Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Pritet njė rritje e euros deri nė 1,25 USD


Frankfurt, 09 dhjetor 2003 – Euro ka treguar nė fillim tė kėsaj jave njė disponim pėr t’u forcuar edhe mė shumė nė krahasim me valutat tjera. Tė hėnėn niveli i tė ashtuquajturit ECB-Fixing me 1,2218 USD pėr njė euro (tė premten 1,2087) ka qenė mė i larti i tė gjitha kohėrave. Prej fillimit tė vitit 2003 valuta e pėrbashkėt evropiane ėshtė forcuar nė krahasim me dollarin amerikan pėr 16 pėr qind. Shkaku kryesor pėr dollarin e dobėt ėshtė deficiti i dyfishtė nė buxhetin shtetėror dhe nė bilancin e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.

Disa analistė tashmė e janė tė bindur se euro sė shpejti do tė shėnojė njė rritje kontinuale mes 1,23 dhe 1,25 USD. Sot, tė martėn, Banka Qendrore Amerikane do tė analizojė gjendjen aktuale tė krijuar, por ndonjė zvogėlim i vlerave kamatore nuk ėshtė i paraparė.

Pėr ekonominė kosovare rritja e vlerės sė euros mund tė sjellė pėrfitime, ngase produktet e importuara qė paguhen nė dollarė do tė bėhen edhe mė tė lira e mė fitimprurėse nė krahasim me produktet e Bashkimit Evropian. Nė tė kundėrtėn, eksportet kosovare jashtė Eurozonės do tė jenė me tė shtrenjta si pasojė e rritjes sė vlerės sė euros.

ECIKS (K.D.)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail