Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Rritet ēmimi i naftės nė 55 USD


Vjenė, 18 tetor 2004 - Ēmimi i naftės sė papėrpunuar ėshtė rritur nė 55 dollar pėr fuēi, qė nėnkutpon njė rritje tė ēmimit prej 70 pėr qind krahasuar me vitin e kaluar.

Sipas agjencisė austriake tė lajmeve APA tė hėnėn ēmimi i naftės sė parakontraktuar pėr nėntor nė tregjet aziatike tė lėndėve tė para ka arritur nivelin prej 55.02 USD pėr fuēi. Kjo ėshtė njė ngritje prej 9 centėsh pėr fuēi qė nga e premtja e javės sė kaluar dhe njė shtrenjtim prej 70 pėr qind nė krahasim me vitin e kaluar.

Ekspertėt e kėsaj lėmie a arsyetojnė rritjen e ēmimit me situatėn e ndėrlikuar nė Irak dhe nė Nigeri, me pasojat e dėmeve tė mėdha tė shkaktuara nga uragani "Ivan", me situatėn e kompanisė Yukos nė Rusi dhe me rritjen e kėrkesės pėr naftė pėr muajt e dimrit.

Pėrkundėr kėsaj rritjeje nė tregun botėror, nė Kosovė nuk mund tė pritet ndonjė rritje drastike e ēmimeve tė karburanteve, pasi qė Kosova nuk furnizohet nga nafta e vendeve tė OPEK-ut, por nga njė naftė mė pak cilėsore nga vende tė tjera. Rritjet eventuale mund tė jenė mė shumė tė karakterit spekulativ tė vetė shitėsve dhe rrjeteve tė brendshme importuese tė karburanteve.

ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail