Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Borxhet e Parmalat-it shumė mė tė mėdha


Romė, 27 janar 2004 - Revizorėt qė u dėrguan nga gjykatėsit pėr kundėrvajtje pėr tė analizuar llogaritė e kompanisė sė dėshtuar italiane tė ushqimeve, Parmalat, thonė se ajo kishte akumuluar rreth 18 miliardė dollarė borxhe, shumė mė shumė se sa ishte bėrė e ditur nga ish drejtuesit.

Revizorėt, PriceWaterCoopers, thonė poashtu se kanė mėsuar qė grupi kishte patur probleme tė thella financiare shumė kohė para shpėrthimit tė skandalit muajin e kaluar.

Atėherė u zbulua mungesa e miliarda dollarėve nė llogaritė e konglomeratit gjigant.

Themeluesi i Parmalat-it dhe dhjetė persona tė tjerė janė arrestuar me dyshimin se kanė koordinuar njė mashtrim gjigant pėr vite tė tėra.

Korrespondenti i BBC-sė pėr ēėshtje biznesi thotė se tani duket qė ka tė ngjarė qė Parmalat-i t'ia kalojė edhe grupit amerikan tė telekomunikimeve, Worldcom, si mashtruesi mė i madh nė historinė e mashtrimeve tė korporatave.

ECIKS / BBC
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail