Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Thaēi: Privatizimi, standardi kryesor pėr ekonominė


PRISHTINĖ, 2 Dhjetor 2003 - Lideri i PDK-sė, Hashim Thaēi, priti sot nė Prishtinė shefin e Shtyllės IV tė UNMIK-ut dhe kryetar i Bordit tė AKM-sė, Nikolaus Lambsdorf, me tė cilin ka biseduar lidhur me pengesat nė procesin e privatizimit dhe pėrpjekjet qė po bėhen nė mėnyrė qė ky proces tė vazhdojė sa mė parė. Lambsdorf ka theksuar se ne tė gjithė jemi tė vendosur qė privatizimi tė vazhdojė sa mė parė, por instruksionet e marra nga Nju-Jorku na kanė bėrė tė qartė se duhet qė tė rishikohen politikat operative tė AKM-sė nė bazė tė ligjit tė aplikueshėm, ndėrsa baza juridike e privatizimit mbetet e njėjtė. Nga ana e tij lideri i PDK-sė, Thaēi, shprehu shqetėsimin e tij pėr bllokimin e privatizimit dhe kėrkoi qė tė gjitha institucionet, UNMIK-u, Qeveria, AKM-ja tė gjejnė gjuhė tė pėrbashkėt, t'i harmonizojnė qėndrimet dhe tė vazhdojnė me privatizimin e ndėrmarrjeve tė mbetura shoqėrore. "Privatizimi ėshtė njė nga standardet kryesore dhe mė tė domosdoshme pėr rimėkėmbjen e ekonomisė dhe tė mirėqenies sė qytetarėve tė Kosovės. Pengesat juridike dhe politike duhet tejkalohen sa mė parė nė mėnyrė qė privatizimi tė vazhdojė pa vonesė," tha Thaēi, njofton Zyra pėr Informim pranė Partisė Demokratike tė Kosovės.

ECIKS / Kosovapress
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail