Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Ekspozita e automjeteve nė Detroit


DETROIT, 12 JANAR 2004 - Ekspozita Ndėrkombėtare Amerikanoveriore e Automjeteve nė Detroit vlerėsohet si barometėr i rėndėsishėm pėr industrinė e automjeteve. Tregu amerikan ėshtė mė i rėndėsishmi me rreth 17 milionė automjete tė shitura nė vit. Koncernet gjermane Mercedes-Benz dhe Volkswagen e lidhin politikėn e tyre tė shitjeve veēanėrisht me shtresat me fuqi tė madhe blerėse.

Nėse ky automjet do tė ecė ndonjėherė mbi asfalt, kjo nuk dihet. Megjithatė, si shumė konkurrentė edhe Volkswagen-i paraqiti nė ekspozitėn e automjeteve nė Detroit njė studim. Ashtu siē duhet, i shoqėruar me muzikė nė tribunė u shfaq njė makinė sportive me dyer qė ngrihen lart; por nė koncern nuk i vjen askujt tė mburret. Kreu i bordit drejtues Bernd Pichetsrieder mbetet modest dhe thekson se sipėrmarrja e tij ia ka dalė tė ruajė pozitat nė tregun amerikan. Ndryshe nga konkurrentėt amerikanė, asaj nuk i ėshtė dashur t'i tėrheqė klientėt me ulje tė mėdha ēmimesh:

"Ne si Volkswagen e kemi ruajtur pėrqindjen nė treg vitin e kaluar, megjithėse nuk morrėm pjesė nė betejėn e pamėshirshme tė rabateve. Tregu i veturave vazhdoi tė tkurret krahasuar me xhipet dhe me mikrobuzėt, por tek veturat ne e kemi ruajtur pjesėn tonė."

Megjithatė vitin e kaluar ka pasur edhe zhvillime tė gėzueshme pėr koncernin, thekson Pichetsrieder:

"Pėrsa i takon Audi-t, vitin i shkuar ka qenė ndoshta mė i suksesshmi nė historinė e tij nė SHBA-ės. Besoj se kjo pėrbėn njė sukses tė madh dhe ne do tė nxjerrim nė treg prodhimeve tė reja nė 2004-ėn dhe nė 2005-ėn. Paraqitja jonė nė treg ėshtė mjaft e mirė."

Njė bilanz tė pėrzier paraqet koncerni DaimlerChrysler. Nė pėrgjithėsi numri i automjeteve tė shitura nė mbarė botėn ka rėnė. Kjo rėnie ka qenė mė e ndjeshme pėr modelet Chrysler sesa pėr pėr ato Mercedes. Pėrkundėr tendencės sė pėrgjithshme automjetet me yll pėrpara kanė pasur ecuri tė mirė nė SHBA-ės. Arritjet e vitit paraardhės u tejkaluan pėr tė dhjetin vit me radhė. Nė SHBA-ės u shitėn nė 2003-in 218.000 modele Mercedes, njė rritje kjo me 2,6 pėr qind. Njė pjesė tė madhe mund tė zėrė nė tė ardhmen njė automjet dizel, pasi drejtori i Mercedes-it Jürgen Hubert beson se pėr kėtė janė pjekur kushtet nė SHBA-ės:

"Ne kėrkojmė t'iu bindim ju, pasi ne jemi tė bindur qė dizeli ėshtė teknologjia e duhur pėr njė vend, i cili ngadalė po fillon tė shqetėsohet pėr rregullat e harxhimit dhe tė emisionit."

I ashtuquajturi E-320 CDI duhet t'u tregojė amerikanėve qė automjetet dizel nuk mund tė jenė vetėm tė mėdha, por edhe tė shpejta duke harxhuar pak lėndė djegėse. Drejtori i Merecedes-it Hubert mendon se nė SHBA-ės ka klientelė pėr njė makinė tė tillė:

"Ne hasim nė njė klientelė, e cila po e pret kėtė temė, pasi pėrpara njė dhjetėvjeēari ne patėm njė sukses tė jashtėzakonshėm mė klasėn S. Atėherė shitėm 400.000 automjete dizel nė kėtė vend dhe shiheshim si teknika mė e pėrparuar. Pėrvoja e keqe e amerikanėve me prodhime tė tjera duhet korrigjuar tani."

Me kėtė shkon paralajmėrimi i shefit tė Volkswagen-it Pichetsrieder pėr bashkėpunim me njė sipėrmarrje amerikane nė sektorin e bujqėsisė pėr shfrytėzimin, studimin dhe zhvillimin bashkarisht tė dizelit biologjik pėr automjetet.

ECIKS / DWELLE
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail