Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

ECIKS sjellė investimet e para nė IT


Vjenė, 3 dhjetor 2007 – Nisma Ekonomike pėr Kosovėn (ECIKS), qė pėrfaqėson Agjencinė e Kosovės pėr Promovimin e Investimeve nė rajonin gjermanofolės, vazhdon tė sjellė investitorė tė rinj nė Kosovė.

Njė projekt qė ECIKS ka identifikuar nė vitin 2005 e qė parasheh zhvillimin e softuerit nė Kosovė pėr nevojat e kompanive austriake, ėshtė tashmė nė fazėn e realizimit. Kompania e njohur austriake "Wertheim" do tė investojė nė Kosovė nė zhvillimin e njė pakete tė sofistikuar softuerike pėr kontrollimin dhe menaxhimin e kasafortave bankare. Softueri, qė do tė zhvillohet gjatė dy viteve tė ardhshme nga kompania kosovare “Rrota”, pėrveē menaxhimit tė klientėve do tė mundėsojė edhe qasjen e klientėve nė kasaforta pėrmes tė dhėnave biometrike.

Pėrmes kėtij investimi, vlera e tė cilit arrin nė 300.000 Euro, drejtpėrsėdrejti do tė hapen gjashtė vende tė reja tė punės dhe do tė mundėsohet transferimi i dijes dhe teknologjisė moderne pėrmes seminareve tė organizuara nė bashkėpunim me Universitetin e Prishtinės dhe me Odėn Ekonomike tė Kosovės. I tėrė projekti do tė realizohet me pėrkrahjen financiare tė Agjencisė Austriake pėr Zhvillim (ADA), e cila do tė marrė pėrsipėr njė pjesė tė investimit.

Ėshtė ky njė projekt jashtėzakonisht prestigjioz qė do tė kontribuojė nė promovimin e investimeve dhe tė outsourcing nė Kosovė. Kasaforta tė prodhuara nga kompania Wertheim pėrdoren nė mbi 400 filiale tė bankave nė Austri, Zvicėr, Kroaci e Sllovaki, kurse softueri qė kontrollon dhe mundėson qasjen e klientėve nė kasaforta tash e tutje do tė prodhohet nė Kosovė nga kompania "Rrota".

ECIKS qė nga viti 2005 ka veēuar sektorin e teknologjisė informative dhe tė bujqėsisė si sektorė me shumė potencial pėr investime tė huaja. Ky ėshtė projekti i parė i realizuar nė sektorin e IT-sė e qė ėshtė identifikuar dhe pėrkrahur nga ECIKS qė nga fillimi. Nė ndėrkohė, zyra e IPAK/ECIKS nė Vjenė mbetet e angazhuar nė mbėshtetjen e projekteve tjera serioze, tė cilat pritet tė realizohen gjatė muajve tė ardhshėm, si dhe njė numri tė madh tė projekteve pėr tė cilat ende kėrkohen investitorė tė huaj.

ECIKS (Komunikatė pėr shtyp)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail