Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Deklarata e G7 shkakton rėnien e Dollarit


DUBAI, 26 SHTATOR 2003 - Mbledhjet vjetore te Fondit Monetar Nderkombetar (FMN) dhe Bankes Boterore, te filluara me 18 shtator ne Dubai, perfunduan dje ne mesdite. Gjate ketyre bisedimeve, qe i lane vendin nje mbledhjeje te Ministrave te Financave te shtate vendeve me te industrializuara (G7), zyrtaret me te larte ekonomike boterore vleresuan se rritja ekonomike globale eshte "ne vazhdim".

Keto mbledhje u karakterizuar gjithashtu nga nje thirrje e G7 (SHBA, Japoni, Gjermani, Mbreteri e Bashkuar, France, Itali, Kanada) dhe e FMN-se per me shume elasticitet te perqindjeve te kembimit. Kjo deklarate shkaktoi nje levizje te madhe te renies se dollarit ne tregun e shkembimeve.

ECIKS / Korrieri
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail