Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

OPEC-u nuk e ulė prodhimin e naftės


VJENĖ, 05 DHJETOR 2003 - Organizata e vendeve eksportuese tė naftės (OPEK), ashtu siē edhe ishte pritur, nuk e ka ndryshuar sasinė e naftės qė ofrohet nė treg, duke e mbajtur prodhimin nė nivelin prej 24,5 milionė fuēi nė ditė. Konferenca e ministrave tė OPEK-ut nuk i ka ndryshuar kuotat ekzistuese, u shpreh sot njė zėdhėnės i OPEK-ut.

Para fillimit tė kėtij takimi, Arabia Saudite si eksportuesi mė i madh dhe anėtar i rregullt i OPEK-ut, kishte kėrkuar zvogėlimin e prodhimit tė naftės pėr pjesėn e dytė tė vitit 2004. Kjo ēėshtje megjithatė nuk u hap nė konferencėn e sotme, por u shty pėr datėn 10 shkurt, kur nė Algjir do tė organizohet njė konferencė e jashtėzakonshme pėr kėtė kėrkesė.

Ministrat e OPEK-ut kanė apeluar sot te vendet anėtare tė kartelit, qė t'i pėrmbahen sasisė sė prodhimit. Sipas vlerėsimeve jozyrtare disa vende tė OPEK-ut janė duke prodhuar nga njė milion fuēi nė ditė mė shumė se sa qė ishte vendosur mė parė. Posaēėrisht Irani ėshtė pėrmendur si shkelėsi mė i madh i kėtyre kuotave. Sipas kėtyre vlerØsimeve Irani ka prodhuar 10 pėr qind mė shumė se sa qė e ka pasur tė lejuar (3,6 milionė fuēi nė ditė), gjė qė ėshtė pėrgėnjeshtruar nga Teherani zyrtar.

ECIKS ( K. D.)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail