Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Ritme tė shpejta ndėrtimi nė autostradėn Durrės-Kukės


TIRANĖ, 16 shtator 2007 - Pavarėsisht debateve tė nxehta, qė kulmuan sė fundmi me nisjen e hetimeve, punimet pėr rrugėn Durrės-Kukės po ecin me ritme tė shpejta. Kamera e “Top Channel” ka pėrshkruar tė gjithė gjurmėn mbi tė cilėn po kryhet investimi mė i madh i tė gjitha kohėve nė vend, ku makineritė e konsorciumit “Bechtel-Enka” punojnė thuajse pa pushim, e favorizuar kjo dhe nga moti i mirė qė po mban. “Vetėm pėr muajin gusht fatura financiare pėr volumin e kryer tė punėve llogaritet nė rreth 20 milionė euro. Kjo tregon qartė ritmin e lartė tė punimeve nė terren. Madje, siē duket fare qartė, terreni ka ndryshuar nė mėnyrė rrėnjėsore krahasuar me vetėm 3 muaj mė parė”, tha ministri i Punėve Publike, Transporteve dhe Telekomunikacionit, Sokol Olldashi. Qeveria ka parashikuar ta pėrfundojė kėtė rrugė brenda vitit 2009, por ky afat vihet nė pikėpyetje nga pjesa mė e vėshtirė e rrugės, tunelit Thirrė-Kalimash, i cili mendohet tė kushtojė plot 400 milionė euro. Ky tunel do tė jetė rreth 5.7 kilometra i gjatė, duke rezultuar kėshtu mė i madhi nė Ballkan. Por punimet pėr ndėrtimin e tij ecin me ritme tė ngadalta pėr shkak tė terrenit shumė tė vėshtirė. Pėr tre muaj, ndonėse po punojnė nga tė dyja anėt, dy firmat qė kanė marrė pėrsipėr ndėrtimin e tij nuk kanė mundur tė ndėrtojnė mė shumė se 450 metra tunel nė tre muaj qė janė duke punuar aty.


“Gjithēka varet nga shkėmbi qė do tė hasim. Nėse nė thellėsi tė malit do tė gjejmė njė terren mė tė pėrshtatshėm, atėherė mund tė avancojmė edhe mė shumė, gati shtatė ose tetė metra nė ditė. Por nėse terreni do tė vazhdojė tė jetė kėshtu, i vėshtirė si nė fillim, atėherė do tė mbetemi nė kėto ritme, me katėr metra nė ditė, ēka do tė kėrkonte mė shumė se 700 ditė pėr pėrfundimin e tunelit”, tha Chris Dixon, kryeinxhinier i tunelit. Rruga Durrės - Kukės shkurton distancėn mes Durrėsit dhe Prishtinės, duke e bėrė tė mundur udhėtimin nga bregdeti i Shqipėrisė nė kryeqytetin e Kosovės brenda njė kohe jo mė tė gjatė se dy orė e gjysmė.

ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellit
Ritme tė shpejta ndėrtimi nė autostradėn Durrės-KukėsAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail