Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shumica e gjermanėve janė „analfabetė financiar“

BERLIN – Njė studim i „Commerzbank“ tregon se pjesa dėrmuese, diku rreth 95% e popullatės gjermane janė „analfabetė financiar“. Subjekt i kėtij survejimi kanė qenė gjermanėt e moshės 18-65 vjeēare, tė cilėt janė pėrgjigjur nė njė sėrė pyetjesh nga lėmia e financave, tė ardhurave, kredive dhe pensioneve, tė hartuara nga ekspertėt e „Commerzbank“ nė bashkėpunim me Universitetin e Oldenburgut.

Rezultatet e kėtij studimi janė rrėnqethėse: vetėm 5 pėrqind e tė anketuarve kishin njohuri shumė tė mira apo tė shkėlqyeshme nga lėmi i financave, duke u pėrgjigjur drejt nė mė shumė se 80 pėrqind tė pyetjeve. Ndėrsa, shumica e tė anketuarve nuk kishin pėrgjigje nė pyetjet bazė, si pėr nivelin e inflacionit nė Gjermani, selinė dhe detyrat e Bankės Qendrore Evropiane, apo dallimin nė mes tė kreditkartės dhe chip - kartelės bankare. Profesori i Universitetit tė Oldenburgut, Volker Brettschneider, qė ka bashkėpunuar nė realizimin e kėtij studimi, vlerėson me dėshpėrim se nė Gjermani ka jashtėzakonisht shumė „analfabetė financiar“ dhe se pėr edukimin e popullatės nė lėmitė ekonomike, duhet bėrė mė shumė.

ECIKS (K.D.)


 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail