Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė Vjenė


Vjenė, 7 nėntor 2007 - Sot nė Vjenė, nė organizim tė Nismės Ekonomike pėr Kosovėn (ECIKS), qė pėrfaqėson Agjencinė e Kosovės pėr Promovimin e Investimeve (IPAK) nė rajonin gjermanofolės, ėshtė mbajtur njė konferencė pėr promovimin e sektorit tė turizmit dimėror nė Kosovė, pėrkatėsisht promovimin e investimeve nė qendrėn e skijimit Brezovica.

Investitorėve tė shumtė potencial nga Austria u janė drejtuar pėrfaqėsuesit e ECIKS dhe udhėheqėsit e Agjencionit Kosovar tė Mirėbesimit (AKM). Hamėz Morina nga ECIKS ka informuar kompanitė austriake pėr klimėn e pėrgjithshme tė investimeve dhe biznesit nė Kosovė si dhe shėrbimet qė i ofron zyra e ECIKS/IPAK nė Vjenė, pėrderisa Ahmet Shala dhe Kirk Adams nga AKM kanė paraqitur procesin e privatizimit nė Kosovė dhe kanė folur nė detaje pėr privatizimin e kompleksit turistik Brezovica. Para pėrfaqėsuesve tė kompanive dhe mediave austriake ka folur edhe Christian Mikosch nga Wolf Theiss, i cili ka paraqitur kornizėn ligjore nė Kosovė.

Privatizimi i Brezovicės dhe konferenca e organizuar nga "ECIKS/IPAK Vienna" ka zgjuar njė interesim tė madh tė kompanive austriake. Interesimi i kompanive dhe mediave austriake pėr Brezovicėn ėshtė shumė i rėndėsishėm, kur tė mirret parasysh fakti qė pėrvoja austriake nė turizmin dimėror ėshtė e jashtėzakonshme dhe e pakrahasueshme.

Zyra e ECIKS/IPAK nė Vjenė, e hapur para njė viti me financim tė Qeverisė Austriake, do tė vazhdojė tė promovojė Kosovėn dhe tė ofrojė shėrbime gratis pėr investitorėt potencial nga rajoni gjermanofolės.

ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail