Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Stuhitė rrisin ēmimin e naftės


New York, 27 shtator 2004 - Ēmimet ndėrkombėtare tė naftės janė pėrsėri drejt rritjes dhe gjatė ditėve tė fundit nė bursėn e Nju Jorkut (NYMEX) ēmimi ka njohur vetėm rritje. Tė dhėnat e ditės sė djeshme qė vijnė nga Korporata Ndėrkombėtare Koreane e Naftės informojnė se vetėm dje ēmimi i naftės sė papėrpunuar shėnoi njė rritje prej 0.42 dollarė nė NYMEX krahasuar me njė ditė mė parė duke arritur nė ēmimin prej 48.88 dollarė pėr fuēi. Sipas raportit tė Korporatės Ndėrkombėtare Koreane tė Naftės, ky ėshtė ēmimi mė i lartė i tregtimit tė naftės qė prej vitit 1983. Pėrveē kėsaj njoftohet se edhe ēmimi i naftės qė nxirret nė Detin e Veriut dhe kuotohet nė bursėn e Londrės ka pėsuar njė rritje tė vogėl prej 0.20 dollarė duke kapur ēmimin prej 45.33 dollarė pėr fuēi.

Pavarėsisht nga rritja e vogėl, ēmimi prej mbi 45 dollarė i ditės sė djeshme shėnon njė rekord tė ri qė nga viti 1988. Njė zėdhėnės i korporatės kroate shpjegoi dje se “derisa tė vazhdojnė sulmet e fortunave qė pengojnė prodhimin e naftės nė gjirin e Meksikės, atėherė dhe frika e Shteteve tė Bashkuara pėr pėrdorimn e rezervave do tė rritet”. Pėrveē kėsaj, zėdhėnėsi korean ka pėrmendur dhe grevat e tė punėsuarve nė sektorin e naftės nė Brazil, tė cilat kanė ndikuar nė luhatjen e ēmimeve tė naftės. Po dje disa redaksi tė lajmeve ekonomike dhe financiare tė mediave nė Amerikėn e Veriut, duke u bazuar nė tė dhėnat e Bloomberg kanė parashikuar se kompanitė e pėrpunimit tė naftės nė kėtė vend mund tė rrisin sasinė e blerjeve me qėllim qė tė rimbushin rezervat e tyre. Pėrsa i pėrket kėsaj, tė dhėnat e marra nė kompanitė e pėrpunimit nė Amerikėn e Veriut bėjnė tė ditur se sasia e rezervave ėshtė mė e ulėta gjatė 29 viteve tė fundit dhe se ēmimi mund tė rritet mbi 50 dollarė pėr fuēi gjatė javės qė vjen.

ECIKS / Shekulli
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail