Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

FMN-ja do tė reformohet

Berlin, 19 tetor 2007 (Deutsche Welle) - Shtete si Kina, India, Rusia, Brazili, Meksika dhe Af2007-a nis mbarė pėr ekonominė evropiane

Prishtinė, 04 janar 2007 - Nė fillim tė vitit 2007 tregjet financiare evropiane arritėn nė nivBullgaria dhe Rumania nga 1 janari anėtare tė BE-se

Bruksel, 28 dhjetor 2006 - Bullgaria dhe Rumania do tė jenė nga 1 janari i 2007-s dy anėtaretBien ēmimet e naftės

Londėr – Njujork, 27 dhjetor 2006 - Ēmimet e naftės dhe tė gazit natyror kanė rėnė ndjeshėm siU nėnshkrua MTL mes Kosovės dhe Bosnjė Hercegovinės

Gjeraqina Tuhina

Marrėveshja e fundit e Tregtisė sė Lirė (MTL) nė kuadėr tnBashkėpunimi Ekonomik dhe Investimet nė Evropėn Juglinore

Isabela Ēoēoli / VoA


Uashington, 7 tetor 2006 - Qendra pėr Studime StReformohet FMN

Singapor, 28 shtator 2006 - Fondi Monetar Ndėrkombėtar (FMN) do t'i nėnshtrohet reformimit 60,Kompania austriake kryeson tregun rumun tė sigurimeve

Grupi austriak Wiener Städtische renditet i pari nė tregun rumun tė sigurimeve, nėpėrmjetĒmimi i naftės mund tė shkojė deri nė 80 dollarė

Vjenė, 14 gusht 2005 - Mosmarrėveshjet nė mes tė vendeve perėndimore dhe Iranit rreth programiDollari arrin nė kuotėn mė tė lartė nė 13 muaj

Tiranė, 4 korrik 2005 - Dollari amerikan vazhdoi tė forcohej kundrejt euros dhe monedhave tė tĒmimi i naftės arrin nė 60,65 USD pėr njė fuēi

Tiranė, 28 qershor 2005 - Ēmimi nė tregjet ndėrkombėtare tė naftės ka arritur rekorde tė reja,“Skenderbeg”, sė shpejti markė birre nė Angli

Kompania Beer2go do tė nxjerrė kėto ditė nė treg markėn mė tė re tė birrės qė do tė mbajėDollari shėnon kuotėn mė tė lartė nė 5 muaj

Monedha amerikane shėnoi nivelin mė tė lartė kundrejt euros dhe jenit japonez, duke mposhtPlani Marshall dhe demokracia

Washington, 21 shkurt 2005 - "Parimet demokratike nuk lulėzojnė me barkun bosh", tha ish SekrMinistrat e jashtėm tė BE-sė diskutojnė Kosovėn

Bruksel, 21 shkurt 2005 - Shefi i misionit tė OKB-sė nė Kosovė, Soren Jessen Petersen tė hėnėnInvestimet gjermane nė Evropėn Lindore tepėr lukrative

Berlin, 12 janar 2005 - Kur bėhet fjalė pėr tregti dhe investicione, vendet e Evropės LindoreG7 pezullon borxhet nė disa vende tė Azisė

Londėr, 10 janar 2005 - Grupi i shtatė vendeve mė tė industrializuara ka rėnė dakord qė vendetOPEC ul kėrkesat pėr ēmimet e naftės

Kairo, 10 dhjetor 2004 - Shtetet e OPEC-ut do t“i ulin kėrkesat e tyre pėr ēmimin e naftės. PėDollari, niveli mė i ulėt qė prej ‘96

Tiranė, 28 tetor 2004 - Monedha amerikane ka kapur dje nivelin mė tė ulėt tė vlerėsimit ndajRritet ēmimi i naftės nė 55 USD

Vjenė, 18 tetor 2004 - Ēmimi i naftės sė papėrpunuar ėshtė rritur nė 55 dollar pėr fuēi, qė nėNafta nė Evropė 53,4 USD

Londėr, 12 tetor 2004 - Ēmimi i naftės sė papėrpunuar ka arritur njė nivel tė ri tė lartė prejDy amerikanė marrin ēmimin Nobel pėr ekonomi

Stockholm, 12 tetor 2004 - Ēmimin e sivjetėm Nobel nė shkencat ekonomike e ndajnė midis tyre nG7 bėn thirrje pėr mė shumė naftė

Washington, 2 tetor 2004 - Ministrat e financave dhe presidentėt e bankave qėndrore nga shtatėStuhitė rrisin ēmimin e naftės

New York, 27 shtator 2004 - Ēmimet ndėrkombėtare tė naftės janė pėrsėri drejt rritjes dhe gjatOPEK-u vendos rritjen e kuotave tė nxjerrjes sė naftės

Bejrut, 4 qershor 2004 - Ministrat e vendeve anėtare tė organizatės sė vendeve eksportuese tėOPEK skeptik pėr uljen e ēmimit tė naftės

Londėr, 2 qershor 2004 - Tregjet financiare tė Londrės dhe Nju Jorkut, tė cilat u mbyllėn pėrG-7 bėn thirrje pėr rritje tė prodhimit tė naftės

New York, 24 maj 2004 - Ministrat e financave tė vendeve tė industrializuara qė po mblidhen nėBashkimi Evropian zgjerohet me 10 shtete tė reja

Dublin, 2 maj 2004 - Bashkimi Evropian mirėpriti zyrtarisht dhjetė anėtarėt e rinj nė njė cerePėrmirėsohen prognozat ekonomike botėrore

Washington - Kjo si pasojė e perspektivės sė zhvillimit tė mirė, nė vecanti nė SHBA dhe nė AziBE: 500 milionė euro gjobė kundėr Microsoft-it

Bruksel, 26 mars 2004 - Prej ditėsh shkruhet nė shtypin evropian dhe tani ėshtė bėrė publike eDollari fillon tė forcohet

New York, 23 shkurt 2004 - Euro rrėzohet nė bursat ndėrkombėtare. Dy ditė mė parė, monedha e pBorxhet e Parmalat-it shumė mė tė mėdha

Romė, 27 janar 2004 - Revizorėt qė u dėrguan nga gjykatėsit pėr kundėrvajtje pėr tė analizuarEkspozita e automjeteve nė Detroit

DETROIT, 12 JANAR 2004 - Ekspozita Ndėrkombėtare Amerikanoveriore e Automjeteve nė DetroitSiemens zhvendosė 10.000 vende tė punės nė Evropėn lindore

BERLIN, 22 DHJETOR 2003 - Drejtori i gjigandit teknologjik gjerman "Siemens", Johannes FeldmPritet njė rritje e euros deri nė 1,25 USD

Frankfurt, 09 dhjetor 2003 – Euro ka treguar nė fillim tė kėsaj jave njė disponim pėr t’u forcOPEC-u nuk e ulė prodhimin e naftės

VJENĖ, 05 DHJETOR 2003 - Organizata e vendeve eksportuese tė naftės (OPEK), ashtu siē edhe ishMbahet samiti rajonal pėr investime

BUKURESHT, 15 TETOR 2003 - Liderėt qeveritarė dhe tė biznesit nga 23 vende tė Evropės QėndroTakimi vjetor i FMN-sė: mė pak fjalė e mė shumė punė

DUBAI - Mė 20 dhe 21 shtator nė kuadėr tė mbledhjes vjetore tė FMN-sė dhe Bankės Botėre nė DubTėrė Italia pa rrymė

ROMĖ, 29 SHTATOR 2003 - Pothuajse tėrė Italia, sipas tė dhėnave tė Ministrisė sė Brendshme, djDeklarata e G7 shkakton rėnien e Dollarit

DUBAI, 26 SHTATOR 2003 - Mbledhjet vjetore te Fondit Monetar Nderkombetar (FMN) dhe Bankes BSuedia i thotė "Nej" Euros

Stockholm, 16 Shtator 2003 - Nė Suedi te dielen u zhvillua referendumi pėr pėrdorimin apo jo tKthehet optimizmi nė industrinė automobilistike

Frankfurt, 15 SHTATOR 2003 - Optimizmi ėshtė pjesė e ēdo ekspozite e natyrisht edhe e asaj tėSHBA - BE: Marrėveshje pėr Bujqėsinė
BRUKSEL - Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kanė arritur njė marrėveshje kornizėKriminaliteti: dėme tė rėnda ekonomike pėr Gjermaninė
Qoftė nė formėn e piraterisė sė prodhimeve, spiunazhit ekonomik apo edhe tė grabitjes sė njė banke,Berzat e Evropės lindore mė pak tė zhvilluara
Nė maj tė vitit tė ardhshėm parashikohet tė anėtarėsohen nė Bashkimin Evropian tetė shtete evropianoBE: Ekspertėt kėrkojnė reformimin e politikave ekonomike
BRUKSEL – Para katėr vitesh Presidenti i Komisionit Evropian, Romano Prodi, kishte angazhuar njė gruStagnon ekonomia e Eurozonės
BRUKSEL, 04 KORRIK 2003 – Ekonomia e Eurozonės ka stagnuar nė gjysmėn e parė tė vitit 2003. Kjo thuhBie inflacioni nė Euroland
LUXEMBURG, 20 qershor 2003 – Niveli i inflacionit nė Euroland ka rėnė pėr herė tė parė gjatė dy viteShumica e gjermanėve janė „analfabetė financiar“
BERLIN – Njė studim i „Commerzbank“ tregon se pjesa dėrmuese, diku rreth 95% e popullatės gjermane jNė Evropėn lindore po zhvillohen koncerne tė fuqishme
VJENĖ - Nė Evropėn Lindore po zhvillohen koncerne jashtėzakonisht tė fuqishme, qė shumė shpejt do tėNiveli i tė ardhurave i njejtė me BE-nė vetėm nė vitin 2060!
BRUKSEL - Sipas njė studimi tė “Economist Intelligence Unit (EIU)” nė Bruksel, tė ardhurat nė dhjetėBritania e Madhe nuk ėshtė e gatshme pėr euron
LONDĖR - Ministri britanez i thesarit, Gordon Brown, nė fjalimin e tij tė hėnėn vlerėsoi se vendi i| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail