Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Ministrat e jashtėm tė BE-sė diskutojnė Kosovėn


Bruksel, 21 shkurt 2005 - Shefi i misionit tė OKB-sė nė Kosovė, Soren Jessen Petersen tė hėnėn nė Bruksel ka takuar pėrfaqėsues tė Kėshillit tė Ministrave tė Bashkimit Evropian, me tė cilėt ka diskutuar pėrparimet e arritura nė Kosovė nė tre muajt e fundit.

Vizita e zotit Jessen-Petersen nė Bruksel realizohet, njėkohėsisht me atė tė presidentit amerikan, George W.Bush, i cili siē mėsohet, nė mesin e ēėshtjeve qė do tė diskutojė me kolegėt e tij evropianė, do tė jetė edhe problemi i Kosovės.

Jessen Petersen ka diskutuar me Kėshillin e Ministrave tė BE-sė mėnyrat e ndihmesės qė ai mund t'i japė Kosovės gjatė bisedimeve pėr statusin pėrfundimtar tė saj dhe nė veēanti, ndihmėn qė BE-ja mund ta japė pėr Kosovėn pas zgjidhjes sė statusit pėrfundimtar.

Ēėshtja e Kosovės ndėrkaq, kėtė vit ndodhet nė krye tė agjendės sė bashkėsisė ndėrkombėtare, nė mesin e pesė problemeve kryesore ndėrkombėtare qė, thuhet se do zgjidhje konkrete.

Duke folur nė Bruksel, Havier Solana, shefi i politikave tė jashtme tė BE-sė tha,

"Mendoj se nė Kosovė diēka duhet tė fillojė tė lėvizė, nė vitin 2005, nė pjesėn e dytė tė kėtij viti. Nė pjesėn e parė tė vitit duhet tė vazhdojė puna pėr pėrmbushjen e standardeve, qė nė fund tė fundit ėshtė respektimi i minoriteteve, multietniciteti etj," tha zoti Solana.

Petersen nė Bruksel dhe mė vonė gjatė javės edhe nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė ku do tė paraqesė raportin pėr standardet, do tė vazhdojė tė kėmbėngulė nė fillimin e zgjidhjes sė statusit pėrfundimtar tė Kosovės gjatė kėtij viti, pėr tė ndihmuar proceset nė Ballkan.

ECIKS /BBC Albanian
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellit
Ritme tė shpejta ndėrtimi nė autostradėn Durrės-KukėsAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail