria pėrkrah CEFTA-n

Prishtinė, 21 dhjetor 2006 - Qeveria e Kosovės pėrkrah marrėveshjen e tregtisė sė lirė nė mesMospajtime nė kuvend pėr buxhetin 2007

Prishtinė, 20 dhjetor 2006 - Kuvendi i Kosovės shqyrtoi pėr herė tė dytė projektligjin pėr buxKosova nėnshkruan zgjerimin e CEFTA-s

Bukuresht, 19 dhjetor 2006 - Prej sot Kosova ėshtė pjesė e CEFTA-s, Asociacionit tė Evropės QeShqyrtohet strategjia e zhvillimit 2007-2013

Prishtinė, 18 dhjetor 2006 - Sundimi i ligjit, infrastruktura, resurset njerėzore dhe ato natyShėrbimi Doganor konfiskon 1300 kilogram ari

Prizren / Pejė, 14 dhjetor 2006 - Shėrbimi Doganor i UNMIK-ut, sė bashku me Administratėn TatiShqipėria ndanė edhe 33 mil. USD pėr rrugėn Durrės-Kukės

Tiranė, 14 dhjetor 2006 - Kur kanė mbetur edhe 20 ditė nga fundit i vitit qeveria shqiptare kaVala 900 me 4 produkte tė reja deri nė fund tė vitit

Prishtinė, 11 dhjetor 2006 - Muaji dhjetor ėshtė muaj i Valės 900, tha sot drejtori menaxhuesBE zgjat mandatin e AER

Prishtinė, 7 dhjetor 2006 - Bashkimi Evropian ka zgjatur mandatin e Agjencisė Evropiane pėr RiKush do ta ndėrtojė "Kosova C"

Prishtinė, 6 dhjetor 2006 - Mediat kosovare kanė publikuar tė dhėna mė tė hollėsishme pėr kompMEM bėn publike kompanitė e interesuara pėr Kosova C

Prishtinė, 5 dhjetor 2006 - Komitetit Drejtues i Projektit (KDP), udhėhequr nga Ministria pėrRritet ēmimi i bukės nė Prishtinė

Prishtinė, 4 dhjetor 2006 - Prej sot ėshtė rritur ēmimi i bukės. Pėr rritjen e ēmimit tė bukėsNisi gara pėr energjetiken

Prishtinė, 3 dhjetor 2006 — Ministria e Energjetikės dhe Minierave (MEM) ka pėrmbyllur fazėn eOEAK propozon ndryshime nė sistemin fiskal

Prishtinė, 30 nėntor 2006 - Oda Ekonomike Amerikane nė Kosovė (OEAK), pėrmes punės sė KomitetNjė zonė industriale qė do ta shpėtonte Drenasin nga kriza

Kjo zonė ėshtė menduar se do t’i tėrheqė fabrikat e huaja tė montimit tė kompjuterėve dheTė varur nga rrjeti energjetik i Kosovės

29 nėntor 2006 - Energjia kalon vetėm nga Kosova. Nė kushtet e njė situate tė rėnduar energjetĒeku ka inkurajuar biznesmenėt vendės

Prishtinė, 27.11.2006 - Kryeministri kosovar, Agim Ēeku ka inkurajuar biznesmenėt vendės qė tėĒeku: Kosova pranon sfidėn e integrimeve evropiane

Prishtinė, 24 nėntor 2006 - “Qeveria e Kosovės ėshtė vetėdijshme se procesi i integrimit evropBPB drejt shitjes !

Prishtinė, 22 nėntor 2006 - Banka Private e Biznesit shumė shpejt mund ta ndėrrojė pronėsinė.Shtohet konkurenca nė sigurime

Prishtinė, 21 nėntor 2006 — Tregut tė sigurimeve nė Kosovėi ėshtė shtuar edhe njė kompanisigurKontabilistėt kosovarė pranohen nė Federatėn e Mesdheut

Stamboll, 21 nėntor 2006 - Shoqata e kontabilistėve tė certifikuar dhe auditorėve tė Kosovės (Aeroporti i Prishtinės me menaxhim kosovar

Prishtinė, 20 nėntor 2006 - Aeroporti Ndėrkombėtar i Prishtinės (ANP), ėshtė ndėrmarrja e fundGjermania ndihmon energjetikėn nė Kosovė

Prishtinė, 17 nėntor - Kosova do tė pėrfitojė njė ndihmė financiare prej 21 milionė eurove ngaKuvendi miraton ligjin pėr auditimin e brendshėm
Kuvendi miraton ligjin pėr auditimin e brendshėm

Prishtinė, 16.11.2006 - Deputetėt e KuvePlanifikohet konferencė e donatorėve pėr Kosovėn

Uashington/Prishtinė 14 nėntor - Ministri i Ekonomisė dhe Financave Haki Shatri, gjatė vizitėsAutostradė edhe Prishtinė - Shkup

Prishtinė, 14 nėntor, 2006 - Brenda kėtij viti do tė pėrmbyllen tė gjitha punimet pėr rregulliNė Vjenė hapet pėrfaqėsia e IPAK

Vjenė, 7 nėntor 2006 - Nisma Ekonomike pėr Kosovėn - ECIKS do ta pėrfaqėsojė Agjencinė KosoĒdo gjė gati pėr licencė

Autoriteti Rregullativ i Telekomunikacionit ka publikuar tenderin pėr operatorin e dytė tėQeveria diskutoi Projektin e Buxhetit pėr vitin 2007

Prishtinė, 31 tetor 2006 - Nė mbledhjen e sotme tė veēantė tė Qeverisė sė Kosovės, nėn drejtimEdhe njė muaj afat pėr investitorėt

31 tetori nuk do tė jetė dita kur do tė zgjidhet faza parakualifikuese pėr investime nė enRuecker inkurajon eksportuesit

Prishtinė, 30 tetor 2006 — Kryeadministratori i Kosovės, Joachim Rucker, inkurajoi drejtuesitInteresim i madh pėr telefoninė mobile

Ipko net tashmė ka bėrė tė ditur se do tė jetė pjesė nė konkurrim pėr operatorin e ri tė tShpallet tenderi pėr operatorin e dytė tė telefonisė mobile

Prishtinė, 26 tetor 2006 – Ministria e Transportit dhe Postė-telekomunikacionit bėri sot shpalKush do ta fitojė energjetikėn

Nga 100 kompani botėrore tė interesuara pėr tė investuar miliardat nė energjetikė, MEM, deAgjencia Antikorrupsion do tė evidentojė pasurinė e zyrtarėve tė lartė

Prishtinė, 23 tetor 2006 - Dukuria e korrupsionit vitet e fundit ka shėnuar rritje nė KosovėLigjėrohet TVSH-ja

Ėshtė miratuar nė parim Projektligjin pėr Tatimin nė Vlerėn e Shtuar. Ende nuk ėshtė vendoTerminal i ri nė Aeroportin e Prishtinės

Prishtinė,20 tetor 2006 — Aeroporti Ndėrkombėtar i Prishtinės, nė vazhdėn e modernizimit dheKosova dhe Shqipėria nėnshkruajnė MEM nė fushėn e energjisė

Prishtinė, 17 tetor 2006 – Pėrfaqėsuesi Special i Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė KB-ve nė KosovI mundshėm dhe dėshtimi

UNMIK-u ende ėshtė duke e rishikuar kornizėn e marrėveshjes, pėr tė cilėn kanė negociuarE duan linjitin e Kosovės

Prishtinė, 10 tetor 2006 - Kosovarėt mund t'ua kenė marrė inati kapaciteteve energjetike tė veExpress: “Qeveria komplikon”

Qeveria e Kosovės, pas njė debati relativisht tė ashpėr, ka vendosur qė tenderi pėr licencPara apo pas statusit

Zėvendėsi i PSSP-sė, Schook, tha se ēelėsi i nxitjes sė investimeve nė energjetikė ėshtė pKosova nuk i dėshiron 30 milionė € tė Serbisė

Pėr ministrin Haki Shatri, investimi i Qeverisė serbe si subjekt nė Kosovė, ėshtė njė punėAutostrada Durrės-Kukės kushton 500 milionė euro

Tiranė, 8 tetor 2006 - Konsorciumi amerikano-turk “Bechtel&Enka” do tė ndėrtojė pėr 418 milioMTL me Kroacinė kushton 6,5 milionė euro nė vit

Prishtinė, 8 tetor 2006 - Nėnshkrimi i Marrėveshjes pėr Tregti tė Lirė (MTL) mė Kroacinė, edheBE dhuron 20 milionė euro pėr sektorin e mbeturinave

Prishtinė, 6 tetor 2006 - Financuesi mė i madh nė sektorin e mbeturinave nė Kosovė, Bashkimi ENuk dihet fati i Grandit

Prishtinė, 4 tetor 2006 — Edhe pse 4 tetori ishte paraparė tė jetė data kur do tė dihet se i kZRRE licencoi 18 ndėrmarrje energjetike

Rregullatori i energjetikės ka pajisur me leje pune ndėrmarrje tė llojeve tė ndryshme nė sGrekėt kėrkojnė thėngjillin

Gazeta Elefterotipija shkruan se kompania shtetėrore greke, DEI, nė bashkėpunim me njė komPropozimi i Qeverisė zvarrit pa afat shpalljen e tenderit tė telefonisė

Qeveria e Kosovės nuk pėrfill rekomandimet e kompanisė konsulente, tė cilėn e kishte angNjė rrugė pėr dy arsye

Tiranė, 30 shtator 2006 - Pa ndonjė publicitet tė veēantė e madje me njė vėmendje anėsore, shtNėnshkruhet MTL edhe me Kroacinė

Zagreb, 29 shtator 2006 - Pėrfaqėsues tė Qeverisė kroate dhe tė UNMIK ut nė prani tė ministriInteresim pėr projektet e MEM-it

Prishtinė, 28 shtator 2006 - Komiteti drejtues i projektit mbi asistencėn teknike tė projektitMilionat pėr dėshtim

Kompania qė menaxhoi KEK-un dy vitet e fundit, i ka kushtuar Kosovės fiks 10.3 milionė eur“Mobteli” nė Kosovė, falė UNMIK-ut

Operatori serb ėshtė i pėrqendruar mė sė shumti nė rajonin e Pejės ku operon nė mė shumė sBrezovica privatizohet pas statusit

Prishtinė, 22 shtator 2006 — Pėrfaqėsuesit e pushtetit lokal tė Shtėrpcės kanė kėrkuar qė privU miratua shpalla e Valės sė 19-tė tė privatizimit

Bordi i AKM-sė, ka miratuar shpalljen e Valės sė 19-tė privatizimit. Kjo ėshtė vala mė eKosova bėhet me bankė qendrore

Autoriteti Bankar i Kosovės, me anė tė rregullores sė re tė nėnshkruar nga kryeadministratKosova do t'i promovojė investimet nė Vjenė

Forumi Ekonomik i Vjenės ka aprovuar kėrkesėn dhe insistimin e ECIKS-sė qė nė takimin e aKonstituohet Bordi Kėshillues i Trepēės

Prishtinė, 5 shtator 2006 - Kryeministri i Kosovės, Agim Ēeku dhe kryeadministratori i KosovėBuxheti merr tatėpjetėn

Prishtinė, 1 shtator 2006 — Ministria e Ekonomisė dhe Financave ka bėrė tė ditur se vitin e arFMN: Qeveria mund tė kursejė edhe mė shumė nė shpenzime

Edhe pse bashkėsia ndėrkombėtare ėshtė pajtuar qė tė financojė deficitin buxhetor pėr vitiKQM: "Qeveria nuk ka disiplinė financiare"

Prishtinė, 28 gusht 2006 - Kabineti i Qeverisjes sė Mirė (KQM) i Partisė Demokratike tė KosovėShqipėria realizoi 23 projekte rrugore

Tiranė, 28 gusht 2006 - Afro njė muaj pas gjashtėmujorit tė parė tė vitit 2006, Qeveria shqiptKredi 15 vjeēare pėr banim

Raiffeisen Bank ka filluar me dhėnien e kredive deri nė 15 vjet pėr blerje tė banesave apoShėnohet 132 vjetori i hekurudhave tė Kosovės

Prishtinė, 25 gusht 2006 - Ėshtė mbajtur dje nė Fushė Kosovė manifestimi i 132 vjetorit tė hekAER jep 2 milionė euro pėr marketing tė bujqėsisė

Prishtinė, 24 gusht 2006 - Agjencia Evropiane pėr Rindėrtim (AER) prezantoi sot punėn nė tremFillojnė punimet pėrfundimtare nė aeroportin e Kukėsit

Kukės, 22 gusht 2006 - Fillon faza pėrmbyllėse e punimeve nė aeroportin e Kukėsit, ku pėrfshihGrandi Pezull

Prishtinė, 22 gusht 2006 - Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) i nėnshtrohet vendimit tė OdėProjekti i parė ambicioz

Prishtinė, 18 gusht 2006 - Projekti i Ministrisė sė Energjetikės dhe Minierave pėr investime tBanka serbe ia mėsyn enklavave

Prishtinė, 15 gusht 2006 - Nga gjashtė banka komerciale qė operojnė aktualisht nė Kosovė sė shNga korrjet e grurit Kosova siguroi 55 pėr qind tė nevojave

Prishtinė, 15 gusht 2006 - Tomė Hajdaraj, zėvendėsministėr i Bujqėsisė, Pylltarisė dhe ZhvilliJoachim Ruecker emėroheti shef i ri i UNMIK-ut

Prishtinė, 14 gusht 2006 - Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Kofi Anan e ka emėPėrfaqėsues tė doganave tė Shqipėrisė po vizitojnė Kosovėn

Prishtinė, 14 gusht 2006 - Njė delegacion i doganave tė Shqipėrisė i kryesuar nga Drejtori i pSHPK merr kompetencat e sigurisė nė Aeroport

Prishtinė, 14 gusht 2006 - Stacioni policor nė Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės nga sot dAkciza zvogėlon prodhimin nė Kosovė

Prishtinė, 30 korrik 2006 - Nga 23 kompani qė merren me prodhimin e pijeve joalkoolike, vetėmInvestimet e huaja ende larg Shqipėrisė

Tiranė, 30 korrik 2006 - Organizata Heritage dhe gazeta "Wall Street Journal" kanė publikuar sLargohen edhe 24 punėtorė, asnjėri pėr shkak tė nepotizmit

"Ėshtė konsideruar se nepotizmi nuk duhet tė jetė kriter i parė pėr ata qė largohen nga puMEF publikoi buletinin tremujor makroekonomik

Prishtinė, 18 korrik 2006 - Ministria e Ekonomisė dhe Financave publikoi sot buletinin e parėLiberalizohet plotėsisht tregtia Kosovė - Shqipėri

Kosova dhe Shqipėria janė dakorduar qė tė liberalizojnė plotėsisht tregtinė mes dy vendeveU mbajt takimi i dhjetė pėr Stabilizim-Asociim

Prishtinė, 14 korrik 2006 - Nė Prishtinė u mbajt sot takimi i dhjetė i Mekanizmit PėrcjellėsFilluan punimet nė rrugėn e re qė lidh Kosovėn me Maqedoninė

Gjilan, 6 korrik 2006 - Nė fshatin malor tė Karadakut, Shurdhan tė Zhegrės, dje solemnisht u bHekurudhat kosovare nė gjendje tė palakmueshme

Prishtinė, 6 korrik 2006 - Zyrtarė tė Ministrisė sė Transportit dhe Telekomunikacionit tė KosRimbursohen 4.4 milionė euro tė BKP-sė

Likuidatori i BKP ka arritur tė kthejė tek depozituesit 4.4 milionė euro. Pa u kthyerĒeku: Procesi i hartimit tė Planit Zhvillimor ėshtė nė rrugė tė mirė

Prishtinė, 1 korrik 2006 - Kosova ka potenciale tė mėdha tė zhvillimit ekonomik dhe shumė shPėrmbyllet me sukses shitja e Birrarisė sė Pejės

Prishtinė, 30 qershor 2006 - Agjencia Kosovare e Mirėbesimit deklaroi pėrfundimin e shitjes sėShpallen 7 fituesit e Kalimash-Morinė

Ēota: Disa kompani janė skualifikuar pėr shkak tė mosplotėsimit tė kritereve ligjore nga a3.5 milion euro pėr ngritjen e kapaciteteve nė Qeveri

Prishtinė, 27.06.2006.- Komisioni Evropian nė Kosovė do tė ndajė njė fond nė vlerė prej 3. 5 mAKM hap ofertat e rrethit tė 15-tė privatizimit

Prishtinė, 22 qershor 2006 - Agjencia Kosovare e Mirėbesimit, ka hapur dje ofertat e rrethit tKosovarėt tė pakėnaqur me KEK

Prishtinė, 12 qershor — Problemi i furnizimit me energji elektrike konsiderohet njėri ndėr pesKosova anėtare e hapėsirės ajrore evropiane

Prishtinė, 9 qershor — UNMIK ka nėnshkruar marrėveshjen multilaterale pėr themelimin e hapėsirEkonomia peng i statusit tė pazgjidhur

Prishtina merr pėrsipėr borxhin e Kosovės nė kuadėr tė koncesionit - Beogradi do tė flasėPrishtina dhe Beogradi diskuan pėr ekonominė

Prishtinė, 1 qershor 2006 - Takimi i gjashtė nė Vjenė mes Prishtinės dhe Beogradit ka fillu“Telekom Slovenija” hyn nė tregun kosovar

“Telekom Slovenija” ėshtė pronare e aksioneve tė operatorit mobil “Mobitel”, fitues i tenPTK-ja i kėrcėnon me gjyq operatorėt ilegalė

PTK-ja ka vėrtetuar se kėta operatorė fuqinė e sinjalit e kanė shumė mė tė lartė sesa qė"Mabetex"-i pranon se ka dashur ta blinte “Yumco”-n nga Serbia

"Ne kemi kėrkuar qė para se tė ofertojmė tė kemi fletėn poseduese tė tokės, mėnyrėn e ndėrPesė kompani konkurrojnė pėr “kėshilltarė” tė MTPT-sė

Prishtinė, 24 maj 2006 - Pėr zgjedhjen e kompanisė kėshilluese lidhur me tenderin pėr operatorPTK dhe “Dukagjini” arrijnė marrėveshje bashkėpunimi

Prishtinė, 24 maj 2006 - Posta dhe Telekomi i Kosovės dhe kompania e sigurimeve Dukagjini kanėE drejta pronėsore - standardi mė i vėshtirė pėr t'u plotėsuar

Prishtinė, 23 maj 2006 - Pėrfaqėsues tė institucioneve kosovare tė ngarkuara me zbatimin e “stBlerėsi i "Grandit" kėrkon tė nisė punėn, ose t'i kthehen paratė

Biznesmenėt kosovarė u ankuan pėr politikat fiskale, pėr procedurat e AKM-sė pėr privatiziRrymė sa tė duam, mė 2020

Prishtinė, 13 maj 2006 - Deri nė fund tė kėtij viti, nė sektorin e energjetikes do tė ketė invAkciza po dėmton prodhuesit e pijeve joalkoolike

Prishtinė, 13 maj 2006 - Dje nė Prishtinė ėshtė mbajtur njė tryezė e pėrfaqėsueseve tė qeverisMiratohet Dokumenti pėr tėrheqjen e investitorėve privat

Prishtinė, 3 maj 2006 - Kabineti qeveritar sot e ka miratuar Dokumentin pėr tėrheqjen e invesVazhdon periudha e licencimit tė agjencive turistike

Prishtinė, 3 maj 2006 - Pėr shkak tė numrit tė vogėl tė aplikimeve, Ministria e Tregtisė dhe ILicencohen katėr zyra pėr kėmbime parash

Prishtinė, 3 maj 2006 - Qendra financiare dhe Autoriteti Bankar dhe i Pagesave ka dhėnė vetėmStagnimi ekonomik - burim destabiliteti dhe pengesė zhvillimi

Prishtinė, 2 maj 2006 – Me gjithė kapitalin njerėzor dhe pasuritė e shumta natyrore, Kosova kaRuecker: “Aeroporti i Prishtinės afėr licencimit ndėrkombėtar”

Prishtinė, 26 prill, 2006 - Shefi i Shtyllės IV tė UNMIK-ut, Joachim Ruecker tha tė hėnėn se AKosovarėt konsumojnė mė shunė qumėshtin vendor

Prishtinė, 24 prill 2006 - Popullata kosovare konsumon dy herė mė tepėr qumėsht tė prodhimit v“Alferon” paguan 29.5 milionė euro pėr “Ferronikelin”

Prishtinė, 21 prill 2006 - Kompania fituese e tenderit pėr privatizimin e “Ferronikelit”, pasKlima ndikoi qė mbjelljet pranverore nė Kosovė tė vonohen

Prishtinė, 19 prill 2006 - Moti i ftohtė dhe me shi ka ndikuar qė mbjelljet pranverore nė KosĒeku: “Do tė ndėshkohen keqpėrdoruesit”

Prishtinė, 14 prill 2006 - Shefi i UNMIK-ut, Soren Jessen-Petersen, ėshtė takuar dje nė njė dThaēi: “Procesi i privatizimit ėshtė i korruptuar”

Prishtinė, 12 prill 2006 - Nė takimin e kreut tė PDK-sė, Hashim Thaēi, me kryetarin e BSPK-sUNMIK akuzohet pėr neglizhencė ndaj korrupsionit

Irwin Arieff (Reuters)

Prishtinė, 9 prill 2006 - Hetuesit e brendshėm tė Kombeve tėUlet akciza pėr alkoolet vendore

Prishtinė, 6 prill 2006 — Qė nga njė prilli, Shėrbimi Doganor nė akcizėn e alkooleve dhe kafesBrezovica privatizohet, nėse lejon Serbia

Vetėm nė Kosovė ndodh qė udhėheqėsit komunalė dhe menaxhmenti i dhunshėm serb i ndėrmarrjePriebe: Ka pėrparim tė madh nė Kosovė

Prishtinė, 31 mars 2006 - Reinhard Priebe, drejtor pėr Ballkanin Perėndimor nė Komisionin EvroPanik nė Aeroportin e Prishtinės - kush do tė dalė nga puna?!

Njė vit mė parė nė shkurt tė vitit 2005, kompania daneze "Integra" ka bėrė evalvimin e venKėrcėnimi nuk konfirmohet, “MAKOS” shpėrbėhet

Ditėn kur skadoi afati pėr pagesėn e hotelit “Grand” dhe “Iliria”, shpėrbėhet blerėsi i pėLlamkos: Pagat, si para privatizimit

Eksporti i sivjetmė pritet tė arrijė 78 milionė euro

ENIS VELIUKosova e pėrgatitur pėr implementimin e Traktatit tė Athinės

Prishtinė, 27 mars 2006 - Ministria e Energjetikės dhe institucionet e Kosovės janė tė pėrgatiAER-i ndihmon nė menaxhimin e vendkalimeve kufitare

Agjencia Evropiane pėr Rindėrtim ka filluar njė projekt tė ri pėr pėrmirėsimin e menaxhimiNė Vjenė promovohet ekonomia kosovare

Vjenė, 15 mars 2006 - Pėrfaqėsues tė institucioneve relevante kosovare dhe austriake u mblodhėFundi i idilit pėr sigurinė e bankave

Mbyllja e Bankės Kreditore tė Prishtinės do tė ngrejė njė varg dilemash ndaj sistemit baBeqaj: Mbyllja e BKP-sė nuk duhet tė krijojė panik

Prishtinė, 14 mars 2006 - Mbyllja e Bankės Kreditore tė Prishtinės nuk duhet tė krijojė paniI merret licenca Bankės Kreditore tė Prishtinės

Prishtinė, 13 mars, 2006 - Si rezultat i inspektimit tė vazhdueshėm, ėshtė vlerėsuar se BankaU zgjodh qeveria e re me kryeministėr Agim Ēekun

Prishtinė, 10 mars 2006 - Qeveria e Kosovės u miratua me shumicė votash - 65 vota pro, 33 kundDiskutohet projektligji pėr shpronėsimet me interes publik

Prishtinė, 7 mars 2006 - Projektligji pėr shpronėsimet me interes publik, mund t'i procedohetBanka Botėrore vazhdon ndihmėn ndaj Kosovės

Prishtinė, 7 mars 2006 - Banka Botėrore ėshtė shumė e interesuar qė tė vazhdojė ta ndihmojė KoNis hartimi i planit tė strategjisė zhvillimore

Prishtinė, 2 mars 2006 - Filloi sot puna e grupeve punuese pėr hartimin e vizionit pėr “PlanKosumi jep dorėheqjen, Agim Ēeku kandidohet pėr postin

Prishtinė, 1 mars 2006 - Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, partia e ish-kryeministrit Ramush HVėrshimi mbuloi mungesėn e thėngjillit

Burime nė TC “Kosova B” thonė se penda gjeografikisht gjendet nė pjesėn e mihjeve dhe se aArrihet marrėveshja pėr ndarjen e ministrive

Prishtinė, 28 shkurt 2006 - Dy partitė politike qė pėrbėjnė koalicionin qeveritar nė Kosovė, LTė shkojmė pėr ski nė Kosovė!

Brezovicė, 26 shkurt 2006 - Ata vijnė nė Shqipėri pėr detin dhe rėrėn, ne mund tė shkojmė atjShiten Grandi, Iliria dhe Birraria e Pejės

Hotelin "Grand" e bleu pronari i hipermarketit "MAXI" dhe ai i firmės "Markus", Gazmend AbRuecker: Jo rivlerėsimit tė tenderit pėr operatorin e dytė

Prishtinė, 16 shkurt 2006 - Udhėheqėsi i Shtyllės sė IV-tė tė UNMIK-ut, Joachim Ruecker, edBerisha: Sė shpejti punimet nė rrugėn Durrės-Prishtinė

Tiranė, 14 shkurt 2006 - "Javėn e ardhshme do tė nisin punimet nė autostradėn Durrės-PrishtTender i ri pėr operator tė dytė tė telefonisė mobile

Prishtinė, 13 shkurt 2006 - Shefi i shtyllės sė katėrt tė UNMIK-ut, Joachim Ruecker, nuk do tFatmir Sejdiu u zgjodh kryetar i Kosovės

Prishtinė, 10 shkurt 2006 – Kuvendi i Kosovės, me 80 vota pėr, 12 kundėr dhe 17 vota tė pavlefRuecker: Ekonomia e Kosovės nė rreth vicioz

Ekonomia e Kosovės, pavarėsisht nga disa tė arritura, gjendet brenda njė rrethi vicioz, pShiten 14 ndėrmarrje shoqėrore pėr 8.7 milionė euro

Prishtinė, 9 shkurt - Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) ka shitur 14 ndėrmarrje shoqėroreRuecker dhe Ēeku pėrgėnjeshtrojnė deklarimet e zyrtarėve tė Serbisė

Prishtinė, 6 shkurt 2006 - Shefi i shtyllės se IV tė UNMIK-ut Joachim Ruecker, dhe ministri iKEK-u po shtrėngohet qė t'i ofrojė

Anėtarė tė Bordit tė AKM-sė bėjnė tė ditur se me tender nuk ėshtė paraparė qė "Alferon"-Qeveria ndanė 16.9 milion euro pėr import tė rrymės

Prishtinė, 3 shkurt 2006 – Ministri i Energjetikes dhe Minierave (MEM) Ethem Ēeku nė njė inteUNMIK: Vala 900 operator i vetėm legal nė Kosovė

Prishtinė, 2 shkurt 2006 - Zyrtarė tė UNMIK-ut deklaruan tė mėrkurėn se nė Kosovė ekziston vetBusek propozon zonėn tregtare tė Ballkanit

Prishtinė, 2 shkurt 2006 - Bashkėpunimi i Kroacisė nė krijimin e paqes dhe stabilitetit nė raFatmir Sejdiu, kandidat pėr kryetar tė Kosovės

Prishtinė, 30 janar 2006 - Kandidati pėr President tė Kosovės, ėshtė Fatmir Sejdiu, zyrtar i"Alferon” dėshton sėrish ta kryejė pagesėn pėr blerjen e "Ferronikel”-it

Herėn e parė mė 17 janar "Alferon" pat dėshtuar ta kryejė pagesėn nė afatin prej 60 ditėsKundėrshtime pėr pasuritė e Kosovės

Prishtinė, 27 janar 2006 - Ndėrkombėtarėt parashohin qė nė vitin 2007 tė pėrfundojnė edhe me p15 ditė zie pėr Presidentin Ibrahim Rugova

Kėshilli pėr ceremonitė mortore pėr presidentin e ndjerė Ibrahim Rugova i cili vdiq tė sVdiq Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova

Prishtinė, 21 janar, 2006 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, vdiq sot nė moshėn 61 vjeēaVėshtirė tė binden investitorėt e huaj tė vijnė nė Kosovė

Kujtim Dobruna, themelues i ECIKS thotė se pėrmes studimeve qė kanė bėrė kanė arritur ta bBB ka ndarė 15 milionė dollarė pėr Kosovėn

Prishtinė, 14 janar 2006 - Pėr vitin 2006 Banka Botėrore ka ndarė 15 milionė dollarė pėr zbaExpress: “Skuadra e Muhamet Mustafės”

Tė enjten do tė mbahet takimi i parė i grupit tė ekspertėve pėr ekonomi, i cili do ta ndPotencialet kosovare: Mineralet dhe Bujqėsia

Prishtinė, 9 janar 2006 - Afro njė vit mė parė bėmė njė studim mbi potencialet e zhvillimitART ndalon Mobtelin serb

Prishtinė, 9 janar 2005 - Autoriteti Rregullator i Telefonisė nė Kosovė do tė bllokojė transmeUNMIK dėshiron ta ruajė monopolin e PTK-sė
Prishtinė, 26 dhjetor 2005 - Kundėrshtimi i ekspertizės apo vlerėsimit tė tenderit tė operatorit tėShatri: Kosova nuk do tė falimentojė

Prishtinė, 21 dhjetor 2005 - Megjithėse i limituar, buxheti i konsoliduar i Kosovės i vitit 2U shpallėn fermerėt e vitit

Prishtinė, 21 dhjetor 2005 - Nė manifestimin e sotėm tė Ministrisė sė Bujqėsisė, Pylltarisė d“Kosovateks” shitet pėr 3.1 milionė euro

Prishtinė, 14 dhjetor 2005 - Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) shpalli sot fituesin e pėrkPėrfundojnė dėgjimet buxhetore

Prishtinė, 13 dhjetor 2005 - Komisioni pėr buxhet dhe Financa i Kuvendit tė Kosovės me dėgjimKontrabanda pėrgjysmon importin e cigareve

Importi i cigareve ra nga 500 tonė pėr muaj nė 200 tonė. Importuesit e cigareve thanė se ėRaki pėr tė gjithė

Shifrat e importit tė pijeve alkoolike kapin shumėn e 20 milionė litrave nė vit. Kur dihetKompletohet Bordi i API

Prishtinė, 9 dhjetor 2005 - Ministria e Tregtisė dhe Industrisė ka bėrė aktivitete tė rėndėsisLicencohen kompanitė pėr grumbullimin e mbeturinave

Prishtinė, 30 nėntor 2005 - Autoritetet kosovare kanė licencuar sot 13 kompani publike pėr gruPTK nė menaxhim tė vendorėve

Prishtinė, 29 nėntor 2005 - Posta dhe Telekomunikacioni i Kosovės Sh.A, nga viti i ardhshėm pBjeshkėt mbulojnė bakrin

Kompania Phelps Dodge do t’i fillojė hulumtimet pėr xehen e bakrit nė Bjeshkėt e Nemuna. BU mbajt seminari "Tregu ndėrkombėtar i verės"

Prishtinė, 24 nėntor 2005 - Ministria e Bujqėsisė nė bashkėpunim me GTZ-nė Gjermane sot kanėKosova sėrish pėrballet me mungesė tė energjisė

Prishtinė, 22 nėntor 2005 - Korporata Energjetike e Kosovės njofton se mbrėmė pas mesnatės kaBesim Beqaj - kryetar i ri i Odės Ekonomike

Prishtinė, 18 nėntor 2005 - Kuvendi i Odės Ekonomike tė Kosovės zgjodhi sot Besim Beqajn kryeU prezantua masterplani bujqėsor pėr Kosovėn

Prishtinė, 16 nėntor 2005 - Ministria e Bujqėsisė organizoi sot seminarin “Ēėshtja e integrimPTK dhe Austrian Airlines nėnshkruajnė kontratė

Prishtinė, 15 nėntor 2005 - Ėshtė nėnshkruar sot kontrata mes Postės sė Kosovės dhe kompaniEdhe nė Kosovė aplikohet E-Banking

Prishtinė, 9 nėntor 2005 - ProCredit banka ka lansuar produktin e pėrhapur tė teknologjisė, “Diskutohet kontrata kolektive dhe "dialogu social"

Prishtinė, 9 nėntor 2005 - Shifra e papunėsisė nė Kosovė ėshtė 42 pėr qind, u tha sot nė konfTre muaj afat pėr licencimin e agjencive turistike

Prishtinė, 7 nėntor 2005 - Ministria e Tregtisė dhe Industrisė sot bėri prezantimin e dy UdhėzMobikos-Mobitel operator i dytė i telefonisė mobile?

Prishtinė, 6 nėntor 2005 - Zyrtarė nga kompania sllovene e telefonisė mobile, Mobitel, kanėVazhdon greva e punėtorėve tė arsimit

Prishtinė, 19 tetor 2005 - Ka hyrė sot nė ditėn e 17-tė greva e mėsimdhėnėsve tė arsimit, tė cQeveria debatoi pėr telefoninė mobile, papunesinė

Prishtinė, 18 tetor 2005 - Nėn udhėheqjen e kryeministrit Bajram Kosumi, Qeveria e Kosovės k“Kontrata nuk garanton pėrpunimin e nikelit nė Drenas”

Nė vend se tė marrin vendim pėr ose kundėr nėnshkrimit tė kontratės sė privatizimit, nė mblePunohet nė rritjen e kapaciteteve nė furnizim me ujė

Prishtinė, 17 tetor 2005 - Vitin e ardhshėm, kapacitetet e ujit tė pijshėm tė Kompanisė UjėOEK kėrkon mė shumė kompetenca

Prishtinė, 17 tetor 2005 - Oda Ekonomike e Kosovės kėrkon mė shumė kompetenca nė fushėn e ekMbi 10 milionė euro nė hidrocentralin e parė privat

Florin Krasniqi, biznesmen shqiptaro-amerikan, ka investuar mbi 10 milionė euro pėr 8,3 MWHapen ofertat pėr rrethin e tetė tė privatizimit

Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) zhvilloi sot nė Prishtinė ceremoninė e hapjes sė ofBERZH-i kėrkon liberalizimin e tregut tė telefonisė

Pėrfaqėsuesit e Bankės Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim (BERZH) nė Prishtinė, Paul MofPanik nė sistemin bankar tė Kosovės

BPK-ja ka kėrkuar nga bankat komerciale nė Kosovė qė deri mė 17 tetor tė raportojnė pėr ēdPritet rritja e ēmimit tė apartamenteve pėr 20 %

Komiteti i Urbanizmit tė Kosovės miratoi vendimin qė pagesa pėr taksat komunale tė rritenBB: 15 pėr qind e kosovarėve jetojnė nė varfėri tė skajshme

Prishtinė, 27 shtator 2005 - Varfėria nė Kosovė ka shtrirje tė gjerė, por mund tė merren vepriUSAID: Kosova, potencial i madh ekonomik

Prishtinė, 27 shtator 2005 - Zyra e Agjencisė sė Shteteve tė Bashkuara pėr Zhvillim NdėrkombėtVala e 9-tė e privatizimit - nė fillim tė muajit tetor

Prishtinė, 24 shtator 2005 - Anėtarėt e Bordit tė AKM-sė janė pajtuar kėtė fundjave pėr tė kėPėr privatizimin e 21 ndėrmarrjeve janė ofruar mbi 21 milionė euro

Prishtinė, 22 shtator 2005 - Udhėheqėsit e Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit kanė hapur ofertaBE ka dhėnė 60 milionė euro pėr zhvillimin ekonomik tė Kosovės

Prishtinė, 22 shtator 2005 - Bashkimi Evropian deri mė tash ka dhėnė 60 milionė euro pėr zhvilAKM-ja pritet tė ndryshojnė rregullat e privatizimit

Sipas Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit, aktualisht ėshtė duke u diskutuar pėr njė ndryshiU prezantua Strategjia e Zhvillimit tė Sektorit Privat

Promovimi i Agjencisė pėr promovimin e investimeve nė Kosovė u bė nė njė konferencė tė mbaVreshtaria nė shkatėrrim, nuk brengoset njeri

Prizren, 12 shtator 2005 - Para luftės nė komunėn e Prizrenit nė sektorin shoqėror nė prodhimQeveria ndanė 400 mijė euro ndihmė pėr SHBA

Prishtinė, 7 shtator 2005 - Qeveria e Kosovės pėrkundėr buxhetit tė kufizuar, tė martėn nė mblNėnshkruhet MTL-ja mes Maqedonisė dhe Kosovės

Prishtinė, 1 shtator 2005 - Me kėmbimin e letrave ndėrmjet shefit tė UNMIK-ut Soren Jessen PetPėrmirėsime tė turizmit nė Shqipėri

Tiranė, 29 gusht 2005 - Shumė emigrantė shqiptarė qė kaluan sezonin veror nė Shqipėri ndihen tDyert e "Ferronikelit" tė mbyllura pėr "Alferonin"?!

Prishtinė, 29 gusht 2005 - Dyert e Ferronikelit dhe objekteve pėrcjellėse tė kėsaj ndėrmarrjejKEK-u do mbledhė borxhet me kallashnikov

Njė task force pritet tė krijohet nga UNMIK-u, Qeveria e Kosovės dhe KEK-u. Kjo forcė do tPTK planifikon “aleancė strategjike” me njė kompani tė huaj

Prishtinė, 21 gusht 2005 - Posta dhe Telekomunikacioni i Kosovės ka vendosur qė tė krijojė njėHotel "Grand" del nė shitje pėr 12 milionė euro

Prishtinė, 18 gusht 2005 - "Hotel Grand Prishtina" nė Prishtinė pritet tė dalė nė shitje nė fiUNMIK: Muajve qė vijnė fillon pėrcaktimi i statusit pėrfundimtar tė Kosovės

Prishtinė, 16 gusht 2005 - Shefi i Misionit tė Kombeve tė Bashkuara Soren Jessen-Petersen thaKosova me kod tė vetin telefonik

Burime pranė UNMIK deklaruan se +889 apo +909 do tė jetė kodi i ri Kosovės, i miratuar ngRiaktivizohet pas pesė vjetėsh kompleksi industrial "Trepēa"

Mitrovicė, 4 gusht 2005 - Kompleksi industrial Trepēa, dikur gjiganti ekonomik i Kosovės, ėshtVonohen pagat e korrikut pėr 47 organizata buxhetore

Prishtinė, 4 gusht 2005 - Ministria e Ekonomisė dhe Financave lajmėroi pėr vonesėn e pagesėsFMN: Kosova nė 2005 me rritje ekonomike negative

Prishtinė, 22 korrik 2005 (VoA) – Aktivitetet ekonomike nė Kosovė janė ngadalėsuar dukshėm, pėKompetencat e KEF-it barten te vendorėt

Prishtinė, 17 korrik 2005 - Shefi i UNMIK-ut, Soren Jessen-Petersen, pritet tė nėnshkruaj rregShpallen fituesit e rrethit tė V-tė tė privatizimit

Prishtinė, 14 korrik 2005 - Tetėdhjetenjė ofertues u paraqitėn pėr blerjen e ndėrmarrjeve tė rKorporatizohen Telekomi i Kosovės dhe Aeroporti i Prishtinės

Prishtinė, 9 korrik 2005 - Posta e Telekomi i Kosovės dhe Aeroporti i Prishtinės janė korporatBordi i AKM-sė pendohet: "Alferon" shpallet blerės i Ferronikelit

Prishtinė, 7 korrik 2005 - Pa asnjė vote kundėr, Bordi i AKM-sė ka vendosur qė ofertuesi i dytLigji pėr tregti me naftė do ta nxisė konkurrencėn

Prishtinė, 29 qershor 2005 - Nė mbledhjen e Kuvendit tė Shoqatės sė Derivateve tė Naftės u thaU finalizua MTL me Maqedoninė


Prishtinė, 28 qershor 2005 - Tė martėn nė Prishtinė ėshtė bėrė finalizimi i MarrėveshjesKuvendi miratoi projektligjin pėr investime tė huaja

Prishtinė, 25 qershor 2005 - Kuvendi i Kosovės ka miratuar tė premten nė parim projektligjin pNga korriku ne vendkalimet kufitare aplikohet "regjimi i regjistrit"

Prishtinė, 22 Qershor 2005 - Administrata e UNMIK-ut njoftoi sot se ka vendosur nje "regjim reShtyhet vendimi pėr shitjen e Ferronikelit

Pėr shkak tė mosmarrėveshjeve mes pėrfaqėsuesve tė qeverisė sė Kosovės dhe UNMIK-ut, ėshtėKosova ka investimet mė tė vogla nė rajon

Gjatė vitit 2004 investimet e huaja direkte nė Kosovė kanė qenė vetėm 31 milionė euro apoBien eksportet pėr tremujorin e parė


Prishtinė, 13 qershor 2005 - Pėr tremujorin e parė tė kėtij viti Kosova realizoi eksportOra kėrkon seancė tė jashtėzakonshme pėr ekonominė

Prishtinė, 8 qershor 2005 - Sipas njė njoftimi nga Ora, bėhet e ditur se iniciativa e Grupit PQehaja: Kosova nuk ka dorėzuar asnjė projekt nė BEI

Banka Evropiane pėr Investim - BEI pritet tė japė mbi 30 milionė euro kredi pėr sektorin pPTK dhe Aeroporti korporatizohen sė shpejti

Prishtinė, 6 qershor 2005 - Korporatizimi i dy ndėrmarrjeve publike profitabile: Postė-TelekomKosova me kod tė ri ndėrkombėtar postar

Prishtinė, 31 maj 2005 - Qė nga dita e sotme Kosova ka kodin e ri postar. Nė njė solemnitet tėAutoriteti Bankar i Kosovės jo bankė qendrore

Sipas UNMIK, ndryshimet nė BPK do tė jenė brenda kornizės ekzistuese ndėrkohė qė negociataBE financon tri studime pėr energjetikėn nė Kosovė

Prishtinė 14 maj 2005 - Bashkėsia Evropiane ka njoftuar se do tė financojė tri studime tė reFMN: Rritet deficiti buxhetor i Kosovės

Sipas pėrfaqėsuesit tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar nė Kosovė, Mark Auboin, tė ardhurat pėrOferta pėr privatizimin e Ferronikelit: 64 milion USD

Ndėrmarrja shoqėrore “Ferronikeli” ėshtė shitur pėr rreth 49.4 milionė euro, por vendiminShpallet raundi i pestė i privatizimit

Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) shpalli zyrtarisht kėtė javė valėn e 5-tė tė ndėrmarOEK: Nuk ka stabilitet politik, pa stabilitet ekonomik

Prishtinė, 8 maj 2005 - Kryesori nga standardet ėshtė i pesti, qė ka tė bėjė me lėmin e ekonoPriten ndryshime nė kodin e akcizės

Deri tani miliona euro nuk kanė shkuar nė buxhetin e Kosovės, pėr shkak se kodi i akcizėsOferta mė e mirė pėr Ferronikelin vie nga Shqipėria

Kompania Adi Nikel me seli nė Tiranė ka ofruar 27,5 milionė euro, duke u shpallur fitueseU hapėn ofertat e para pėr privatizimin e "Ferronikelit"

Prishtinė, 27 prill 2005 - Zyrtarėt e Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit hapėn sot nė PrishtinėThemelohet Agjencia pėr Standardizim

Prishtinė, 25 prill 2005 - Ministri i Tregtisė dhe Industrisė, Bujar Dugolli, nėnshkroi UdhėziUNMIK ndryshon procedurat e privatizimit

Prishtinė, 22 prill 2005 - Kryeadministratori Soren Jessen Petersen, shpalli sot ndryshimin eBanka Evropiane e Investimeve mundėson kredi pėr Kosovėn
Banka Evropiane e Investimeve ka marrė vendim politik qė tė mundėsojė dhėnien e kredive edhe KosBB do tė fillojė me katėr projekte tė reja nė Kosovė

Prishtinė, 2O prill - Pėrfaqėsuesi i Bankės Botėrore nė Kosovė, Kanthar Shankar, nė njė takimBruksel: Publikohet projekti "E ardhmja evropiane e Kosovės"

Prishtinė, 20 prill 2005 - Komisioni Evropian ka publikuar projektin “ E ardhmja evropiane eBankat komerciale kanė shtuar kreditė pėr rreth 60 %

Prishtinė, 20 prill 2005 - Sektori financiar nė Kosovė ka zhvilluar shumė kapacitete dhe njėU shpallėn blerėsit e "Ballkanit" dhe tė "Llamkosit"

Prishtinė, 14 prill 2005 - Pėrfaqėsuesit e Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit shpallėn blerėsitBB ndan 2,5 milionė USD pėr energjetikė dhe miniera

Nė takimin e ministrit tė Energjetikės dhe Minierave, Ethem Ēeku, me pėrfaqėsues tė BankėsBE-ja dhe BERZH ndihmojnė reformimin e ndėrmarrjeve nė Kosovė

Prishtinė, 6 prill 2005 – Disa prej biznesmenėve tė dalluar me pėrvojėn mė tė madhe nė botė doRyker: proceset ekonomike nė Kosovė po ecin pėrpara

Prishtinė, 5 prill - Shefi i Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut, Joakim Ryker u shpreh optimist seBB do tė pėrkrahė tutje institucionet e Kosovės

Prishtinė, 5 prill 2005 - Banka Botėrore do tė vazhdojė pėrkrahjen e institucioneve tė KosovėsDaci kėrkon investime greke

Kryetari i parlamentit tė Kosovės, Nexhat Daci, ka kėrkuar nga grekėt investime nė Kosovė,Bordi i AKM-sė debatoi pėr raundin e pestė tė privatizimit

Prishtinė, 1 prill 2005 - Pas 15 muajsh pushimi mbrėmė ėshtė mbledhur Bordi i AKM-sė. Temė disFillon zgjerimi i telefonisė fikse nė Kosovė

Postė-Telekomi i Kosovės ka zgjeruar rrjetin e telefonisė fikse me 11 mijė numra tė rinj,Kosumi premton vėnien nė punė tė Trepēės

Qeveria e Kosovės deri tani ka dhėnė 30 milionė euro pėr vėnien nė funksionim tė minieraveU promovua programi drejtshkrimor i shqipes AS 2.0

Prishtinė, 26 mars 2005 - Qendra pėr Edukim dhe Pėrparim, sot nė Prishtinė, bėri promoviminNė Kosovė, 150 mijė punonjės piratė

Nga 311 mijė tė punėsuar nė Kosovė ne sektorin publik dhe privat, vetėm 145 mijė prej tyreUNMIK vazhdon bartjen e pėrgjegjėsive te vendorėt

Prishtinė, 25 Mars 2005 - Administratat e UNMK-ut ka hartuar njė projektplan pėr kalimin e mėVazhdojnė problemet pėr operatorin e dytė tė telefonisė

UNMIK-u e quan tė pavlefshėm vendimin e Gjykatės sė Prishtinės, tė marrė disa ditė mė parėOCTA greke i humb Kosovės 25 milionė euro

Prishtinė, 24 mars 2005 - Rafineria Octa me seli nė Shkup i shet Kosovės naftė, qė nuk i dihetRritja e tė hyrave buxhetore varet nga niveli i zhvillimit ekonomik

Prishtinė, 24 mars 2005 - Treguesit makroekonomik sugjerojnė domosdoshmėrinė e vazhdimit tė rBajram Kosumi - Kryeministėr i ri i Kosovės

Prishtinė, 23 mars 2005 - Parlamenti i Kosovės votoi tė mėrkurėn pėr zgjedhjen e kryeministritRriten pėr 30 pėr qind ēmimet e makinave

Prishtinė, 22 mars 2005 - Janė rritur me sė paku 30 pėr qind ēmimet e makinave tė prodhura mėFillojnė kėrkimet pėr pasuritė nėntokėsore tė Kosovės

Prishtinė, 19 mars 2004 - Pas njė vakuumi disavjeēar, mė nė fund kompanitė ndėrkombėtare kanėKosovė: 100 milionė euro deficit nė 2005

Sipas drejtorit tė FMN-sė nė Kosovė, Mark Auboin, deficiti buxhetor pėr vitin 2005 prashikTregtia e lirė mes Kosovės dhe Shqipėrisė me vlerė modeste

Qė prej fillimit tė zbatimit tė marrėveshjes pėr tregti tė lirė mes dy vendeve, Kosova kaSamsung shtyn privatizimin e Ferronikelit
Pėrcaktimi i ēmimit tė energjisė elektrike dhe ēėshtja e pronėsisė sė tokės pėrreth janė bėrė peHaradinaj mbėrrin nė Hagė

Prishtinė, 10 mars 2005 - Kryeministri i Kosovės, Ramush Haradinaj, ka dhėnė dorėheqjen pasiPėr njė vit pėrfundon procesi i privatizimit nė Kosovė

Megjithėse privatizimi nė Kosovė ka filluar qė prej dy vjetėsh dhe janė privatizuar vetėmAKM: Procesi i korporatizimit ėshtė shumė i nevojshėm

Prishtinė, 7 mars 2005 - "Procesi i korporatizimit ėshtė shumė i nevojshėm, pasi ndėrmarrjet pRreth 15 milion euro pėr kthimin e tė zhvendosurve

Prishtinė, 7 mars 2005 - Zėdhėnėsi i UNMIK-ut Nerazh Sing, lidhur me finacimin e kthimit tė tėPetersen: KB garanton investimet ne Kosove

Prishtinė, 04 mars 2005 Kombet e Bashkuara do te garantojne investimet ne Kosove per nje periuMaqedonia hap zyren e saj ekonomike ne Prishtine

Prishtinė, 1 mars 2005 - Maqedonia neser hap zyren e saj ekonomike ne Prishtine. Ne solemnitMTI planifikon themelimin e tri agjencive tė reja

Prishtinė, 24 shkurt - Ministria e Tregtisė dhe Industrisė planifikon themelimin e tri agjenciTrusti i Kursimeve Pensionale ka grumbulluar 85 milionė euro

Prishtinė, 22 shkurt 2005 - Trusti i Kursimeve Pensionale tė Kosovės, ka grumbulluar dhe menaxInstitucionet e Kosovės marrin projektkushtetutėn e Kosovės

Prishtinė, 16 shkurt 2005 - Projekti i Kushtetutės sė Kosovės, i hartuar nga njė grup ekspertėUNT shqyrton kėrkesėn e Kosovės pėr kodin e ri telefonik

Gjenevė, 16 shkurt 2005- Unioni Ndėrkombėtar i Telekomunikacionit (UNT), agjenci kjo e KombeveU nėnshkruan kontratat pėr privatizimin e 12 ndėrmarrjeve

Prishtinė, 12 shkurt 2005 - Blerėsit e ndėrmarrjeve tė shitura nė raundit e tetė tė privatizimKryeministri takoi kreun e OEK-ut

Prishtinė, 7 shkurt 2005 - Bashkėpunimi reciprok ndėrmjet Qeverisė dhe OEK-ut si dhe fillimi iBuxheti 2005: 714 milion euro

Prishtinė, 28 janar 2005 - Qeveria e Kosovės miratoi Projektbuxhetin pėr vitin 2005. Shuma e pKosova drejt pavarėsisė

Prishtinė / Beograd / Bruksel / Washington, 24 janar 2005 - Sipas Grupit Ndėrkombėtar tė KrizaQeveria do ta diskutojė nė detaje draftin e buxhetit

Prishtinė, 19 janar 2004 - Zėdhėnėsi Arben Ēirezi, ka deklaruar tė mėrkurėn pas mbledhjes sė kBusek shpreh frike nga vendimi i njėanshėm i SHBA-ve

Prishtinė, 18 janar 2004 -Koordinatori i Paktit te Stabilitetit Erhard Busek ka shprehur frikMiratohet marreveshja per aftesimimin e te rinjve

Prishtinė, 14 janar 2005 - Qeveria e Kosoves, UNMIK-u dhe Programi per Zhvillim i Kombeve te BKosovė: 300 mijė euro ndihmė pėr Azinė juglindore

Prishtinė, 5 janar 2005 - Vendet e Bashkimit Evropian kanė mbajtur tre minuta heshtje nė shenjLambsdorff: Nė Kosovė ėshtė bėrė pėrparim nė ekonomi

Prishtinė, 3 janar 2005 - Nikolaus Graf Lambsdorf, qysh prej tre vjetėsh ėshtė pėrgjegjės pėrFestat e fundvitit pa reduktime tė KEK-ut

Prishtinė, 3 janar 2005 -Korporata Energjetike e Kosoves gjate diteve te festes permbushi premPTK prezanton financat pėr 2004

Prishtinė, 29 dhjetor 2004 -Drejtues te Postės dhe Telekomit tė Kosovės prezentuan sot te arriKosovė: shenja pozitive pėr zhvillimin ekonomik nė 2005

Prishtinė, 27 dhjetor 2004 - Hulumtimet e Odės Ekonomike tė Kosovės tregojnė se janė paraqiturSerbet protestojnė, KEK-u kėrkon borxhin

Prishtinė, 27 dhjetor -Banoret serb ne disa fshatra te Kosoves, kane paralajmeruar sot nje proHaradinaj merr mė tepėr kompetenca nė ekonomi

Petersen: “Ne do t’i ndėrrojmė pozitat pėrmes kosovarizimit tė institucioneve ekonomike. Ko'Frutti', ndėrmarrja mė e sukseshme pėr 2004

Prishtinė, 23 dhjetor 2004 - Njė ndėr problemet kryesore me tė cilat po ballafaqohet Kosova soBuqetė taksash pėr kosovarėt

Prishtinė, 23 dhjetor 2004 - Admistrata Tatimore e Kosovės, nga janari do tė fillojė tė tatojėPetersen konfirmon bartjen e kompetencave ekonomike

Prishtinė, 22 dhjetor 2004 -Shefi i UNMIK-ut, Soren Jesen Petersen, konfirmoi sot bartjen e koKEK-u para falimentimit. Kėrkohet ndėrhyrja e qeverisė

Prishtinė, 21 dhjetor 2004 - Korporata Energjetike e Kosovės (KEK), gjendet nė situatė tė vėshPetersen nenshkruan ligjin mbi regjistrimin e popullsise

Prishtinė, 21 dhjetor 2004 - Shefi i misionit te UNMIK-ut Soren Jesen Petersen ka nenshkruarKosova ndėr vendet mė optimiste nė botė

Prishtinė, 20 dhjetor 2004 - Nė njė hulumtim tė zhvilluar nė muajin nėntor dhe dhjetor nga GalRugova premton pėrkrahje pėr prodhuesit kosovarė


Prishtinė, 20 dhjetor 2004 - Gjatė njė takimi me drejtuesit e Aleancės Kosovare tė BizneKomisioni Evropian ndan edhe 23.9 milion euro pėr Kosovėn

Prishtinė, 18 dhjetor 2004 -Komisioni Evropian ka vendosur qe te ndaje per Kosoven edhe 23.9 mTryezė me temė papunėsinė

Prishtinė, 17 dhjetor 2004 - Shkalla e lartė e papunėsisė sė tė rinjve dhe joperspektiva, nxitShBA-tė japin 75 milionė $ ndihma pėr Kosovėn

Washington, 11 dhjetor 2004 - Presidenti i Shteteve tė Bashkuara George Bush e ka nėnshkruarPublikohet raporti i kontrollit tė buxhetit pėr 2001

Prishtinė, 11 dhjetor 2004 – Kryeadministratori i Kosovės, Soren Jesen Petersen, ka publU miratua projektpropozimi i buxhetit pėr vitin 2005

Prishtinė, 10 dhjetor 2004 - Pas disa vėrejtjeve tė vogla, deputetėt e Kuvendit tė Komunės sHatring: "Kosova duhet tė vazhdojė reformat"

Prishtinė, 9 dhjetor 2004 - Pėrfaqėsuesi i Ministrisė sė Jashtme tė Austrisė pėr Ballkanin,U zgjodhėn fermerėt mė tė mirė tė vitit

Prishtinė, 9 dhjetor 2004 - Ministria e Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Zhvillimit Rural shpalli 18AKB: Shtohet konsumi i prodhimeve vendore

Prishtinė, 8 dhjetor 2004 - Kryetari i Aleancės Kosovare tė Bizneseve (AKB), Agim Shahini, shpKK pritet tė rregullojė edhe pagat minimale

Prishtinė, 8 dhjetor 2004 - Pavarėsisht se rregullon njė varg ēėshtjesh ndėrmjet punėdhėnėsveOEK: Kosova nė kolaps financiar

Prishtinė, 7 dhjetor 2004 - Kosovarėt nuk mund tė disponojnė 663 milionė euro pėr shkak tė pSot filloi punėn qeveria e re e Kosovės

Prishtinė, 6 dhjetor 2004 - Qeveria e re e Kosovės, e udhėhequr nga Ramush Haradinaj, sot edheUNDP: Vazhdon rėnia e ekonomisė kosovare

Raporti thekson se edhe nė tremujorin e dytė tė vitit 2004 kryesisht vazhdon trendi i mėpaPėrfundon projekti pėr kontroll tė brendshėm tė financave publike

Prishtinė, 2 dhjetor 2004 - Ministria e Ekonomisė dhe Financave dhe Agjencia Evropiane pėr R"Vala 900" me kartela rimbushėse tė 5 eurove

Prishtinė, 2 dhjetor 2004 - Qė nga data e sotme konsumatorėt e "Vala 900" do tė mund tė pėrdorAKM aksioner i tė gjitha ndėrmarrjeve publike

Prishtinė, 1 dhjetor 2004 - Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) do tė ketė nė ēdo ndėrmarrjeKosova nė janar reformon sistemin tatimor

Prishtinė, 30 nėntor 2004 - Administrata Tatimore e Kosovės ėshtė duke i bėrė tė gjitha pėrgatTrepēė: Nis pėrgatitja e minierave pėr prodhim

Mitrovicė, 29 nėntor 2004 – Pėr herė tė parė qė nga paslufta nė minierėn e Trepēės nė Stan TėrAKM-ja merr 14 nga 154 milionė € tė kėrkuara nga buxheti

Prishtinė, 27 nėntor 2004 - Komisioni pėr Buxhet i pėrbėrė nga pėrfaqėsues tė qeverisė, KuveBarkod i veēantė pėr bizneset e Kosovės

Prishtinė, 26 nėntor 2004 - UNMIK-u dhe GS1 nė njė takim qė ėshtė mbajtur javėn e kaluar nėRritet kėmbimi tregtar Kosovė - Shqipėri

Prishtinė, 25 nėntor 2004 - Fuqizimi i Marrėveshjes sė Tregtisė sė Lirė midis Kosovės dhe ShqiNė vitin 2005 hyjnė nė fuqi dy ligje tė reja tatimore

Prishtinė, 24 nėntor - Nė vitin 2005 hyjnė nė fuqi dy ligje tė reja tatimore: Ligji mbi tė ardQeveria aprovoi projeksionin buxhetor pėr 2005

Prishtinė, 24 nėntor 2004 - Nė mbledhjen e sotme tė Qeverisė sė Kosovės, Kryeministri i BajramMaqedonia pro nėnshkrimit tė MTL-sė me Kosovėn

Shkup, 24 nėntor 2004 - Qeveria e Maqedonisė ka shqyrtuar dhe njėkohėsisht ka pranuar platformRiinvest dhe AKB organizuan konferencė pėr prodhimet vendore

Prishtinė, 23 nėntor - "Riinvest" dhe Aleanca Kosovare e Biznesit si pjesė e projektit Java eSot tryezė pėr bizneset prodhuese nė Kosovė

Prishtinė, 22 nėntor 2004 - Prodhuesit kosovarė duhet tė kenė kushte pėrafėrsisht tė barabartaTakim i femrave afariste kosovare me ato amerikane
Prishtinė, 19 nėntor 2004 - Rrjeti i Grave Afariste tė Kosovės, mbajti takim me Odėn Ekonomike AmeriKryeministri Rexhepi priti pėrfaqėsuesit e AER-it

Prishtinė, 18 nėntor 2004 - Kryeministri i Kosovės, Dr. Bajram Rexhepi, ka pritur nė njė taLDK-AAK-PShDK pėrbėjnė koalicionin e ri qeveritar

Prishtinė, 17 nėntor 2004 - Lidhja Demokratike e Kosovės, parti kjo qė fitoi mė sė shumti votaPublikohet projekti zbatues i autostradės Prishtinė-Durrės

Prishtinė, 9 nėntor 2004 - U publikua sot projekti zbatues i autostradės Prishtinė - Durrės, pPetersen vendos krijimin e tri ministrive te reja

Prishtinė, 8 nėntor 2004 - Kryeadministratori i Kosoves Soren Jesen Petersen ne nje takim me lPTK-ja synon modernizimin e telefonisė fikse

Prishtinė, 6 nėntor 2004 - Posta dhe Telekomunikacioni i Kosovės (PTK) nga e shtuna ka hapur dRexhepi: Nuk do tė rizgjedhem si kryeministėr

Prishtinė, 5 nėntor 2004 - Kreu i Qeverisė sė vendit, Bajram Rexhepi ka thėnė tė premten, pasQeveria kėrkon uljen e akcizės pėr automjetet

Prishtinė 4 nėntor 2004 - Nė mbledhjen e fundit tė Kėshillit Ekonomik Fiskal (KEF) ministriSė shpejti nėnshkruhet MTL-ja me Bosnjen

Prishtinė, 4 nėntor 2004 - Zėdhėnėsi i Bashkimit Evropian, Kris Litier ka bėrė tė ditur se QevAER: 370 milionė euro tė investuara pėr energjinė
Prishtinė, 3 nėntor 2004 - Bashkimi Evropian gjatė periudhės pesė vjeēare ka ndarė 940 milionė euroBuxheti pėr 2005-n, 670 milionė euro

Prishtinė, 3 nėntor 2004 - Komisioni buxhetor ka parashikuar qė kufitjė e buxhetit tė jenė 47Nė nėntor organizohet "Java e Biznesit Kosovar"

Prishtinė, 1 nėntor 2004 - Gjatė muajit nėntor do tė organizohet Java e Biznesit Kosovar, qė kSeminar me ekspertė sllovenė pėr teknologjinė e re

Prishtinė, 29 tetor 2004 - Oda Ekonomike e Kosovės ka mbajtur dje njė seminar me ekspertė slloQeveria e re e Kosoves pritet t'i kete edhe tri ministri

Prishtinė, 28 tetor 2004 - Zyrtaret e UNMIK-ut nuk perjashtojne mundesine qe Qeveria e re e KNėnshkruhen edhe dy ligje tė reja

Prishtinė, 27 tetor 2004 - Shefi i UNMIK-ut, Soren Jesen Petersen ka nėnshkruar edhe dy ligje:OSBE dhe KQZ publikojnė rezultatet preliminare tė zgjedhjeve

Prishtinė, 25 tetor 2004 - Zyrtarė tė OSBE-sė dhe tė KQZ-sė, nė njė konferencė pėr media tė hėAKM privatizon edhe 13 ndėrmarrje

Prishtinė, 22 tetor 2004 - Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) ka shpallur valėn e katėrt tėKryeadministratori anulon tenderin pėr telefoninė e dytė mobile

Prishtinė, 21 tetor 2004 - Kryeadministratori i Kosovės, Soren Jesen Petersen ka anuluar proceBSPK: “Spin-off”-i special garanton vendet e punės

Prishtinė, 19 tetor 2004 - "Privatizimi i ndėrmarrjeve shoqėrore me spin-off special, pėrparėsSamsungu intresohet pėr Ferronikelin

Prishtinė, 14 tetor 2004 - Kryeministri i Kosovės, Bajram Rexhepi, priti sot nė njė takim, pAKM paralajmėron raundin e katėrt tė privatizimit

Prishtinė, 14 tetor 2004 - Zyrtarė tė AKM-sė kanė paralajmėruar shpalljen e raundit tė katėrtShpaloset projekti pėr kalkulimin e pagave nė Kosovė

Prishtinė, 13 tetor 2004 - Sot solemnisht u bė prezantimi i projektit tė zhvillimit tė aplikacZyra pėr Energji kalon nė kompetencė tė Qeverisė

Prishtinė, 11 tetor 2004 - Zyra pėr Energji e Kryeministrisė sė Kosovės prej sot edhe formalISO: Kosova mund tė ketė SWIFT-kodin e vet

Prishtinė, 9 tetor 2004 - Organizata Ndėrkombėtare e Standardeve (ISO) i ėshtė pėrgjigjur poziAKM: Deri mė 15 tetor tė bėhen pagesat pėr "NewCo"

Prishtinė, 8 tetor 2004 - Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) njoftoi se tė gjithė fituesitĒmimi i naftės - rekord prej afro 52 USD

New York, 7 tetor 2004 - Rekorde tė reja ka shėnuar gjatė ditės sė djeshme ēmimi i naftės nėKompanitė e ndėrtimit u ikin tatimeve

Prishtinė, 6 tetor 2004 - Kompanitė e ndėrtimit nė Kosovė u shmangen detyrimeve tatimore. AdmiBllokohet ndėrtimi i kullave tė El Sayed nė Prishtinė

Prishtinė, 5 Tetor 2004 - Kryebashkiaku i Prishtinės, Ismet Beqiri u kėrkoi publikisht banorėKonferencė treditore mbi sektorin e ujėrave

Prishtinė, 4 tetor 2004 - Sot nė Prishtinė po i zhvillon punimet Konferenca treditore mbi sektInaugurohet telefonia fikse nė Fushė Kosovė

Fushė Kosovė, 1 tetor 2004 - Prej sot banorėt e Fushė Kosovės edhe teknikisht u shkėputen ngaRiinvest: "Procesi i privatizimit jo mjaft transparent"

Prishtinė, 30 shtator 2004 - Procesi i privatizimit i udhėhequr nga AKM-ja deri mė tash nuk kaShqipėria dhe Kosova heqin taksat e dyfishta

Prishtinė, 29 shtator 2004 - Biznesmenėt e Kosovės dhe Shqipėrisė nuk do tė paguajnė mė taksRexhepi: Kosova e pėrshtatshme pėr investime tė huaja

Prishtinė, 28 shtator 2004 - Kosova ka njė mjedis tė pėrshtatshėm makroekonomik dhe kushte tEliminohen taksat e dyfishta

Prishtinė, 27 shtator 2004 - Marrėveshja ndėrshtetėrore Kosovė – Shqipėri, synon krijimiRiinvest organizon vizitė studiuese nė Slloveni

Prishtinė, 27 shator 2004 - Me qėllim tė marrjes sė pėrvojave tė vendeve mė tė zhvilluara, insBuxheti i Kosovės 2005 pėrafėrsisht i njėjtė me 2004

Prishtinė, 24 shtator 2004 - Ministri i Ekonomisė dhe Financave, Ali Sadrija tha se pikat fokuLambsdorf: Statusi nuk ėshtė pengesė pėr investime

Prishtinė, 22 shtator 2004 - Shefi i Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut, Nikolaus Lambsdorf, tha sAKM: Tė pėrmbushen patjetėr investimet e premtuara

Prishtinė, 22 shtator 2004 - Blerėsit e ndėrmarrjeve shoqėrore nė Kosovė nėpėrmjet “spin off”-U nėnshkrua kontrata kolektive

Prishtinė, 20 shtator 2004 - Pas punės njėvjeēare rreth pėrpilimit tė kontratės kolektive dheRaundi i tretė i privatizimit, shiten 15 ndėrmarrje

Prishtinė, 19 shtator 2004 - Nė raundin e tretė tė privatizimit tė ndėrmarrjeve shoqėrore janėPetersen dhe Rexhepi sot nė Bruksel

Bruksel, 17 shtator 2004 - Sot nė Bruksel mbahet takimi i pestė i Mekanizmit Pėrcjellės tė StaAKM hap ofertat pėr raundin e tretė tė privatizimit

Prishtinė, 16 shtator 2004 - Agjencia Kosovare e Mirėbesimit hapi dje ofertat pėr raundin e tNis unifikimi i tė dhėnave pėr nivelimin e pagave

Prishtinė, 15 shtator 2004 - Projekti pėr nivelimin e pagave tė 65 mijė punėtorėve nė sektorinProduktet kosovare eksportohen si mallra maqedonase

Prishtinė, 14 shtator 2004 - Nexhat Hasani, drejtor i Shoqatės sė Eksportuesve tė Kosovės, tHapet Forumi Ekonomik i Evropės Veriore e Jugore

Prishtinė, 14 shtator 2004 - Dje ėshtė hapur Forumi Ekonomik i Evropės Veriore e Jugore, qė ėsHapet pėr aplikim fondi kosovaro-amerikan pėr shkollim

Prishtinė, 14 shtator 2004 - Fondi, i dhuruar nga populli amerikan nėpėrmes Agjencionit tė ShtAsociim-Stabilizimi: delegacioni kosovar nė Bruksel

Prishtinė, 13 shtator 2004 - Nė Bruksel mė 17 shtator do tė mbahet takimi i pestė me radhė i110 subjekte kualifikohen pėr raundin III tė privatizimit

Prishtinė, 10 shtator 2004 - Rreth 110 subjekte ekonomike dhe investitor individual janė kualiAKM: sot afati i fundit i pranimit tė ofertave

Prishtinė, 8 shtator 2004 - Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) njoftoi tė hėnėn tė gjithėBanka Botėrore ndihmon zhvillimin e arsimit nė Kosovė

Prishtinė, 7 shtator 2004 - Banka Botėrore pėr zhvillimin e arsimit nė Kosovė ka ndarė 4 milioFMN do tė vazhdojė tė mbėshtesė Kosovėn


Prishtinė, 03 shtator 2004 - Fondi Monetar Ndėrkombėtar do tė vazhdojė tė mbėshtesė autAKM fton biznesmenėt tė marrin pjesė nė privatizim

Prishtinė, 1 shtator 2004 - Drejtuesit e Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit ftuan sot tė gjithėTregu kosovar shumė i rėndėsishėm pėr kompanitė sllovene

Prishtinė, 31 gusht 2004 - Tregu i Kosovės ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr kompanitė sllovene ėHapet fushata kundėr korrupsionit

Prishtinė, 31 gusht 2004 - Korrupsioni mbetet fenomen i zakonshėm nė jetėn e pėrditshme kosovKE do tė hapė zyre tė ndėrlidhjes nė Kosovė

Bruksel, 30 gusht 2004 - Komisioni Evropian ka vendosur qė tė hapė zyre tė ndėrlidhjes nė KosoKFOR-i investon rreth 800 mijė euro pėr rrugėt

Prishtinė, 26 gusht 2004 - KFOR-i kėto ditė do tė fillojė implementimin e projektit pėr t'i riArkėtimi efikas - objektiv kryesor i KEK-ut

Prishtinė, 26 gusht 2004 - Objektivi kryesor i KEK-ut, gjatė dy viteve tė ardhshme do tė jenėKatėr kompani ndėrkombėtare nė tenderin e 'Valės 900'

Prishtinė, 25 gusht 2004 - Katėr kompani ndėrkombėtare, bėnė oferta pėr implementimin e fazėsHapen 900 vende tė reja tė punės

Prishtinė, 24 gusht 2004 - Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi dhe shefi i UNMIK-ut Soren JeS'ka zhvillim ekonomik pa pavarsi

Pragė, 23 gusht 2004 - Gazeta kryesore Ēeke pėr ekonomi, "Hospodarske Noviny" ka publikuar javPTK: Vala 900 me 700 mije konsumatorė, GPRS, WAP e MMS

Prishtinė, 21 gusht 2004 - PTK shpalli tenderin pėr fazėn e katėrt tė zgjerimit tė rrjetit ceAKM nis privatizimin e tokave bujqėsore

Prishtinė, 20 gusht 2004 - Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) ka vendosur qė nė kuadėr tėBrajshou nėnshkruan katėr ligje

Prishtinė, 19 gusht 2004 - Zėvendėsi kryesor i shefit tė UNMIK-ut, Ēarls Brajshou, ka nėnshkrQeveria autorizon MT-nė pėr zgjedhjen e operatorit mobil

Prishtinė, 19 gusht 2004 - Qeveria e Kosovės, mbajti sot mbledhjen e saj tė rregullt, nėn drejThemelohet Zyra pėr Proceset e Integrimit Evropian

Prishtinė, 17 gusht 2004 - Pėrfaqėsuesi Special i Sekretarit tė Pėrgjithshėm, duke vepruar meKryeministri Rexhepi pret Kryeadministratorin Petersen

Prishtinė, 17 gusht 2004 - Kryeministri i Qeverisė sė Kosovės, Bajram Rexhepi priti dje nė njėMali i Zi aplikon taksa tė larta pėr produktet kosovare

Ulqin, 16 gusht 2004 - Mali i Zi bėn veprime tė gabueshme me aplikimin e taksave tė larta dRritet shkalla e papunėsisė nė Kosovė

Prishtinė, 13 gusht 2004 - Shkalla e papunėsisė nė Kosovė nga dita nė ditė vjen duke u rritur.Prodhuesit kosovarė nė panaire ndėrkombėtare

Prishtinė, 12 gusht 2004 - Nė Panairin Ndėrkombėtar "MYSIAD" qė mbahet nė Stamboll ndėrmjet daPritet shtrenjėtimi i ēmimeve tė naftės nė Kosovė

Prishtinė, 11 gusht 2004 - Bazuar nė deklaratat e importuesve tė karburanteve nė vend, prejPensionistėt invalidor paralajmėrojnė grevė urie

Prishtinė, 09 korrik 2004 - Rreth 25 mijė pensionistė invalidorė tė Kosoves do tė hidhen nė gSHBA mirėpret ndėrtimin e termocentralit tė ri nė Kosovė

Prishtinė, 08 gusht 2004 - Shtetet e Bashkuara tė Amerikės mirėpritėn njoftimet pėr hapjen e nLegalizohet zyra pėr energji pranė kryeministrisė

Prishtinė, 07 gusht 2004 - Ushtruesi i detyrės sė PSSP-sė,Ēarls Brajshou nėnshkroi urdhėresėnBeogradi kundėr ndėrtimit tė termocentralit nė Kosovė

Prishtinė, 06 gusht 2004 - Kosova do tė ketė sė shpejti njė termocentral tė sajin si dhe njė mMobikos / Mobitel: do t'i mbrojmė interesat tona

Prishtinė, 05 gusht 2004 - Kompania sllovene e telefonisė mobile, Mobitel, e cila ishte shpallUNMIK planifikon ndėrtimin e njė centrali elektrik

Prishtinė, 04 gusht 2004 - UNMIK-u publikoi dje planet pėr ndėrtimin e njė centrali elektrik dUNMIK rekomandon anulimin e tenderit pėr operatorin mobil

Prishtinė, 04 gusht 2004 - UNMIK-u i ka rekomanduar dje Qeverisė sė Kosovės qė tė anulojė teAeroporti i Prishtinės me liēencė ndėrkombėtare

Prishtinė, 03 gusht 2004 - Gjatė intervistės pėr “Biznesin”, Nikolaus Lambsdorff iu pėrgjigj pTė ndryshojė politika 'Standardet para statusit'

New York, 02 gusht, 2004 - Nė raportin e tij pėr Kosovėn, diplomati norvegjez, Kai Aide i ka rPTK liēencohet zyrtarisht

Prishtinė, 31 korrik 2004 - Dje nga ana e Autoritetit Rregullator tė Telekomunikacionit, iu dhOda Ekonomike kėrkon mbrojtjen e eksportuesve vendorė

Prishtinė, 29 korrik 2004 - Eksportuesit Kosovar ēdo ditė e mė shumė po ballafaqohen me probMinistria e Bujqėsisė propozon fond pėr kompenzim tė dėmeve

Prishtinė, 29 korrik 2004 - Ministria e Bujqėsisė, Pylltarisė e Zhvillimit Rural thotė se do tUlqini e Shkodra nėnshkruajnė marrėveshje bashkėpunimi

Ulqin, 28 korrik 2004 - Nė qytetin e Ulqinit u nėnshkrua marrėveshja e bashkėpunimit ndėrmjetGjashtėmujori i parė solli 186 milionė euro nga doganat

Prishtinė, 27 korrik 2004 - Sipas tė dhėnave tė Odės Ekonomike tė Kosovės, nė gjashtė muajt ePėrzgjidhet varianti i 'Rrugės sė Arbėrit'

Tiranė, 26 korrik, 2004 - Qeveria e Shqipėrisė ka pėrzgjedhur njėrin nga tri variantet e propoDy miniera tė Trepēės tė gatshme pėr prodhim nė tetor

Mitrovicė, 24 korrik 2004 - Tash ėshtė koha qė t’a kthejmė afarizmin nė Trepēė, u tha nga menFinlanda ndihmon bizneset e Prishtinės

Prishtinė, 23 korrik - Ditė mė parė, Kuvendi Komunal i Prishtinės nė bashkėpunim me KFOR-in fiBE fillon programin pėr standardet ekonomike

Prishtinė, 22 korrik 2004 - “Qė nga sot bashkėsia europiane fillon programin e realizimit tėBSPK e shqetėsuar pėr sigurinė e punėtorėve

Prishtinė, 21 korrik 2004 - Me rastin e mbytjes sė dy punėtorėve tė Mihjes Sipėrfaqėsore tė MiLambsdorf: Raundi i tretė i privitizimit, mė rigoroz

Prishtinė, 21 korrik 2004 - Zyrtari i lartė i UNMIK-ut pėr ekonomi, Nikolas Lambsdorf ka deklaHyn nė fuqi Ligji mbi Agjencinė pėr Produkte Medicinale

Prishtinė, 20 korrik 2004 - Ligji mbi Agjencinė Kosovare pėr Produkte Medicinale, i cili ishART dhe PTK diskutojnė ligjin pėr telekomunikacionin

Prishtinė, 20 korrik 2004 - Zyrtarėt e lartė tė ART-sė dhe tė PTK-sė kanė zhvilluar raundin eMenaxherėt e Trepēės vizituan fabrikėn e municionit

Skėnderaj, 20 korrik 2004 -- Menaxherėt ndėrkombėtarė tė Kombinatit "Trepēa" pas vizitės qė iPrishtinė: Konsumatorėt 14 milionė euro borxh ujėsjellėsit

Prishtinė, 16 korrik 2004 - Drejtuesit e Ujėsjellėsit rajonal Prishtina thonė se reduktimet eBSPK nė protestė

Prishtinė, 15 korrik 2004 - Nė njė protestė tė mbajtur dje nė qendėr tė Prishtinės, ku ishin tKryeministri vizitoi Kosovėn B

Prishtinė, 14 korrik 2004 - Kryeministri i Kosovės, Bajram Rexhepi dhe ministri i Ambientit dhGruri vendės siguron 60 % tė nevojave tė vendit

Prishtinė, 14 korrik 2004 - Korrje-shirjet e kėtij viti dėshmojnė se nė krahasim me vitet e kaKodi i ri doganor ndikon nė zhvillimin e ekonomisė vendore

Prishtinė, 14 korrik 2004 - Kodi i ri doganor tė Kosovės, do tė ndikojė nė lehtėsimin e qarkulPrishtinė: 'Trafiku Urban' para falimentimit

Prishtinė, 13 korrik 2004 - Kryetari i Kuvendit Komunal tė Prishtinės, Ismet Beqiri tha sot seKonfiskohen 350 mijė cigare pa pullė fiskale

Prishtinė, 12 korrik 2004 - Njėsitet Antikontrabandė tė Doganės sė UNMIK-ut, tė pėrkrahura ngaHapet panairi pėr promovimin e biznesit tė grave

Prishtinė, 09 korrik 2004 - Ministria e Tregtisė dhe Industrisė, pėrmes Departamentit tė zhvilPTK investon 100 milion € nė 'Vala 900'

Prishtinė, 6 korrik 2004 - PTK do tė investojė edhe 100 milionė euro shtesė pėr pėrmirėsimin eRifillon privatizimi - AKM shpall raundin e tretė

Prishtinė, 3 korrik 2004 - Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) ka shpallur dje listėn prej 1Kryeministri u takua me pėrfaqėsuesit e Bankės Botėrore

Prishtinė, 3 korrik 2004 - Dje, kryeministri i Qeverisė sė Kosovės, z. Bajram Rexhepi, zhvillNdryshimi i tarifave doganore - stimulim pėr bujqėsinė

Prishtinė, 3 korrik 2004 - Sipas hulumtimit tė kryer nga RIINVEST rreth 12 pėrqind e sipėrfaqeProjekt i USAID nė ndihmė tė biznesit

Prishtinė, 02 korrik, 2004 - Drejtori i Misionit tė USAID-it, Del Fajfer bėri dje shpalljen eBrajshou pezullon vendimin e ART-sė

Prishtinė, 01 korrik 2004 - Ushtruesi i detyrės sė shefit tė UNMIK-ut, Ēarls Brajshou, ka kėrkQeveria diskutoi tenderin e telefonisė celulare

Prishtinė, 01 korrik 2004 - Qeveria ka diskutuar dje pėr procesin e zgjedhjes sė operatorit tėKontratat kolektive do tė nėnshkruhen me 16 korrik

Prishtinė, 30 qershor 2004 – Anėtarėt e Kėshillit Konsultativ Trepalėsh kanė vendosur qė marrėZyra britanike reagon pėr tenderin e telefonisė mobile

Prishtinė, 30 qershor 2004 –Shefi i zyrės britanike Mark Dikinson ka reaguar lidhur me tenderiTelefonia mobile: Reagojnė Kryeministri dhe Zyra Amerikane

Prishtinė, 19 qershor 2004 - Kreu i qeverisė Bajram Rexhepi, ka konfirmuar se i ėshtė drejtuarMobikos, Mobitel fitojnė tenderit pėr telefoninė mobile

Prishtinė, 29 qershor 2004 - Kompania pejane Mobikos dhe ajo sllovene Mobitel janė fituese tėBPK tėrhiqet zyrtarisht nga swift-kodi Serb

Prishtinė, 29 qershor 2004 - Bordi Drejtues i Autoritetit Bankar dhe tė Pagesave tė Kosovės (BProdhuesit e rinj tė lirohen nga barra fiskale pėr 3-5 vjet

Prishtinė, 28 qershor 2004 - Krijimi i politikave ekonomike dhe fiskale me qėllim tė rritjes dLambsdorff: nuk e di kur do tė rifillojė privatizimi

Prishtinė, 26 qershor 2004 - Edhe pse shefi i shtyllės sė katėrt tė UNMIK-ut, Nikollas LambsdQeveria pranon kushtet pėr privatizimin

Prishtinė, 24 qershor 2004 - Qeveria e Kosovės i ka hapur dritėn e gjelbėr vazhdimit tė procesOperatori i dytė i telefonisė mobile deri nė fund tė muajit

Prishtinė, 24 qershor 2004 - Deri nė fund tė kėtij muaji do tė dihet emri i operatorit tė dytėQeveria pro vazhdimit te privatizimit

Prishtinė, 23 qershor 2004 - Nėn drejtimin e Kryeministrit Bajram Rexhepi, dje u zhvillua mbleAKM refuzon kthimin e tokave nė pronėsi tė komunave

Prishtinė, 22 qershor 2004 - Ėshtė cinizėm tė bisedohet qė komunat tė pėrpiqen t’i tėrheqin inNdėrmarrėsit turk tė favorizohen mė shumė nė Kosovė

Prishtinė, 22 qershor 2004 – Kryeministri i Kosovės, Dr. Bajram rexhepi priti dje ambasadorinZgjidhen 10 ndėrmarrjet mė tė mira tė vitit nė Kosovė

Prishtinė, 22 qershor 2004 - Kriteret nė bazė tė tė cilave janė zgjedhur kėto ndėrmarrje si mėMiratohet linja e tensionit Shqiperi-Mali i Zi

Tirane, 21 qershor 2004 - Keshilli i Ministrave miratoi Memorandumin e Mirekuptimit me QeverinMiratohet raporti pėrfundimtar pėr buxhetin e 2003

Prishtinė, 19 qershor 2004 - Kuvendi i Kosovės miratoi dje raportin e bilancit pėrfundimtar tėDanezi i dytė nė krye tė UNMIK-ut

Prishtinė, 18 qershor 2004 - Pėrfaqėsuesi i deritanishėm i Bashkimit Evropian nė Maqedoni, dipSPEK paralajmėron grevė tė punėtorėve mė 25 qershor

Prishtinė, 17 qershor 2004 - Sipas Sindikatės sė Pavarur tė Koorporatės Energjetike tė KosovKonfiskohen pije alkoholike, cigare, kafe


Prishtinė, 17 qershor 2004 - Njėsite ndihmėse mobile tė doganave tė UNMIK-ut dhe hetuesSynohet eliminimi i bordit tė BPK-sė

Prishtinė, 15 qershor 2004 - Drejtori i pėrgjtihshėm i BPK-sė, Donat Branzhe, i njohur nė publOKB jep sinjalin pėr vazhdimin e privatizimit

Prishtinė, 15 qershor 2004 - Gjatė bisedimeve nė selinė e Kombeve tė Bashkuara nė New York lidQeveria kundėr kontrollit tė hapėsirės ajrore nga Beogradi

Prishtinė, 14 qershor 2004 - Gjatė njė takimi joformal tė mbajtur nė Portoroz tė SllovenisMinistri kosovar i Punės Sociale viziton Gjermaninė

Prishtinė, 14 qershor 2004 - Delegacioni i Kosovės i kryesuar nga ministri i Punės dhe MirėqBeqaj informon pėr Tryezėn e Paktit tė Stabilitetit

Prishtinė, 12 qershor 2004 - Koordinatori i Paktit tė Stabilitetit pėr Kosovė, Besim Beqaj soStacion Hidrometeorologjik pėr Rrafshin e Dukagjinit

Gjakovė, 11 qershor 2004 - Nė vjeshtė pritet qė tė fillojė nga puna Stacioni HidrometeoroQeveria pa zgjidhje alternative pėr privatizimin

Prishtinė, 10 qershor 2004 - Qeveria e Kosovės diskutoi sot edhe njė herė lidhur me procesinRexhepi: Pjesėrisht i kėnaqur me punėn e qeverisė

Prishtinė, 10 qershor 2004 - Kryeministri Bajram Rexhepi tha dje se ėshtė pjesėrisht i kėnHyn nė fuqi zero-tatimi doganor Kosovė

Prishtinė, 09 qershor 2004 - Ka hyrė nė fuqi Rregullorja 2004/13 mbi zero tatimin doganor pėrStatusi i padefinuar ndikon nė stagnimin ekonomik

Prishtinė, 09 qershor 2004 - Pėrfaqėsues vendorė dhe ndėrkombėtarė, nė mesin e tė cilėve pėrfaBB: 51% e kosovarėve jetojnė nė varfėri

Prishtinė, 8 qershor 2004 - Njė studim i Bankės Botėrore (BB), i quajtur “Memorandumi ekonomikAutostrada Prishtinė-Durrės kushton 400 milion euro

Prishtinė, 7 qershor 2004 - Rreth 400 milionė euro ėshtė vlera e ndėrtimit tė autostradės PrisTransformimi i KEK: nėnshkruhet kontrata pėr menaxhim

Prishtinė, 05 qershor -Shefi i shtyllės sė katėrt, Nikollas Lamsdorf dhe kryeministri Bajram RAKK: jo mjete tė sufiēitit pėr kompanitė publike

Prishtinė, 03 qershor 2004 - Shoqata e Komunave tė Kosovės (AKK) refuzoi vendimin e KėshillitFilloi tryeza 'Energjetika e Ambienti nė Kosovė'

Prishtinė, 03 qershor 2004 - Sot fillon punimet tryeza e IV -tė preliminare mė temėn "HulumtiHapen ofertat pėr operatorin e dytė tė telefonisė mobile

Prishtinė, 2 qershor 2004 - Komisioni pėr zgjedhjen e operatorit tė dytė tė telefonisė mobile11 milionė euro pėr dėmet e trazirave tė marsit

Prishtinė, 1 qershor 2004 - Qeveria do tė ndajė nga buxheti shumėn prej 11 milionė eurosh pėrBSPK: Tryezė pėr tė ardhmen e kompleksit 'TREPĒA'

Prishtinė, 1 qershor 2004 - Nėnshkrimi i kontratės kolektive pėr tė gjitha ndėrmarrjet shoqėroOdisejada e swift-it serb nė Kosovė

Prishtinė, 31 maj 2004 - Sugjerimi pėr aplikimin e kodit Swift tė Serbisė dhe Malit tė Zi nė sKryeministri Rexhepi vizitoi fabrikėn 'Arda Rei Co'

Prishtinė, 29 maj 2004 - Kryeministri i Kosovės dr. Bajram Rexhepi i shoqėruar nga dy ministPromovohet programi pėr zhvillimin e ndėrmarrjeve

Prishtinė, 29 maj 2004 - Nė Prishtinė dje u promovua programi pėr zhvillimin e ndėrmarrjeveKEK-u merr 27 milion euro nga suficiti

Prishtinė, 28 maj 2004 - Vendimin pėr ndarjen e suficitit tė buxhetit tė Kosovės e ka marrė djUNMIK mbron vendimin pėr pėrdorimin e SWIFT-kodit serb

Prishtinė, 27 maj 2004 - Kristian Litie, zėdhėnės i Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut mbron vendiPromovohet strategjia kundėr korrupsionit nė Kosovė

Prishtinė, 26 maj 2004 - Korrupsioni, ėshtė i pranishėm nė Kosovė si nė shumicėn e vendeve tHolkeri jep dorėheqjen

Prishtinė, 26 maj 2004 - Shefi i UNMIK-ut nė Kosovė, Harri Holkeri, ka deklaruar se i ka paraqNgjallen protestat kundėr swift-kodit serb

Prishtinė, 25 maj 2004 - Nė takimin e sotėm tė pėrfaqėsuesve tė Shoqatės sė Bankave dhe SiguriRiinvest: Swift-kodi serb sjellė pasoja negative pėr ekonominė

Prishtinė, 25 maj 2004- Isa Mustafa, ekspert i ēėshtjeve ekonomike dhe nėnkryetar i "RiinvestiRruga Merdare-Morinė: Gjermanėt fitojnė tenderin pėr projektim

Prishtinė, 22 maj 2004 - Dje nė Prishtinė, u bė dorėzimi i kontratės pėr projektin zbatues tėBusek: Do tė pėrfshijmė Kosovėn nė projektet rajonale

Vjenė, 21 maj 2004 - Pakti i Stabilitetit pėr Evropėn Juglindore do pėrqėndrohet nė pėrfshirjQeveria e Kosovės do tė krijojė edhe katėr agjenci tė reja

Prishtinė, 21 maj 2004 - Zėdhėnėsja e qeverisė sė Kosovės, Mimoza Kusari tha dje se qeveria doDiskutohet rregullorja pėr pengimin e shpėrlarjes sė parave

Prishtinė, 20 maj 2004 - Instituti Kosovar pėr tė Drejtėn e Organizatave Joqeveritare mbajti nPunėtorėt e dėbuar tė hekurudhave hidhen nė grevė urie

Prishtinė, 19 maj 2004 - Punėtorėt e hekurudhave e Kosovės tė dėbuar nga puna, pėrmes grevėsHolkeri e Rexhepi diskutojnė privatizimin dhe standardet

Prishtinė, 19 maj 2004 - Kryeadministratori i Kosovės Harri Holkeri, para nisjes sė tij nė FinBE pėrkrah 'standardet para statusit'

Bruksel, 18 maj 2004 - Shefat e diplomacive tė Bashkimit Evropian kanė kėrkuar nga autoritetetEkonomia e Kosovės, synim i liderėve tė BE-sė

Prishtinė, 17 maj 2004 - Ekonomia e Kosovės si dhe hapat qė duhen ndėrmarrė pėr ta ēuar pėrpECIKS dhe RIINVEST nėnshkruajnė memorandum bashkėpunimi

Prishtinė, 15 maj 2004 - Ne takimet e punes ne mes te kryetarit te ECIKS, Kujtim Dobruna dheECIKS dhe OEK nėnshkruajnė marrveshje bashkėpunimi

Prishtinė, 14 maj 2004 - Dje nė Prishtinė nė lokalet e Odės Ekonomike tė Kosovės ėshtė nėnshkrTre anėtarėt vendorė kėrkojnė takimin e bordit tė AKM
Prishtinė, 12 maj 2004 - Tre anėtarėt vendorė tė Bordit tė AKM-sė, ministrat Ali Jakupi dhe Ali SadrPaten takon Rexhepin, vlerėson rindėrtimet pas trazirave

Prishtinė, 11 maj 2004 - Komisioneri i Bashkimit Evropian pėr Marrėdhėnie me Jashtė, Kris PateEnergjetika tani me paketė ligjesh

Prishtinė, 10 maj 2004 - Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės kanė aprovuar gjatė sesionit plenar n1,3 miliardė euro donacione nga 1999 deri 2003

Prishtinė, 10 maj 2004 - Prej vitit 1999 deri nė vitin 2003 donatorėt nė Kosovė kanė shpenzuarPrishtinė: mbahet konferencė mbi 'ndėrmarrjen moderne'

Prishtinė, 08 maj 2004 - Nė vazhdėn e aktiviteteve tė veta, Instituti pėr Menaxhim dhe InxhiniPrezantohet para pėrfaqėsuesve tė komunave plani hapėsinor

Prishtinė, 07 maj 2004 - Ministria e Ambientit dhe Planifikimit Hapėsinor ka prezantuar para pQeveria e Kosovės aprovoi dy projektligje pėr tatime

Prishtinė, 6 maj 2004 – Dje ėshtė mbajtur mbledhja e rregullt e Qeverisė sė Kosovės, nė tė cilProtestė e punėtorėve tė Hekurudhave tė Kosovės

Prishtinė, 6 maj 2004 -Largimi i 200 punėtorėve tė hekurudhave nga Kėshilli Menaxhues i HekuruBanka Botėrore do tė vazhdojė ta ndihmojė Kosovėn

Prishtinė, 6 maj 2004 - I ngarkuari i Bankės Botėrore pėr Kosovėn, Robert Xhons, tha se BankaQeveria: tė mos ndryshohet projektligji pėr huazime afatgjata

Prishtinė, 6 maj 2004 -Qeveria e Kosovės pėrmes njė letre qė i ka dėrguar kryetarit tė KuvendiNjė miliardė USD investime nė Kosovė !

Prishtinė, 5 maj 2004 -Disa biznesmenėt amerikanė tė cilėt po qėndrojnė nė Kosovė nė krye meDiskutohet plani strategjik pėr zhvillimin e Prishtinės

Prishtinė, 5 maj 2004 -Krijimi i njė baze ekonomike tė shumėllojshme nė qytet, me krijimin e vKastrati: Duhet qetėsi pėr njė ekonomi tė qėndrueshme

Prishtinė, 5 maj 2004 - "Mė shumė se kurrė na duhet qetėsia pėr ta zhvilluar njė ekonomi stabi200 punėtorė tė hekurudhave mbesin pa punė

Prishtinė, 4 maj 2004 - Afėr dyqind punėtorė nga hekurudha e Kosovės do tė mbesin papunė nė diThellohet bashkėpunimi ekonomik Kosovė - Kroaci

Prishtinė, 4 maj 2004 - Kryetari i Odės Ekonomike tė Kroacisė, Nadan Vidosheviq, i cili ndodhHapet terminali mė i madh i karburantit nė vend

Prishtinė, 4 maj 2004 - Duke parė nevojat e shumta qė ka tregu kosovar pėr furnizim me derivatKEK nėnshkuan kontratė pėr hidrocentralin kosovar

Prishtinė, 30 prill 2004 - Nė drejtorinė e KEK-ut u nėnshkrua kontrata midis korporatės energjSot vendoset pėr pagat e shėrbyesve civilė

Prishtinė, 28 prill 2004 - Qeveria do tė pėrcaktohet sot nė mbledhjen e rregullt nėse e pėrkraKryeministri Rexhepi vizitoi Fushė Kosovėn

Prishtinė, 28 prill 2004 - Nė kuader tė nismės sė Qeverisė pėr dialog tė brendshėm ndėretnik,Prishtinė, largohen shitėsit ilegalė nga trotuaret

Prishtinė, 28 prill 2004 - Kuvendi Komunal i Prishtinės ripėrsėriti premtimin se do tė largohe'Qeveria tė modifikojė projektligjin pėr ndėrmarrjet'

Prishtinė, 27 prill 2004 - Komisioni pėr tregti dhe industri vlerėsoi se projektligji pėr ndėrRritet inkasimi i KEK-ut pėr 40 pėr qind

Prishtinė, 27 prill 2004 - Aksioni i filluar me 12 prill, po shėnon rezultate mjaft tė mira, vMinistria e Bujqėsisė kėrkon uljen e TVSH-sė

Prishtinė, 27 prill 2004 - Ministria e Bujqėsisė rekomandon se ndryshimi i tatimit mbi vlerėnPejė: Privatizohet ndėrmarrja e parė shoqėrore

Prishtinė, 27 prill 2004 - Kombinati i drurit nė Pejė, pas nėntė muajve vonesė pėr shkak tė blSigurimet: mė shumė bashkėpunim Shqipėri-Kosovė

Prishtinė, 26 prill 2004 - Tani autoritetet mbikėqyrėse tė sigurimeve nė Shqipėri dhe Kosovė dSadriu: BERZH tė mbėshtesė Kosovėn

Prishtinė, 24 prill 2004 - Ministri i Ekonomisė dhe i Financave, Ali Sadriu, i cili mori pBiznesmenėt shqiptarė investojnė nė procesin e privatizimit

Prishtinė, 22 prill 2004 - Kosova ėshtė e sigurt pėr tė investuar dhe tė gjithė shqiptarėt qFucci kundėrshton vendimin e Holkerit pėr shkarkimin e saj

Prishtinė, 21 prill 2004 - Drejtoresha e pėrgjithshme e Agjencisė Kosovėre tė Mirėbesimit (AKMMitrovicė: njė varg projektesh nė infrastrukturė

Mitrovicė, 21 prill 2004 - Mustafė Pllana, kryeshefi i ekzekutivit tė Kuvendit Komunal nė MitrRexhepi: nė shtator 2005 referendumi pėr pavarsinė

Prisahtinė, 20 prill 2004 - “Nėse presim deri nė shtator tė 2005-ės dhe shohim qė koha po shkShtyhet mbledhja e AKM-sė, Fucci ankohet me shkrim

Prishtinė, 20 prill 2004- Mbledhja e Bordit tė Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit, e paralajmėrQeveria pėrkrahė fermerėt nė uljen e taksės doganore

Prishtinė, 19 prill 2004 - Qeveria e Kosovės vendosi tė pėrkrahė kėrkesat e fermerėve kosovarėMakinat kosovare nuk paguajnė dėmet nė Shqipėri

Trianė, 19 prill 2004 - Nėpėr rrugėt e Shqipėrisė lėvizin shumė automjete me targa kosovare tėKryeministri viziton KEK-un

Prishtinė, 17 prill 2004 - Dje, Kryeministri Bajram Rexhepi, i shoqėruar nga ministri i AmbienBanka Botėrore: 15 milionė USD grant pėr Kosovėn

Prishtinė, 17 prill 2003 - Bordi Ekzektuvi i Bankės Botėrore ka aprovuar njė grant prej 15 miKryeministri pėruroi banesat e renovuara nė Prishtinė

Prishtinė, 16 prill 2004 - Kryeministri Bajram Rexhepi, i shoqėruar nga ministrat Bexhet BrajsOEK: 'Privatizimi i ndėrmarrjeve nė rreth vicioz'

Prishtinė, 16 prill 2004 - Agjencia Kosovare e Mirėbesimit ėshtė pėrgjegjėse pėr privatiziminDurrėsi promovon ofertėn turistike nė Prishtinė

Prishtinė, 15 prill 2004 - Pėrfaqėsuesit e qytetit tė Durrėsit promovuan sot nė Prishtinė oferSadriu: Do ndryshojmė konceptet e idetė e Fuēit nė AKM

Prishtinė, 14 prill 2004 - Pas largimit tė Marie Fuēit nga posti i menaxheres sė AKM-sė duhetPTK investon 17 milionė euro pėr telefoninė fikse

Prishtinė, 14 prill 2004 - Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) ka miratuar projektin e moderNdryshime nė kreun e KEK-ut dhe PTK-sė

Prishtinė, 13 prill 2004 - Kompanitė publike nė Kosovė si Korporata Elektroenergjetike dhe PBiznesmenėt kėrkojnė uljen e taksės doganore nė 2%

Prishtinė, 13 prill 2004 - Me qėllim stimulimin e biznesit dhe agrobiznesit kosovar duhet tė sKosovė: AER-i dhe SHBA-tė donatorėt kryesorė

Prishtinė, 12 prill 2004 - Agjencia Evropiane pėr Rindėrtim (AER) dhe Shtetet e Bashkuara tėKosovė: Ēmimet rriten me 1.8 pėr qind

Prishtinė, 12 prill 2004 - Jetesa nė Kosovė ėshtė bėrė mė e shtrenjtė se njė vit mė parė. GjatHolkeri shkarkon Marie Fucci

Prishtinė, 10 prill 2004 - Nė pėrputhmshmėri me pushtetin qė ka nė bazė tė seksionit 24 tėDaci: Ngecje nė zhvillimin ekonomik

Prishtinė, 09 prill 2004 - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci, priti dje zotin FernaKryeministri Rexhepi nė Dublin

Dublin, 08 prill 2004 - Kryeministri i Kosovės, dr. Bajram Rexhepi arriti parmbrėmė nė Dublin,AKB: Protestat rrezikojnė investimet

Prishtinė, 08 prill 2004 - Ngjarjet e fundit nė Kosovė kanė shkaktuar dėme nė zhvillimin eKosovė: sė shpejti operatori i dytė i telefonisė mobile

Prishtinė, 07 prill 2004 -Autoriteti Rregullativ i Telekomunikacionit, njoftoi sot se qė ngaRexhepi: Bashkėsia ndėrkombėtare tė pėrqėndrohet nė Kosovė

Tokio, 6 prill 2004 - Kryeminsitri i Kosovės Barjam Rexhepi, i cili po merr pjesė nė KonferencAKB kėrkon korrigjimin e politikave tatimore

Prishtinė, 03 prill 2004 - Aleanca Kosovare e Biznesit konsideron se protestat e fundit kanė sBusek: ekonomia ndikon nė stabilitetin e Kosovės

Bruksel, 02 prill 2004 - Koordinatori i Paktit tė Stabilitetit, Erhard Busek, tha se KosovDeklaratė e pėrbashkėt pėr koridorin 8

Tiranė, 1 prill 2004 - Ministrat e Transporteve tė vendeve ku kalon Korridori i Tetė, gjatė taRiinvest: Edukimi faktor kyē pėr ekonominė

Prishtinė, 31 mars -Me njė debat tė hapur, Instituti Riinvest prezanton raportin hulumtues “Kosovė, bizneset e reja kėrkojnė lehtėsira fiskale

Prishtinė, 31 mars 2004 -Mustafė Ibrahimi konsideron se Kėshilli Ekonomik Fiskal duhet tė rishOEK: Statusi kushtėzon zhvillimin ekonomik tė Kosovės

Prishtinė, 31 mars 2004 - Pa zgjidhjen e statusit tė Kosovės, vazhdimin e procesit tė privatiz50 pėr qind e kosovarėve jetojnė nė varfėri

Prishtinė, 29 mars - Gjatė kėtyre viteve varfėria nė Kosovė ėshtė shtuar pėr pesė apo gjashtėPėr 40 vjet do tė dyfishohet popullsia e Kosovės

Prishtinė, 30 mars 2004 - Nėse vazhdohet me kėtė ritėm tė natalitetit, pas dyzet vjetėsh numriKosovė: 5 milionė euro pėr riparimin e dėmeve

Prishtinė, 25 mars 2004 - Nė njė takim tė sotėm tė Qeverisė sė Kosovės ėshtė diskutuar pėr ripHapet panairi 'Prishtina 2004'

Prishtinė, 25 mars 2004 - Prej dje deri me 27 mars, nė Prishtinė do tė qėndrojė i hapur panaiPėrkrahet fondi pėr riparimin e dėmeve nė Kosovė

Prishtinė, 24 mars 2004 - Dje me ftesė tė Kryeminstrit Bajram Rexhepi, u takuan pėrfaqėsuesitEdhe kėtė javė nuk do tė ketė protesta tė punėtorėve

Prishtinė, 24 mars 2004 - Drejtues tė Bashkimit tė Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės (BSPK) tBritaniku Gevin Jeffery emėrohet menaxher i PTK-sė

Prishtinė, 23 mars 2004 - Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) ka emėruar britanikun Gavin JeQeveria krijon fonde pėr rindėrtimin e objekteve tė dėmtuara
Prishtinė, 22 mars 2004 - Qeveria e Kosovės u premtoi pjesėtarėve tė minoritetit serb ndihma pėr rinECIKS dėnon dhunėn nė Kosovė
Komunikatė pėr shtyp

Nisma Ekonomike pėr Kosovėn
Vjenė, 22 mars 2004Qetėsohet situata nė Kosovė

Prishtinė, 19 mars 2004 - Pas protestave disaditėshe qė anė e mbanė Kosovės shkaktuan 31 tėARB mbyll vitin e parė tė punės

Prishtinė, 17 mars 2004 - Agjencia pėr Regjistrimin e Bizneseve, e cila ėshtė nė varėsi tė MKrasniqi: 'Tenderėt e ministrisė sonė kanė qenė tė rregullt'

Prishtinė, 17 mars 2004 - Drejtuesit e Ministrisė sė Shėrbimeve Publike, kanė hedhur poshtė ēMė 12 maj ofrohet teksti i kontratės kolektive

Prishtinė, 17 mars 2004 - Kėshilli konsultativ trepalėsh, Qeveria, BSPK dhe OEK arritėn sot nėKosova ende larg asociim-stabilizimit me BE

Prishtinė, 16 mars 2004 - Komisioni Evropian e sheh si shumė tė rėndėsishme pėrmbushjen e stKosovė: pritet nėnshkrimi i MTL-sė edhe me Maqedoninė

Prishtinė, 13 mars 2004 - Bashkėpunimi midis biznesmenėve kosovarė dhe atyre maqedonas doArabia Saudite kėrkon 1.000 mjekė nga Kosova

Prishtinė, 12 mars 2004 - Zhvillimi i marrėdhėnieve tė mėtejshme nė fushėn e shėndetėsisėPrivatizimi: nėnshkruhen 12 kontrata tė shitjes

Prishtinė, 11 mars 2004 - Me autorizimin e kryeadministratorit Harri Holkeri dhe pa pėlqimin eAKM akuzohet se po ndikohet nga Beogradi

Prishtinė, 11 mars 2004 - Drejtori i Institutit “Riinvest”, Muhamet Mustafa, tha se AKM nuk dAli Sadriu: 'PTK ka suficit mė tė madh se qeveria'

Prishtinė, 10 mars 2004 - Ali Sadriu tha se suficiti nė Kosovė po mbetet pėr shkak se qeveriSuedezėt: Nė KEK ka abuzime dhe dėshtime

Prishtinė, 09 mars 2004 - “UNMIK-u ka dėshtuar me funksionalizimin e kompanisė (KEK-ut) meKa hyrė nė prodhim tė rregullt blloku i parė i "Kosova B"

Prishtinė, 09 mars 2004 - Dje ka hyrė nė prodhim tė rregullt Blloku I i Kosovės B. AktualishQeveria: jo vendimit tė Holkerit pėr privatizimin

Prishtinė, 8 Mars 2004 - Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi megjithėse ėshtė shprehur i pakMjetet e Trustit tė Kursimeve investohen nė fondin likuid

Prishtinė, 06 mars 2004 - Mjetet e Trustit tė Kursimeve Pensionale tė Kosovės aktualisht jaHolkeri mori vendim tė zhbllokohet procesi i privatizimit

Prishtinė, 05 mars 2004 -Me rekomandimin qė shefit tė shtyllės sė katėrt tė UNMIK-ut Nikolas LBSPK organizon protestė gjithėpopullore mė 18 mars

Prishtinė, 04 mars 2004 - Me 18 mars BSPK-ja do tė organizojė protestė gjithėpunėtore e cila dNdėrpritet pėrkohėsisht greva e punonjėsve tė gjykatave

Prishtinė, 03 mars 2004 - Punėtorėt e Gjykatave tė Kosovės i dhanė fund grevės njė javore pasSot hyri nė fuqi kodi i ri doganor nė Kosovė

Prishtinė, 2 mars 2004 -Sot ka hyrė nė fuqi Kodi doganor, tė cilin e kohė mė parė e ka nėnshkrBanka Botėrore jep 15 milionė USD pėr menaxhim tė biznesit

Prishtinė, 2 mars 2004 - Ministria e Ekonomisė e Financave merr zotimet e Bankės Botėrore pėrKomisioni Evropian "sqaron" premtimet e Solanės pėr Kosovėn

Bruksel, 01 mars 2004 - BE-ja nuk ka para shtesė pėr realizimin e standarteve nė Kosovė, porHolkeri nuk arrin t’i bindė sindikalistėt

Prishtinė, 28 shkurt 2004 - Shefi i UNMIK-ut, Harri Holkeri, nuk ka arritur t’i bindė sindSolana premton 100 milionė pėr standardet dhe ekonominė

Prishtinė, 26 shkurt 2004 - Pėrfaqėsuesi i lartė i Bashkimit Europian pėr politikėn e jashtme,Punėtorėt e gjyqėsisė kosovare nė grevė

Prishtinė, 26 shkurt 2004 - Punėtorėt e gjyqėsisė sė Kosovės kanė hyrė dje nė njė grevė nė sMinistri Isufi: “Privatizimi tė administrohet nga kosovarėt”

Prishtinė, 24 shkurt 2004 - Agjencia Kosovare e Mirėbesimit si “qeveria e tretė e Kosovės” mPrezentohet plani pėr zhvillimin ekonomik tė Mitrovicės

Mitrovicė, 24 shkurt 2004 - UNMIK-u nuk i pėrjashton donacionet nga Beogradi pėr zhvilliminLambsdorff mbron Fuccin pėr tė shpėtuar vehten

Prishtinė, 21 shkurt 2004 - Gazeta Kosova Sot raporton se hutia ndermjet Qeverise se Kosoves dHolkeri dhe Angjeli firmosin marrėveshjen pėr investimet e huaja

Tiranė, 20 shkurt 2004 - Ministri i Ekonomise z. Anastas Angjeli dhe perfaqesuesi special i SeUSAID: KEK-u tė mos merr para nga buxheti i Kosovės

Prishtinė, 20 shkurt 2004 - Ndėrmarrjet publike duhet tė gjenerojnė vetė tė ardhurat e tyre.Thellohen mosmarrėveshjet nė AKM

PRISHTINĖ, 19 SHKURT 2004 - Mosmarrėveshjet midis anėtarėve ndėrkombėtarė dhe atyre kosovarėTrepēa inaguron qendrėn e kontrollit shėndetėsor

PRISHTINĖ, 18 SHKURT 2004 - Kompleksi indistrial Trepēa inaguroi qendrėn e kontrollit sistemaMeremetohen rrugė nė rajonin e Gjilanit

Gjilan, 17 shkurt - Projekti i rrugės sė gjatė 8 kilometra financohet nga Ministria e TranspAmerikanėt nuk pėrkrahin ndryshimet rreth privatizimit

Prishtinė, 16 shkurt 2004 - Privatizimi duhet tė vazhdojė menjėherė, mirėpo ne nuk pajtohemi m"Fontanė dėshirash" tė njeriut pa kompetencė !

Mitrovicė, 14 shkurt 2004 - Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi konfirmoi qėndrimin e QeveFormohet ekipi special kundėr evazionit fiskal

Prishtinė, 13 shkurt 2004 - Me qėllim ndalimin e evazionit fiskal ekziston njė departament pėrQeveria kėrkon detaje pėr suficitin

Prishtinė, 13 shkurt 2004 - Kosova ėshtė vendi i vetėm nė rajon dhe nė Evropė qė ka tepricė tėKonkurrencė e ashpėr pėr linjat ndėrurbane

Prishtinė, 12 shkurt 2004 - Njė konkurrencė e ashpėr qė shpesh pėrfundon edhe me kacafytje dheBordi i ART-sė shqyrton procedurat e tenderit tė TC-sė

Prishtinė, 11 shkurt 2004 - Bordi i ART-sė (Autoriteti Rregullativ i Telekomunikacionit), kaQeveria pajtohet me ndryshimin e disa procedurave tė privatizimit

Prishtinė, 11 shkurt 2004 - Kreu i qeverisė sė Kosovės, Bajram Rexhepi, ėshtė shprehur tė hėVazhdon loja me privatizimin

Prishtinė, 10 shkurt 2004 - Nikolaus Lambsdorff shefi i Shtyllės IV tė UNMIK-ut tha se vizitaShqipėria dhe Kosova drejt njėsimit tė tregut tė punės

Tiranė, 8 shkurt 2004 - Shqipėria dhe Kosova do tė punojnė pėr tė krijuar njė treg tė pėrbashkLambsdorf: Fuēi do tė vazhdojė detyrėn

PRISHTINĖ, 07 SHKURT 2004 -Shefi i Shtyllės sė katėrt tė UNMIK-ut Nikolas Lambsdorf tha sePunėtori i doganave i shkruan Ananit; pėrjashtohet nga puna

Prishtinė, 06 shkurt 2004 - Sipas Shėrbimit Doganor tė Kosovės, Bedri Shabani, ėshtė larguar nHolkeri mirėpret ndihmėn e Paktit tė Stabilitetit pėr standardet

Prishtinė, 06 shkurt 2004 - Shefi i UNMIK-ut, Harri Holkeri, ka mirėpritur gatishmėrinė e PaktFajfer: Kosova nuk ėshtė vend i pasigurt pėr investime

Prishtinė, 5 shkurt 2004 - Drejtori i USAID-it pėr Kosovė, Dejl Fajfer tha se Kosova nuk ėshtė11 kompani konkuruan pėr operatorin e dytė tė telefonisė mobile

Prishtinė, 5 shkurt 2004 - Nė Ministrinė e Transportit dhe Telekomunikacionit sot u bė dorėzimBE e konsideron Kosovėn territor tė pavarur doganor

Prishtinė, 5 shkurt 2004 - Bashkimi Evropian e konsideron Kosovėn si territor tė pavarur doganUNMIK: Marie Fuēi nuk do tė shkarkohet

Prishtinė, 5 shkurt 2004 - Zyrtarė tė administratės ndėrkombėtare nė Kosovė kanė mohuar njoftiSuficiti i vitit tė kaluar jo mė shumė se 78 milionė euro

Prishtinė, 4 shkurt 2004 - Suficiti i vitit tė shkuar ėshtė shumė mė i vogėl se qė ėshtė pėrfoLiēensimi i aeroportit tė Prishtinės: 28.5 milionė euro

Prishtinė, 4 shkurt 2004 - Islanda ka marrė pėrgjegjėsinė pėr tė certifikuar aeroportin e PrisOperatori i dytė mobil: sot hapen dokumentacionet

Prishtinė, 4 shkurt 2004 - Sot, mė 4 shkurt, nė Ministrinė e Transportit dhe Postė-TelekomunPagat e kryetarėve tė komunave nuk mund tė ngriten!!

Prishtinė, 4 shkurt 2004 - Pagat mujore tė kryetarėve tė komunave tė Kosovės dhe tė zėvėndėsveB.Beqaj: Kosova, pjesė e tregut tė pėrbashkėt

03 shkurt 2004 - Intervistė e z. Besim Beqaj, pėrfaqėsuesi i Kosovės nė Paktin e StabilitetiQeveria e Kosovės garanton pėr kreditė e jashtme

Prishtinė, 30 janar 2004 - Qeveria e Kosovės do tė jetė garantuese e kredive tė jashtme nė foBusek: Kreditė afatgjate tė rėndėsishme pėr Kosovėn

PRISHTINĖ, 29 JANAR 2004 - Kosova mund tė marrė kredi nga institucionet ndėrkombėtare nėse OKAngjeli: “Tregtia e lirė me Kosovėn, prioritet i prioriteteve”

Prishtinė, 28 janar 2004 - Qeveria e Kosovės dhe ajo e Shqipėrisė janė zotuar tė hėnėn se doQeveria: AKM nė Nju Jork, pėrpjekje pėr manipulim

Prishtinė, 28 janar 2004 - Qeveria e Kosovės nėpėrmjet njė njoftimi shpreh pakėnaqėsinė pėrBegatohet MTL-ja ndėrmjet Shqipėrisė dhe Kosovės

Prishtinė, 27 janar 2004 - Autoritetet e Shqipėrisė dhe tė Kosovės do tė diskutojnė dy ditė raMarrėveshja Microsoft - UNDP - shans i mirė pėr Kosovėn

Prishtinė, 27 janar 2004 - Pas marrėveshjes nė mes tė Microsoft-it dhe UNDP-sė nė Davos, RoberKosovė: ndalohet importi i shpezėve nga Azia

Prishtinė, 27 janar 2004 -Shėrbimi Veterinar i Kosovės ka nxjerrė njė vendim pėrmes tė tė ciliKEK-u pėrfiton edhe 63 milionė tė suficitit

Prishtinė, 26 janar 2004 - Korporata Energjitike e Kosovės (KEK) do pėrfitojė edhe rreth 63 miMinistri Angjeli viziton sot Kosovėn

Prishtinė, 26 janar 2004 – Sot nė Kosovė arriti pėr vizitė zyrtare Ministri i Ekonomisė i ReAdministrata tatimore inkason 105 milion € gjatė 2003

Prishtinė, 24 janar 2003 - Administrata tatimore prezentoi sot arritjet dhe objektivat pėr tėOda Ekonomike paralajmėron padi kundėr AKM-sė

Prishtinė, 23 janar 2004 - Oda Ekonomike e Kosovės (OEK) paralajmėroi tė martėn ngritjen e pStrategjia ekonomike tė hartohet me institucionet shekencore

Prishtinė, 23 janar 2004 - Pėrpilimi i njė strategjie tė qėndrueshme mund tė bėhet vetėm meRexhepi Holkerit: Tė shkarkohet Fuēi

Prishtinė, 22 janar 2004 - Kryeministri i Kosovės, Bajram Rexhepi, nė formė tė shkruar sot iZgjidhja energjetike pėr Kosovėn: largpėrēuesi me Shqipėrinė

Prishtinė, 22 janar 2004 - Ideja pėr kėmbimin e energjisė elektrike ndėrmjet Shqipėrisė dhe KRexhepi i pėrgjigjet Fuccit: Pengesė e procesit tė privatizimit

Prishtinė, 21 janar 2004 - Kryeministri i Kosovės, Bajram Rexhepi I ėshtė pėrgjigjur kėrcėnimeRexhepi: Japonia vazhdon kontributin nė Kosovė

Prishtinė, 21 janar 2004 - Japonia ėshtė ndėr kontribuesit mė tė mėdhenj nė fazėn e rindėrtimiPerritt: “Problemi i privatizimit qėndron te drejtuesit e tij”

Prishtinė, 20 janar 2004 - Legjislacioni pėr privatizimin e ndėrmarrjeve shoqėrore nė KosovėFucci i kėrcėnohet Kryeministrit Rexhepi

Prishtinė, 20 janar 2004 - Nė letrėn e Kryeministrit Rexhepi, dėrguar shefit tė UNMIK-ut HariAsgjė e re rreth privatizimit

Prishtinė, 20 Janar 2004 - Kryeminstri i Kosovės, Dr. Bajram Rexhepi, pas takimit tė sė hėnėAKM do tė propozojė ndryshime nė planin pėr privatizim

Prishtinė, 19 janar 2004 – Ēėshtja e privatizmit nė Kosovė, megjithė deklarimet e pėrfaqėsuesKEK: “Kriza eliminohet me ndėrtimin e linjes me Shqipėrinė”

Prishtinė, 19 janar 2004 – Mėnyra mė e shpejtė dhe mė e lirė pėr tė kaluar krizėn energjetikeIntensifikohet tregtia e lirė Shqipėri-Kosovė

PRISHTINĖ, 17 JANAR 2004 - Kėmbimet tregtare ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė janė intensifikuaPėrurohet fabrika e shtyllave "Poliarm" nė Besianė

PRISHTINĖ, 16 JANAR 2004 - Nė njė ceromoni solemne, dje u pėrurua fabrika pėr prodhimin e shtAKM nuk bisedon pėr privatizimin, qeveria e pakėnaqur

Prishtinė, 15 janar 2004 – Dje pasdite ėshtė mbajtur takimi i Bordit te Agjencisė Kosovare tė“Mobikos” i Serbisė injoron Qeverinė e Kosovės

Prishtinė, 15 janar 2004 - Pėrfaqėsuesit e operuesit tė telefonisė mobile “Mobikos” kanė kėrkuSė shpejti hapen zyra tė reja nė Qeverinė e Kosovės

Prishtinė, 15 janar 2004 – Zyrtarė tė Qeverisė sė Kosovės, njoftuan sot, se sė shpejti do tė hNė “Kosova B” u dogjėn cigare nė vlerė prej 1 milion euro

Prishtinė, 15 janar 2004 – Dje termocentrali “Kosova B” prodhoi mė tepėr rrymė, nė sajė tė enePensionistėt kosovarė kėrkojnė ligjin pėr pensione

Prishtinė, 14 janar 2004 - Pensionistėt e Kosovės kėrkuan qė tė hartohet ligji mbi pensionetEkspertėt kėrkojnė ndryshim tė politikave makroekonomike

Prishtinė, 13 janar 2004 - Vitin e kaluar ekonominė e Kosovės e karekterizuan problemet e shkaFillon transporti tranzit Maqedoni - Mal i Zi

Prishtinė, 13 janar 2004 - Karvani tranzit i kamionėve pėr Mal tė Zi nėpėr Kosovė do tė fillojKuvendi dyshon qė KEK-u mund t'i kthej "kreditė"

PRISHTINĖ, 10 JANAR 2004 - Komisioni pėr Buxhet i Kuvendit tė Kosovės dyshon se KEK-u do tė jPunėtorėt e "Energo Investit" protestojnė para AKM-sė

PRISHTINĖ, 09 janar 2004 - Disa punėtorė tė ndėrmarrjes “ Energo Invest” protestuan para AgjeKosovė: pritet nėnshkrimi i kontratės kolektive

Prishtinė, 8 janar 2004 - Bashkimi i Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės (BSPK) gjatė bisedimevKosova dhe Hong Kongu vendet mė optimiste nė botė

Ottawa, 8 janar 2004 - Kosova dhe Hong Kongu janė dy vendet me optimiste nė botė, thekson sondUNMIK-u i jep KEK-ut 13 milionė tė suficitit

Prishtinė, 7 janar 2004 - Buxheti i Kosovės nuk do tė jetė 619 milionė euro, ashtu siē kishteRiinvest kritikon strategjinė e MTI-sė pėr zhvillim ekonomik

Prishtinė, 6 janar 2004 - Ekspertė tė Institutit pėr Hulumtime Zhvillimore, RIINVEST, vlerėLigji pėr koncesionin i paraprin autostradės Vėrmicė-Merdar

Prishtinė, 6 janar 2004 - Ndėrtimit tė autostradės Vėrmicė-Merdar (pjesės kosovare tė rrugėsSindikalistėt kėrkojnė nėnshkrimin e kontratės kolektive

Prishtinė, 6 janar 2004 - Prioriteti i sindikalistėve kosovarė pėr vitin e ardhshėm do tė jetėEkspertėt parashikojnė thellimin e krizės ekonomike nė Kosovė

PRISHTINĖ, 03 Janar 2004 - Njė ndėr problemet mė tė vėshtira me tė cilat Kosova u ballafaquQeveria merr kompetencat e parezervuara nga UNMIK-u

Prishtinė, 31 dhjetor 2003 - Gati tė gjitha fushat e Kapitullit Pesė tė Kornizės Kushtetuese,Shkalla e papunėsisė, problem kryesor

Prishtinė, 30 dhjetor 2003 - "Shkalla e papunėsisė nė Kosovė paraqet problemin kryesor shoqėroShkallė e ulėt e inkasimit tė tatimit nė Drenas

Drenas, 30 dhjetor 2003 – Komuna e Drenasit, njėra ndėr komunat mė tė shkatėrruara gjatė luftėPas reduktimeve, pritet stabilizimi i furnizimit me rrymė

Prishtinė, 29 dhjetor 2003- Pritet rikthimi i bllokut tė dytė tė termocentralit Kosova B, thonMinistria e Transportit pret 2004-tėn me shumė plane

Prishtinė, 27 dhjetor 2003 - Pa infrastrukturė tė mirrė tė rrugėve nuk mund tė sigurohet qarkAnan: Trashler ka dėmtuar KEK-un dhe ka kryer akte kriminale

New York, 26 Dhjetor 2003 - Sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, Kofi Anan, ka njoftuar AsamblenAkciza dhe TVSH-ja mbeten tė ardhurat kryesore pėr Kosovėn

Prishtinė, 26 dhjetor 2003 - Buxheti i Kosovės edhe nė vitin 2004 do tė vazhdojė tė varet ngaOEK kundėrshton ritenderimin e 5 ndėrmarrjeve shoqėrore

Prishtinė, 26 dhjetor 2003 - Ritenderimi i pesė ndėrmarrjeve shoqėrore tė raundit tė dytė tė pTakohen afaristėt kosovarė dhe ata tė IRJM-sė

SHKUP, 24 DHJETOR 2003 - Me qėllim tė nxitjes sė bashkėpunimit ekomomik nė mes tė Kosovės dhKryeministri Rexhepi vizitoi minierėn e Stan Tėrgut

MITROVICĖ, 24 DHJETOR 2003 - Kryeministri i Kosovės, Bajram Rexhepi, i shoqėruar nga BahriKuvendi i Kosovės miraton buxhetin 2004

Prishtinė, 23 dhjetor 2003 - Kuvendi i Kosovės, nė seancėn e djeshme tė jashtėzakonshme, miratRexhepi: Privatizimi do tė vazhdojė me ritme tė shpejta

PRISHTINĖ, 23 DHJETOR 2003 - Kryeministri i Kosovės, Bajram Rexhepi, shfaqi shpresėn gjatė taAKM nėnshkruan kontratat pėr 18 ndėrmarrje

Prishtinė, 20 dhjetor 2003 - Bordi i AKM-sė nė mbledhjen e fundit ka nėnshkruar kontratat pėBanka Botėrore jep 4 milionė dollarė pėr CDF-nė

Prishtinė, 20 dhjetor 2003 - Nikolas Lambsdorf, shefi i Shtyllės sė katėr tė UNMIK-ut dhe z. BJakupi: Kosova mund tė bėhet kantier i ndėrtimeve

PRISHTINĖ, 19 Dhjetor 2003 - Pėr shkak tė sistemit tė papėrcaktuar ekonomik, tė makropolitikaOEK synon politikė mė tė favorshme doganore dhe fiskale

Prizren, 18 dhjetor 2003 - Afaristė prizrenas tėrhoqėn vėmendjen se nėse vitin e ardhshėm nukSuficiti 330 milionė euro, mė shumė se gjysma e buxhetit vjetor !!!

Prishtinė, 18 dhjetor 2003 - Njė tepricė parash suficit, rekord, pritet tė ketė nė buxhetinBordi i AKM-sė vendos zbllokimin e procesit tė privatizimit

PRISHTINĖ, 17 Dhjetor 2003 - Pas njė mbledhjeje maratonė qė pėrfundoi mbrėmė vonė bordi i AKM-Bordi i AKM-sė pritet tė marrė vendim pėr privatizimin

Prishtinė, 17 Dhjetor 2003 – Bordi i Drejtorėve tė Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit, nė mblSerbia kėrkon ndėrprerjen e procesit tė privatizimit nė Kosovė

Beograd, 16 Dhjetor 2003 – Pėrmes njė letre tė nėnshkruar nga Nebojsha Ēoviq, qeveria serbe iNėnshkruhen kontratat e para tė revizorėve kosovarė

Prishtinė, 16 Dhjetor 2003 - Nė bazė tė Rregullorės 2002/18, sot nė Prishtinė, njė grup prej 2Shpaloset strategjia e zhvillimit ekonomik tė Kosovės

Prishtinė, 13 dhjetor 2003 - Ministria e Tregtisė dhe Industrisė ka prezentuar sot strategjinBE: Bllokimi i privatizimit s'ka tė bėjė me statusin

BRUKSEL, 12 Dhjetor 2003 - Drejtori i pėrgjithshėm pėr Ēėshtje tė Jashtme tė Bashkimit EvrKapen 18.6 milionė cigare tė destinuara pėr Kosovėn

PRISHTINĖ, 12 Dhjetor 2003 - Shėrbimi Doganor i UNMIK-ut nė bashkėpunim me rrjetet ndėrkombėtKuvendi miratoi nė parim projektligjin pėr OEK-un

PRISHTINĖ, 12 Dhjetor 2003 - Kuvendi i Kosovės nė seancėn e sotme aprovoi nė parim me shumicLambsdorf: Kosova tė eksportojė energji !!!

PRISHTINĖ, 11 DHJETOR 2003 - Udhėheqėsi i shtyllės sė UNMIK-ut pėr Rindėrtim dhe Zhvillim EkonKosova, korridor tranzit Maqedoni - Mal i Zi

PRISHTINĖ, 11 DHJETOR 2003 - Drejtoritė e doganave tė Maqedonisė, Malit tė Zi dhe UNMIK-ut kanTė largohen mallrat e ekspozuara para lokaleve

PRISHTINĖ, 11 DHJETOR 2003 - Drejtorati pėr Inspektim i Kuvendit Komunal tė Prishtinės, njoftoSot fillojnė punimet nė rrugėn kombėtare Kosovė-Shqipėri

GJAKOVĖ, 10 DHJETOR 2003 - Sot, mė 10 dhjetor, fillojnė punimet nė rikonstruktimin e rrugės nOEK: Privatizimi tashmė krejtėsisht i bllokuar

Prishtinė, 09 dhjetor 2003 - "Procesi i privatizimit nė Kosovė ėshtė bllokuar. Fillimisht, neBanka Botėrore ndanė 16 milionė euro pėr Kosovėn

Prishtinė, 08 Dhjetor 2003 - Delegacionin e drejtorėve ekzekutiv tė Bankės Botėrore e priti K...fluturon...fluturon...: 'Kosova Airlines' !

PRISHTINĖ, 06 DHJETOR 2003 - Sot ministria e Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit sė baLambsdorf: Do tė nėnshkruhen kontratat pėr privatizim

PRISHTINĖ, 06 DHJETOR 2003 - Nikolas Lambsdorf, shef i Shtyllės sė katėrt tė UNMIK-ut dhe kryQendra Evropiane organizon debat mbi ekonominė

Prishtinė, 05 dhjetor 2003 - Qendra Evropiane pėr Ēėshtje Minoritare organizoi dje njė debat mPascual: Privatizimi, prioritet i Zyrės Amerikane

PRISHTINĖ, 03 Dhjetor 2003 - Koordinatori pėr mbėshtetje financiare tė Evropės Lindore pranėShtyhet mbledhja e drejtorėve tė Bordit tė AKM-sė

PRISHTINĖ, 02 DHJETOR 2003 - Mbledhja e drejtorėve tė Bordit tė AKM-sė, e cila do tė mbahej djHolkeri e Rexhepi biseduan pėr privatizimin

PRISHTINĖ, 03 DHJETOR 2003 - Procesi i privatizimit ka qenė temė diskutimi nė takimin e djeshėThaēi: Privatizimi, standardi kryesor pėr ekonominė

PRISHTINĖ, 2 Dhjetor 2003 - Lideri i PDK-sė, Hashim Thaēi, priti sot nė Prishtinė shefin e ShtPėrurohet fabrika e ujit tė pijshėm nė Ferizaj

FERIZAJ, 2 Dhjetor 2003 - Dje nė fshatin Pleshinė tė Ferizajt u pėrurua Fabrika e pėrpunimKomisioni pėr Bujqėsi shqyrton mbjelljet vjeshtore

Prishtinė, 2 dhjetor 2003 - Komisioni pėr Bujqėsi, Pylltari dhe Zhvillim Rural, nė mbledhjen eQeveria kėrkon shkarkimin e atyre qė bllokojnė privatizimin

PRISHTINĖ, 27 Nėntor 2003 - Qeveria e Kosovės nė mbledhjen e saj tė rregullt nė Prishtinė, kaSė shpejti pritet qėndrimi i UNMIK-ut pėr privatizimin

Prishtinė, 25 nėntor 2003 - Njė zėdhėnės i UNMIK-ut nė Prishtinė tha se gjatė javės sė ardhsBuxheti i Kosovės pėr vitin 2004 do tė jetė 619,3 milionė euro

Prishtinė, 24 Nėntor 2003 - Buxheti i Kosovės pėr vitin 2004 do tė jetė 22 pėr qind mė i lart"Kosova Airlines" nis punėn mė 7 dhjetor

Prishtinė, 24 Nėntor - Sė shpejti nė shumė vende tė botės do tė ulen avionėt me logon "KosovaRexhepi: tė largohen nga bordi i AKM-sė ata qė pengojnė

PRISHTINĖ, 22 NĖNTOR 2003 - Dje ka filluar takimi i jashtėzakonshėm nė mes qeverisė dhe bordBllokimi i privatizimit rrezikon investimet nga jashtė

PRISHTINĖ, 22 Nėntor 2003 - Bllokimi i procesit tė privatizimit tė ndėrmarrjeve shoqėrore kaQeveria: privatizimi duhet tė vazhdojė menjėherė

PRISHTINĖ, 20 NĖNTOR 2003 - Privatizmi duhet tė vazhdojė menjėherė sepse as nė Zyrėn Ligjore tRexhepi: Luksemburgu i interesuar tė investojė nė Kosovė

PRISHTINĖ, 20 Nėntor 2003 - Ēėshtja e operacionalizimit tė standardeve, ajo e privatizimit,Ministri Sadriu skeptik ndaj planit tė ri tė privatizimit

Prishtinė, 18 nėntor 2003 – Shefi i UNMIK-ut, Harri Holkeri tha tė hėnėn nė Prishtinė, se kishDalin nė shesh keqpėrdorimet nė BKU

Prishtinė, 18 nėntor 2003 - Drejtori i Bibliotekės Kombėtare Universitare tė Prishtinės (BKU),Rexhepi pėrshėndet hapjen e Zyrės pėr Revizion nė Kosovė

Prishtinė, 18 nėntor 2003 - Kryeministri i Kosovės, Bajram Rexhepi, u takua dje nė Prishtinė,Rexhepi takohet me zyrtarė tė FMN-sė

Prishtinė, 15 Nėntor 2003 - Kryeministri Bajram Rexhepi diskutoi me delegacionin e Fondit MonNga dhjetori kosovarėt do tė paguajnė 3.5 euro pėr RTK-nė

Prishtinė, 15 Nėntor) 2003 - Qė nga muaji dhjetor, qytetarėt e Kosovės do tė fillojnė ta parapShtohen reagimet ndaj ndėrprerjes sė privatizimit

Prishtinė, 14 Nėntor 2003 - Pėrfaqėsuesit e 23 ndėrmarrjeve tė privatizuara, reagojnė publikisShfrytėzuesit buxhetor tė shlyejnė borxhet ndaj KEK-ut

Prishtinė, 14 Nėntor 2003 - Ushtruesi i detyrės sė menaxherit tė KEK-ut, Ēarls Braun, kėrkoi nKosovė: Zero tolerancė ndaj korrupsionit

PRISHTINĖ, 13 NĖNTOR 2003 - Prej dje nė Kosovė ka filluar tė veprojė njėsia e cila do tė mFilloi implementimi i projektit "e-Government"

PRISHTINĖ, 13 NĖNTOR 2003 - Projekti “e-Government” i organizuar nga fondacioni Soros fillojHolkeri nė New York diskuton privatizimin nė Kosovė

NEW YORK, 12 NĖNTOR 2003 - Kryeadministratori i Kosovės, Hari Holkeri gjatė vizitės sė tij nėAER: Vitin e ardhshėm 50 milionė euro pėr Kosovėn

PRISHTINĖ, 12 NĖNTOR 2003 - Agjencia Evropiane pėr Rindėrtim (AER) pėr vitin e ardhshėm ka paPritet zhbllokimi i procesit tė privatizimit

Prishtinė, 11 nėntor 2003 - Kryeministri i Kosovės ėshtė shprehur optimist se procesi i privatĒeku takon pėrfaqėsuesin e Austrisė Aleksander Bayerl

Prishtinė, 11 nėntor 2003 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor, Ethem Ēeku, sot ėsKosovė: Pritet ulja e normės doganore

Prishtinė, 10 nėntor 2003 - Zyra e kryeministrit nė bashkėpunim me Ministrinė e Ekonomisė dheHolkeri nė New York pėr tė rifilluar privatizimin

Prishtinė, 10 nėntor 2003 - Nė kuadėr tė pėrpjekjeve pėr rifillimin e procesit tė privatizimNėnshkruhet memorandumi pėr mbėshtetjen e produkteve vendore

PRISHTINĖ, 08 NĖNTOR 2003 - Nė funksion tė mbėshtetjes sė prodhimit vendor dhe konsumimit tė pDoganat kosovare ndalojnė 5000 litra naftė

PRISHTINĖ, 07 NĖNTOR 2003 - Policia e UNMIK-ut dhe pjesėtarėt e doganave kanė kapur katėr kami"British Airways" ndėr aviokompanitė mė profitabile nė Kosovė

Prishtinė, 7 Nėntor 2003 - Arsyeja qė kompania ajrore Britanike ka organizuar njė konferencė pRugova: Tė subvencionohen prodhuesit bujqėsorė kosovarė

PRISHTINĖ, 05 NĖNTOR 2003 - Kryetari i Kosovės Ibrahim Rugova, priti njė delegacion tė AleaUNMIK-u formoi njėsitin kundėr korrupsionit

PRISHTINĖ, 05 NĖNTOR 2003 - Administrata e UNMIK-ut ka formuar Njėsitin hetues kundėr korProdukti vendas nė vėshtirėsi

PRISHTINĖ, 04 NĖNTOR 2003 - Nė Kosovė prodhimet vendore ende nuk kanė gjetur njė vend tė duhurKėshilli Ekonomik Fiskal pranoi kufizimet e buxhetit

PRISHTINĖ, 3 NĖNTOR 2003 - Kėshilli Ekonomik Fiskal pranoi kufizimet e buxhetit pėr vitin e arPėrfundoi "Java e Biznesit Kosovar"

PRISHTINĖ, 2 NĖNTOR 2003 - Me njė shou program, pėrfundoi organizimi javor qė kishte qėllimCigaret e para me etiketa futen nė tregun e Kosovės

PRISHTINĖ, 31 TETOR 2003 - Kėtė javė cigaret e para me banderolla (etiketa) kanė hyrė nė tRexhepi: Menagjimi i dobėt dhe korrupsioni lė Kosovėn pa rrymė

PRISHTINĖ, 31 TETOR 2003 - Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi u takua me grupin punues ngSė shpejti rrumbullaksimi i rregullativės ligjore ekonomike

PRISHTINĖ, 30 TETOR 2003 - Kryeparlamentari Nexhat Daci, kryeministri Bajram Rexhepi dhe komisVazhdojnė aktivitetet nė kuadėr tė Javės sė Biznesit

PRISHTINĖ, 30 TETOR 2003 - Vazhdojnė aktivitetet nė kuadėr tė javės sė Biznesit tė KosovėsPėrurohen dy fabrika pėr ujė tė pijshėm

GJILAN, 29 TETOR 2003 - Nė Pėrlepnicė tė Gjilanit dhe Letnicė tė Vitisė, u pėruruan dy FabPėrfaqėsuesit e AKB-sė u takuan me kryeministrin

PRISHTINĖ, 29 TETOR 2003 - Pėrfaqėsues tė Aleancės Kosovare tė Biznesit, nė kuadėr tė javėsRexhepi: Prodhuesit vendor do tė kenė pėrkrahjen tonė

PRISHTINĖ, 28 TETOR 2003 - Promovimi i prodhimeve vendore ka rėndėsi tė veēantė si pėr proRriten tė hyrat doganore nė Kosovė

PRISHTINĖ, 27 TETOR 2003 - Ndryshimet nė ligj qė e bėnė kontrabandėn mė tė vėshtirė dhe rritRifillon procesi i privatizimit nė Kosovė

PRISHTINĖ, 24 TETOR 2003 - Pas bojkotit qė anėtarėt kosovarė i bėnė dy mbledhjeve tė borditKosovė: Bojkot mallrave sllovene !?

PRISHTINĖ, 24 TETOR 2003 – Marrėdhėniet ekonomike mes Kosovės dhe Sllovenisė kanė pasuar lėkunTė hėnėn fillon Java kosovare e bisnesit

PRISHTINĖ, 24 TETOR 2003 - Nga 27 tetori deri mė 1 nėntor, Aleanca Kosovare e Biznesit do tėPritet tė importohet mė tepėr rrymė nė Kosovė

PRISHTINĖ, 22 TETOR 2003 - KEK-u dje me keqardhje ka informuar konsumtorėt qė, edhepse janėRexhepi akuzon ashpėr UNMIK-un pėr korrupsion

PRISHTINĖ, 21 TETOR 2003 - Kryeministri i Kosovės, Bajram Rexhepi, nė njė intervistė dhėnė pėrPrivatizimi nė tė mirė tė Kosovės dhe zhvillimit tė saj

PRISHTINĖ, 21 TETOR 2003 - Privatizimi ėshtė nė tė mirė tė Kosovės dhe tė zhvillimit tė saj, ėVazhdon konferenca "Liderėt e rinj kundėr korrupcionit"

PRISHTINĖ, 20 TETOR 2003 - Nė Prishtinė po mbahet konferenca dyditore “Liderėt e rinj rajonaShtyhet mbledhja e Bordit tė AKM-sė

PRISHTINĖ, 18 TETOR 2003 - Mbledhja e Bordit tė Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit, qė ishte pProcesi i privatizimit - i domosdoshėm

PRISHTINĖ, 17 TETOR 2003 - Procesi i privatizimit duhet tė vazhdojė sepse ėshtė proces i doKryeministri Rexhepi takon pėrfaqėsues tė firmės Nikomet

PRISHTINĖ, 17 TETOR 2003 - Kryeministri i Kosovės ėshtė takuar dje me njė delegacion tė pėMbahet "Java e Biznesit Kosovar"

PRISHTINĖ, 16 TETOR 2003 - Prej 27 tetorit deri mė 1 nėntor do tė mbahet Java e Biznesit KoKosovė-Shqipėri: bllokohet tregtia e lirė

TIRANĖ, 14 TETOR 2003 - Kane kaluar 13 dite qe kur marreveshja e tregtise se lire ndermjet ShqOKB: AKM tė vazhdojė procesin e privatizimit

PRISHTINĖ, 11 TETOR 2003 - "AKM-ja ėshtė organ i pavarur i themeluar nė kuadėr tė Kornizės kuUSAID ka dhėnė 18 milionė dollarė pėr 200 projekte

PRISHTINĖ, 11 TETOR 2003 - USAID-i nė Kosovė pėrfundoi me sukses Projektin pėr InfrastruktuKundėrthėnje rreth ndėrprerjes sė procesit tė privatizimit

PRISHTINĖ, 10 TETOR 2003 - Pėrkundėr mohimeve kategorike tė UNMIK-ut dhe pėrfaqėsuesve tėSHBA mbėshtet procesin e privatizimin nė Kosovė

PRISHTINĖ, 10 TETOR 2003 - Zėdhėnėsi i Zyrės amerikane, Majkėll Meklelen, tha nė Prishtinė sEkspertėt diskutojnė pėr luftėn ndaj korrupsionit

PRISHTINĖ, 10 TETOR 2003 - Nė organizimin e Institutit pėr Demokraci dhe Relacione EtnikeRexhepi reagon kundėr ndėrprerjes sė procesit tė privatizimit

PRISHTINĖ, 09 TETOR 2003 - Kryeministri i Kosovės, Bajram Rexhepi, i ka shkruar njė letėr zZvicra do tė investojė edhe 30 milionė Euro nė Kosovė

ZÜRICH, 09 TETOR 2003 - Qeveria Zvicerane deri mė tani ka investuar rreth 150 milionė euroNdėrpritet procesi i privatizimit ne Kosovė !!!

PRISHTINĖ, 08 TETOR 2003 - Misioni i Bashkimit Evropian nė Kosovė, ka kumtuar dje se pėr shkNė Nju Jork konferencė pėr investime nė Kosovė

PRISHTINĖ, 08 TETOR 2003 - Njė konferencė lidhur me investimet nė Kosovė do tė zhvillohet nėTatimi nė patundshmėri pėrmes rregullores sė re

PRISHTINĖ, 07 TETOR 2003 - Rregullorja 2003/29 pėr tatimin nė pronėn e paluajtshme nė KosovėAleanca e Agrobiznesit kundėr heqjes sė doganės pėr grurin

PRISHTINĖ, 07 TETOR 2003 - Miratimi i ligjit fiskal pėr heqjen e doganave pėr grur dhe pėr miSHBA-tė japin 2.5 milionė dollarė pėr infrastrukturėn

PRISHTINĖ, 07 TETOR 2003 - Agjensia e SHBA-ve pėr zhvillim Ndėrkombėtar i ka ndarė Mercy CGruri e mielli lirohen nga doganat

PRISHTINĖ, 4 TETOR 2003 - Qeveria e Kosovės ka pėrshėndetetur dje pėrmes njė komunikate shpallGjashtė autobote me benzinė u ikin doganave kosovare

HAN I ELEZIT, 3 TETOR 2003 - Gjashtė autobote me nėnprodukte tė naftės janė zhdukur dy ditė mDje ka filluar zbatimi i MTL-sė nė mes Kosovės dhe Shqipėrisė

PRISHTINE, 2 TETOR 2003 - Marrėveshja pėr Tregti tė Lirė nė mes Kosovės dhe Shqipėrisė do tėKryetari i KNSLEJ-sė viziton Kosovėn

PRISHTINĖ, 1 TETOR 2003 - Ministri i Punės dhe Mirėqenies Sociale, Ahmet Isufi, dje nė PrisFillon fushata: "Paguaj tatimet"

PRISHTINĖ, 1 TETOR 2003 - OJQ-ja “FORUM” nga Prishtina nė bashkėpunim me Administratėn TatimSeminar mbi gjendjen e Industrisė dhe Metaleve

PRISHTINĖ, 30 SHTATOR 2003 - Sindikata e Pavarur e Metalistėve tė Kosovės ka organizuar seminaQeveria takon delegacionin e kombinatit "Trepēa"

PRISHTINĖ, 26 SHTATOR 2003 - Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi dhe ministri i Punės dheKompanitė Britanike tė interesuara pėr Birrėn e Pejės

LONDĖR, 25 SHTATOR 2003 - Britania e madhe ėshtė e interesuar pėr privatizimin e Fabrikės sė bVjenė: Konferencė pėr investime dhe privatizim nė Kosovė

VJENĖ, 23 shtator 2003 – Sot nė Vjenė u mbajt Konferenca pėr Investime dhe Privatizim nė KosoFrankfurt: konferencė pėr investime nė Kosovė

FRANKFURT, 22 SHTATOR 2003 - Tė shtunėn nė Frankfurt tė Gjermanisė ėshtė mbajtur Konferenca pėKosova treg i vogėl por interesant, thotė Erhard Busek

PRISHTINE, 20 SHTATOR 2003 - Nė takimin qė dje drejtuesit e Paktit tė Stabilitetit kanė pasurKosovė: takim dyditor i Paktit tė Stabilitetit

PRISHTINĖ, 19 SHTATOR -Koordinatori i Paktit tė Stabilitetit pėr Evropėn Juglindore, ErhardRexhepi: Qeveria nuk ėshtė zjarrfikės i problemeve sociale

Prishtinė, 18 SHTATOR - Duke folur nė takimin e djeshėm tė Kėshillit Trepalėsh Kėshilldhėnės,Afaristėt nga Turqia vizitojnė Prishtinėn

Prishtinė, 18 SHTATOR - Kryetari i Kuvendit Komunal tė Prishtinės, Ismet Beqiri priti dje njNėnshkruhet kontrata pėr "Kosova Airlines"

PRISHTINĖ, 17 SHTATOR - Ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit Zef Morina, udhėheKosovė: edhe pensionistėt nė protesta

PRISHTINE, 17 SHTATOR 2003 - Pranimi i statusit tė pensionistit, kthimi i 30 milionė euroveTrusti i kursimeve pensionale takon qytetarėt

PRISHTINĖ, 17 SHTATOR 2003 - Muajin e kaluar Trusti i Kursimeve Pensionale tė Kosovės (TKPVazhdojnė reduktimet e rrymės nė Kosovė

PRISHTINĖ, 16 SHTATOR 2003 - Situata energjetike nė Kosovė po vazhdon tė jetė e vėshtirė. DjeTKP nuk gezon perkrahjen e institucioneve Kosovare

PRISHTINĖ, 16 SHTATOR 2003 - Kryeparlamentari Nexhat Daci, priti drejtoren e Trustit tė KuPėrfundon greva e minatorėve dhe mėsuesve

Prishtinė, 14 SHTATOR 2003 - Mbi 500 minatorė pezulluan deri mė 1 tetor, grevėn 12 ditėshe pTregtia e lirė mė Shqipėrinė hyn nė fuqi mė 1 Tetor

PRISHTINE, 13 SHTATOR 2003 - Shtylla e IV e UNMIK, njofton se Marrėveshja e Tregtisė sė Lirė nMinistria e kulturės dhe e financave takojnė donatorėt

PRISHTINE, 13 SHTATOR 2003 - Ministria e Kulturės, Rinisė dhe Sportit nė bashkėpunim me MinisKEK: Reduktime tė energjisė elektrike ēdo katėr orė

PRISHTINE, 12 SHTATOR 2003 - Pesėqind megavat orė energji elektrike ėshtė konsumi i pėrgjthsKE diskuton NVM-te (SOE) me qeverine kosovare

PRISHTINE, 12 SHTATOR 2003 - Organizuar nga Komisioni Evropian, UNMIK-u dhe Qeveria e KosovėsPaten - Holkeri: marrėveshje pėr ndihmė financiare

PRISHTINE, 12 SHTATOR 2003 - Para largimit nga Kosova, ku takoi krerėt mė tė lartė tė adminiRexhepi: BE dhe SHBA tė ndihmojnė ekonominė e rajonit

BRIONE, 9 SHTATOR 2003 - Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi nė dytėn tė Samitit tė IV tė FoVazhdon greva e minatorėve

MITROVICĖ, 09 SHTATOR 2003 - Gjendja shėndetėsore e mbi 700 minatorėve tė Kombinatit “TrepēaPritet tė pėrsėritet tenderi pėr fabrikėn e tullave "Pėrparimi"

PRISHTINĖ, 06 SHTATOR 2003 - Fabrika e tullave “Pėrparimi” nga Skėnderaj, pėr tė cilėn ishKryeministri merr pjesė nė Forumit Ekonomik Evropian

PRISHTINĖ, 06 SHTATOR 2003 - Kryeministri Bajram Rexhepi tė dielėn, udhėton pėr nė Kroaci pMemorandum pėr garantimin e investimeve austriake nė Kosovė

PRISHTINĖ, 05 SHTATOR 2003 – Zyra pėr Informim e Presidentit tė Kosovės, z. Ibrahim Rugova njoIsh ndėrmarrjet jugosllave nuk kanė pasuri nė Kosovė

PRISHTINĖ, 05 SHTATOR 2003 - Ekspertėt kosovarė vlerėsojnė se ish ndėrmarrjet jugosllaveKuvendi miraton nė parim projektligjin pėr siguri nė punė

PRISHTINĖ, 05 SHTATOR 2003 - Kuvendi i Kosovės nuk e shqyrtoi gjendjen aktuale politike dhMinatorėt duan tė ndryshojnė formėn e grevės

MITROVICĖ, 05 SHTATOR 2003 - Futja e grevistėve nė horizontin e tetė tė minierės Trepēa nė SU privatizuan edhe 21 ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė

PRISHTINĖ, 04 SHTATOR 2003 – Siē ishte paraparė mė herėt, dje mė 3 shtator 2003 Agjencia KosoFaza e dytė e privatizimit: Dje u shpallėn fituesit

PRISHTINE, 4 SHTATOR 2003 - Ne Prishtinė dje ne mbremje eshte dashur te mbahet ceremonia e haPritet tė themelohet shoqata e kompanive ndėrtimore

PRISHTINĖ - Kompanitė pėr ndėrtimin e rrugėve, me qėllim tė bashkėrenditjes sė aktiviteteveHyn nė ditėn e katėrt greva e arsimtarėve nė Kosovė

PRISHTINE, 04 SHTATOR 2003 - Greva e mėsimdhėnėsve tė shkollave fillore dhe ato tė mesme tė K5 me 1 pėr terrin !!!

PRISHTINĖ, 1 Shtator 2003 - Tė premten ka rėnė prapė nga sistemi blloku “B2”, si rezultat i tėSBASHK: Punėtorėt e arsimit prej 1 shtatorit ne grevė

PRISHTINĖ - Viti i ri shkollor 2003/2004 do tė fillojė me njė grevė tė pėrgjithshme tė mėsimdhSindikata e shėndetėsisė kėrkon rritje page nė masėn 20%

PRISHTINĖ - Pas kėrkesave tė njohura tė sindikalistėve tė arsimit, edhe sindikalistėt e shėnd“Kosova Airlines” fluturon me 28 tetor

PRISHTINĖ - Pas shumė zvarritjeve qė arsyetoheshin me pamundėsinė e nėnshkrimit tė kontratės,SBASHK: ''Greva e arsimtarėve fillon mė 1 shtator''

PRISHTINĖ, 22 GUSHT 2003 - Sindikata e Bashkuar e Arsimit, tė enjten shpalli grevėn e pėrgjiBllokohen nė Prizren 10 000 litra vaj

PRIZREN, 22 GUSHT 2003 - Inspektorėt prizrenas njoftuan se pėr shkak tė peshės sė mangėt, kanShqipėri-Kosovė: linjė e re energjie

TIRANĖ, 21 GUSHT 2003 - Ndertimi i nje linje qe do te lidhe sistemet e energjise ndermjet ShqiReduktime tė energjisė elektrike edhe kėtė javė

PRISHTINĖ, 19 GUSHT 2003 - "Katėr orė me energji dhe dy pa tė do tė jetė orari i reduktimeveBinarėt qė ndėrpriten nė Han tė Elezit

FUSHĖ-KOSOVĖ, 17 GUSHT 2003 - “Hekurudhat e Kosovės janė pjesė e rezervuar e administratės ndėRritet fluksi i turistėve kosovarė
KUKĖS, 7 GUSHT 2003 - Fluksi i turistėve qė kalojnė nga Kosova nė Shqipėri me qėllim frekuentimin ePTK shton numrin e kabinave telefonike
Posta dhe Telekomunikacioni i Kosovės ka shtuar numrin e kabinave telefonike “Pay Phone”, nė tėrė teUSAID ndihmon riparimin e dy rrugėve nė Kosovė
PRISHTINĖ - Drejtori i Agjencisė sė Shteteve tė Bashkuara pėr Zhvillim Ndėrkombėtar - Misioni nė KosTarifat doganore do tė ulen nė shtator
PRISHTINE - Ministria e Ekonomisė dhe Financave shpreson qė deri nė shtator tė kėtij viti tė ulė tarRaiffeisen Bank “gėlltit” Bankėn Amerikane tė Kosovės
PRISHTINĖ, 31 KORRIK 2003 - Dega e Raiffeisen Bank nė Kosovė ka bėrė tė ditur tė martėn nė PrishtinėMinistria e Ekonomisė dhe Financave takon donatorėt
Tridhjetė (30) komunat e Kosovės, kanė zotuar nga donatorėt 745.3 milion euro vetėm pėr shėrbime nėDelegacioni i Paktit tė Stabilitetit takon ministrin Morina
PRISHTINĖ, 30 KORRIK 2003 - Njė delegacion i tryezės punuese tė Paktit tė Stabilitetit u takua dje mRugova mbėshtetė privatizimin
PRISHTINE, 30 KORRIK 2003 - Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova, priti dje drejtorin ekzekutiv tė AAKM konteston pėrbėrjen e bordit mbikqyrės tė PTK-sė
PRISHTINE, 29 KORRIK 2003 - Agjencia Kosovare e Mirėbesimit konteston pėrbėrjen e bordit mbikėqyrėsKrasniqi: Qeveria mbėshtetė AKM-nė
PRISHTINE, 29 KORRIK 2003 - Zėvendėskryeministri i detyrės sė kryeministrit tė Kosovės, Jakup KrasniDaci: Vetėm bashkėpunimi mund tė ringjallė ekonominė kosovare
PRISHTINE, 26 KORRIK 2003 - Kryeparlamentari Daci priti dje delegacionin e Agjencisė Kosovare tė MirHarri Holkeri kryeadministratori i ri i Kosovės
Agjensitė e lajmeve bėjnė tė ditur se Kofi Anan, sekretar i pėrgjithshėm i OKB-sė, ka emėruar kryeadMekkinli: Tė ndryshohet imazhi negativ i PTK-sė
PRISHTINE - Ushtruesi i detyrės sė drejtorit tė pėrgjithshėm tė Post Telekomit tė Kosovės, Erik MekkKEK: Rritet orari i reduktimeve
PRISHTINE, 24 KORRIK 2003 - Pėr shkak tė rėnies nga prodhimi tė bllokut B2 tė termocentralit KosovaFillimi i procesit tė privatizimit mjaft pozitiv
Prishtinė, 22 korrik - Zyrtarėt e Odės Ekonomike tė Kosovės dhe tė Institutit pėr hulumtime zhvillimAKM: Shitja e ndėrmarrjeve ėshtė kryer me rregull
PRISHTINĖ – Pas reagimeve tė disa ndėrmarrjeve shoqėrore nė Kosovė dhe posaēėrisht tė Bashkėsisė sėPrivatizimi shkakton pakėnaqėsitė e para
PRISHTINĖ, 17 KORRIK 2003 – Shpallja e pardjeshme e fituesve tė pėrkohshėm tė tenderėve pėr grupin ePrivatizimi: 6 ndėrmarrjet e para shiten pėr 4,5 milion Euro
PRISHTINĖ - Dje nė Prishtinė, Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) bėri shpalljen publike tė 22 ofeDje filloi shitja e ndėrmarrjeve shoqėrore
Hapen ofertat pėr gjashtė ndėrmarrjet e para qė do tė privatizohen

PRISHTINĖ, 15Privatizimi orientohet kah kapitali vendas
Mungesa e interesimit tė investitorėve tė huaj, ndėrron kursin e AKM-sė

Me tė afrVonohet fillimi i punės sė Kosova Airlines
PRISHTINĖ, 09 KORRIK 2003 – Mediat kosovare njoftojnė se fillimi i fluturimeve tė Kosova Airlines iKE pėrshėndet marrėveshjen Kosovė-Shqipėri
Komisioni Evropian ėshtė i mendimit se marrėveshjet e tregtisė sė lirė, si ajo qė Kosova nėnshkroi mSteiner: Marrėveshja integron Kosovėn nė Ballkan
"Marreveshja e tregtise se lire me Shqiperine do te mundesoje integrimin ekonomik te Kosoves ne rajoNėnshkruhet, pėrfundimisht, marrėveshja e tregtisė sė lirė Kosovė-Shqipėri
08 KORRIK 2003 - Nė Prishtinė dje u nėnshkrua marrėveshja e tregtisė sė lirė mes Shqipėrisė dhe KosoZvicėrranėt tė interesuar pėr gėlqeroren "Lepenci"
Kompania e njohur zvicerane “Holcim” (ish- ”Holderbank”), e cila nė qershor tė vitit 2000 e ka marrėJakupi: Marrėveshja me Shqipėrinė shumė e rėndėsishme
Intervistė me Ali Jakupin, ministėr i ekonomisė nė Qeverinė e Kosovės, lidhur me Marrveshjen e tregtBankat nga Shqipėria e Serbia mėsyejnė Kosovėn
PRISHTINĖ, 05 KORRIK 2003 - Drejtori i sapoemėruar i Autoritetit tė Bankave dhe Pagesave tė KosovėsParlamenti i Kosovės diskuton pėr privatizimin
PRISHTINĖ, 4 KORRIK 2003 - Parlamenti i Kosovės pėr herė tė parė dje ka diskutuar pėr procesin e priKosovė: privatizohen edhe 18 ndėrmarrje tė reja
Prishtinė, 3 KORRIK 2003 - Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) ka shpallur dje listėn e 18 ndėrmarKosova drejtė procesit tė stabilizim-asociimit nė BE
PRISHTINĖ, 2 KORRIK 2003 - Pėrfaqėsuesit e Komisionit Evropian sė bashku me ata tė institucioneve tė"Guardia di Finanza" mbetet nė Kosovė
PRISHTINE, 1KORRIK 2003 - Kryeadministratori i Kosovės Mikael Shtajner vendosi sot qė t'ia vazhdojėDelegacioni i BE-sė zhvillon bisedime nė Prishtinė
1 KORRIK 2003 - Ne Prishtinė dje filloi takimi dy ditor i delegacionit tė BE-sė pėr mekanizmin pėrcjKosovė - Maqedoni: Dy kalime tė reja kufitare
30 qershor 2003 - Maqedonia do tė hapė dy pikė-kalime tė reja kufitare me Kosovėn, konkretisht nė piNė Prizren ndahen 2 milionė euro pėr infrastrukturėn rrugore
PRIZREN, 29 QERSHOR - Sipas zyrtarėve komunalė tė Prizrenit, komuna ka ndarė rreth 2 milionė euro pėShqipėri-Kosovė: ja produktet qė do tė tregtohen pa dogana
TIRANĖ, 27 qershor 2003 - Me hyrjen ne fuqi te marrėveshjes sė tregtisė sė lirė me Kosovėn, ShqipėriOlten: Kosova tė bėhet mė tėrheqėse pėr investimet e huaja
Nga e dėrguara speciale e ECIKS: Margita PRENI

OLTEN - Para pak ditėsh nė Olten tė ZvPapunėsia nė Kosovė ka arritur shkallėn 60 pėr qind
PRISHTINĖ, 25 QERSHOR - Papunėsia vazhdon tė jetė njė ndėr sfidat mė tė rėnda pėr Kosovėn edhe katėrRIINVEST paraqet rekomandimet pėr buxhetin e Kosovės
Prishtinė, 25 qershor 2003 - Instituti pėr hulumtime zhvillimore “Riinvest”, ka kryer njė hulumtim pImporti i qumėshtit nė Kosovė: 95%
Prishtinė, 25 qershor 2003 -Shoqata kosovare pėr zhvillim dhe pėrpunim tė qumėshtit ka mbajtur sot nShqipėri-Kosovė: nėnshkruhet marrėveshja pėr tregti tė lirė
TIRANĖ, 25 QERSHOR - Shqiperia dhe Kosova nenshkruan dje marreveshjen teknike per liberalizimin e trShqipėri- Kosovė, vazhdojnė negociatat pėr tregti tė lirė
Sarandė, 25 qershor 2003 - Dje nė Sarandė ka filluar raundi i dytė dhe i fundit i negociatave pėr krKosova pėrfaqėsohet nė Krans Montana
24 qershor 2003 - Prej 26 deri mė 29 qershor ne Krans Montana (Crans Montana) tė Zvicrrės mbahet forKongresi amerikan pėr biznesin kosovar
Zėri i Amerikės njofton se anėtari i Dhomės sė Pėrfaqėsuesve tė Kongresit amerikan, Eliot Engel, parECIKS me "Newsletter"
23 qershor 2003 - Duke filluar nga sot, ECIKS u ofron vizitorėve tė kėsaj faqe tė regjistrohen nė liNė Olten tė Zvicrrės, konferencė pėr Investime nė Kosovė
OLTEN, 21 qershor 2003 - Sot nė Olten tė Zvicrės, nė organizim tė Ministrisė sė Kulturės, Rinisė, SpKuvendi i Kosovės kėrkon Ministri tė Energjetikės
PRISHTINĖ, 19 qershor 2003 - Kuvendi i Kosovės, nė seancėn e rregullt plenare, ka analizuar situatėnQeveria rritė pagat e arsimtarėve dhe mjekėve
PRISHTINĖ, 19 Qershor 2003 – Qeveria e Kosovės ka vendosur tė ngrisė pagat nė sektorin e arsimit dhe“Zastava” importon produkte kosovare!
VJENĖ - Mediat austriake njoftojnė se Industria Automobilistike “Zastava” e Kragujevcit ka filluar iU krijua -Nisma Ekonomike pėr Kosovėn-
Nisma Ekonomike pėr Kosovėn (ECIKS – eciks.org) ėshtė njė organizatė jofitimprurėse e krijuar nėPėrfundoi panairi i mallrave dhe shėrbimeve „Prishtina 2003“
PRISHTINĖ - Panairi ndėrkombėtar i mallrave dhe shėrbimeve “Prishtina 2003” i organizuar nga Oda EkoEkonomia e Kosovės shėnon rėnie – ēmimet rriten
PRISHTINĖ - Nė bazė tė vlerėsimeve tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar tė prezentuara ditė mė parė, prite| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail