Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Bie inflacioni nė Euroland

LUXEMBURG, 20 qershor 2003 – Niveli i inflacionit nė Euroland ka rėnė pėr herė tė parė gjatė dy viteve tė fundit nėn shkallėn 2 pėrqind. Stabiliteti i ēmimeve gjatė muajit maj ka bėrė qė shkalla e inflacionit pėr kėtė muaj tė jetė 1,9 pėrqind. Pėrjashtim bėn vetėm Irlanda, ku niveli i inflacionit nė maj ka qenė 3,9 pėrqind, ndėrsa vendi me inflacionin mė tė ulėt mbetet Gjermania me gjithsejt 0,6 pėrqind. Qysh prej mesit tė vitit tė kaluar ngritja e ēmimeve zakonisht kishte kaluar vlerat prej 2 pėrqind. Presidenti i Bankės Qendrore Evropiane (BQE), holandezi Wim Duisenberg, ka deklaruar para pak kohėsh nė Bruksel se pėr vitin 2004 prognozat parashohin rėnie tė vazhdueshme tė inflacionit.

ECIKS – (K.D.)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail