Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Paribas Bank hyn nė Kosovė


Prishtinė, 8 tetor 2007 - Sistemit bankar nė Kosovė tashmė i ėshtė shtuar edhe njė bankė tjetėr, e cila 50 pėr qind tė kapitalit e ka francez, ndėrsa 50 pėr qind turk.

"Teb Mali Yatirimlar" A.S., ėshtė banka mė e re e cila ėshtė pajisur me licencė preliminare nga ana e Autoritetit Qendror Bankar tė Kosovės (AQBK) pėr tė filluar operimin nė vend. Nė uebfaqen e internetit tė AQBK-sė thuhet se Bordi Drejtues i kėtij institucioni, nė mbledhjen e mbajtur mė 25 shtator tė kėtij viti, ka marrė vendim qė t'i aprovojė licencė preliminare "Teb Mali Yatirimlar" A.S., pėr tė hapur njė degė nė Prishtinė.

Gjysma e kapitalit tė kėsaj banke do tė jetė e "Teb Mali Yatirimlar" A.S', ndėrsa gjysma tjetėr e "Paribas Bank". Asetet e "Paribas Bank" nė fundvitin e kaluar kanė qenė mbi 1 miliard e 258 milionė euro. Ndėrsa depozitat nė po tė njėjtėn periudhė kohore ishin 393 milionė euro. Sot ėshtė njė ndėr bankat mė pėrfituese nė eurozonė, si nė tė hyra, ashtu edhe nė tregun kapital.

BNP "Paribas" operon nė mbi 85 vende dhe ka 141 900 tė punėsuar, duke pėrfshirė 107 000 nė Evropė - 56 100 nė Francė, 15 100 nė SHBA dhe mė shumė se 5 200 nė Azi.

ECIKS / Lajm
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Luten pėr embargo
I zmadhojnė borxhet
Gjysma e PBB-sė nga sektori privat
Serbia fiton n`kurriz tė Kosovės
Shtrenjtohet bukaAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail