Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

“Skenderbeg”, sė shpejti markė birre nė Angli


Kompania Beer2go do tė nxjerrė kėto ditė nė treg markėn mė tė re tė birrės qė do tė mbajė emrin e Skėnderbeut. Kjo birrė do tė dalė nė shitje nė Britani me rastin e 600-vjetorit tė lindjes sė heroit tonė kombėtar

Londėr, 8 prill 2005 - Jemi mėsuar qė edhe kompanitė shqiptare t’i vėnė tė huaja emrat e markave dhe as qė mund tė na shkonte ndėrmend qė njė kompani, mu nė Londėr, do tė pėrdorte njė figurė shqiptare pėr tė krijuar markė birre. Kėshtu mėsohet se tregu anglez i birrės sė shpejti do tė njihet me markėn mė tė re, birra “Skenderbeg”. Njė fabrikė angleze birre ka vendosur qė tė prodhojė njė produkt qė do tė ketė emrin e heroit tonė kombėtar. Kjo birrė do tė dalė nė treg kėto ditė, me rastin e 600-vjetorit tė lindjes sė heroit tonė kombėtar Gjergj Kastrioti Skėnderbeu. Njė nga krerėt e firmės, qė do ta prodhojė birrėn, ka qenė kohė mė parė nė Shqipėri dhe ka mbetur i mahnitur nga historia e Skėnderbeut. Slogani i birrės mė tė re nė Angli do tė jetė “Njė birrė e fortė, pėr njė burrė tė fortė shqiptar”. Lajmi ėshtė pohuar me anė tė njė komunikate pėr shtyp nga krerėt e firmės angleze Beer2go dhe emri i birrės do tė jetė “Skenderbeg”.

Birra e re
“Firma e birrės Beer2go sapo ka filluar prodhimin e markės sė saj tė dytė brenda gjashtė muajve. Dyqani, njė nga mė tė rinjtė dhe mė tė vegjėlit nė vend, po synon tė tėrheqė klientė dhe vizitorė nga tė gjitha anėt e Britanisė sė Madhe”, thuhet nė komunikatėn zyrtare pėr shtyp tė firmės Beer2go. Sipas komunikatės, duke u nisur nga suksesi i madh i markės sė tyre tė parė, Bury IPA, firma ka vendosur prodhimin e markės sė saj tė re. “Viti 2005 pėrkon me 600-vjetorin e lindjes sė Skėnderbeut, heroit kombėtar shqiptar qė e ka mbrojtur vendin e tij nga sulmet e perandorisė otomane,” - thuhet nė kėtė komunikatė. Kjo birrė e re do tė dalė pikėrisht nė pėrvjetorin e kėtij njeriu. Sipas komunikatės, nė njė nga legjendat shqiptare tregohet se si Skėnderbeu lidhte nė brirėt e dhive pishtarė dhe e sulmonte ushtritė turke gjatė natės. Turqit kujtonin se bėhej fjalė pėr njė ushtri shumė herė mė tė madhe, dhe nga frika e linin fushėn e betejės.

Historia e Skėnderbeut
Nė komunikatėn e kompanisė Beer2go, nė lidhje me produktin e saj mė tė ri, tregohet edhe historia e heroit tonė kombėtar. “Emri i plotė i Skėnderbeut ėshtė Gjergj Kastrioti dhe ka lindur nė qytetin e Krujės. Ai ishte djali i pushtetarit vendės dhe nė atė kohė Shqipėria ishte nėn perandorinė turke. Pėr tė garantuar besnikėri ndaj Turqisė, djemtė e pushtetarėve vendės merreshin peng dhe dėrgoheshin nė oborrin turk. Skėnderbeu ka shkėlqyer nė luftėrat qė ka bėrė dhe u bė njė nga gjeneralėt mė tė mėdhenj tė Turqisė. Nė vitin 1443 ai u rebelua dhe e rimori nga turqit qytetin e babait tė tij, Krujėn, dhe ngriti flamurin shqiptar nė tė. Skėnderbei bashkoi princat shqiptarė nėn komandėn e tij dhe pėr 25 vjet me radhė ndaloi qė Shqipėria tė ripushtohej nga ushtritė turke. Ai vdiq nga shkaqe natyrale nė vitin 1468.”- thuhet nė komunikatėn e firmės Beer2go. Kjo histori ėshtė dėgjuar dhe treguar nga njė prej krerėve tė firmės angleze, i cili e ka mėsuar gjatė njė vizite nė vendin tonė. “Ginny Buchan, njė prej drejtorėve tanė, ėshtė impresionuar aq shumė nga kjo histori sa e ka ndierė qė pėr 600-vjetorin e kėtij njeriu tė madh t’i vinte emrin birrės. Slogani ynė do tė jetė: “Njė birrė e fortė, pėr njė burrė shqiptar tė fortė”. “Gėzuar ditėlindjen Skėnderbe!”, thuhej nė komunikatė. Birra e re do tė jetė prodhim anglez me 5,5 pėr qind alkool, me ngjyrė tė kuqėrremtė dhe shumė kremoze. Ajo do tė jetė njė pėrzierje shijesh me aromė molle dhe karafili. Nė pėrgjithėsi, ajo do tė ngjajė me tortat karakteriestike me mollė nė Britani. Birra e re “Skėnderbeg” pritet tė jetė shumė e shijshme dhe e ngjashme me birrat tipike belge.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail