Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Suedia i thotė "Nej" Euros


Stockholm, 16 Shtator 2003 - Nė Suedi te dielen u zhvillua referendumi pėr pėrdorimin apo jo tė Euros si monedhė tė re tė vendit.

Mbi shtatė milionė votues kanė tė drejtėn e votės nė kėtė vend. Merret vesh se 56% e suedezeve kane votuar kunder monedhes se perbashket Evropiane duke rrumbullaksuar "Nej" (Jo - ne Suedisht) ne fletet e votimit.

Votimi i sė dielės vjen pak ditė pas vrasjes sė Ministres sė Jashtme Anna Lindh, e cila ishte nė favor tė euros. Vdekja e saj pritej te rriste numrin e atyre qė do te votojnė nė favor tė euros.

Para se zonja Lindh tė vritej, e goditur me thikė tė mėrkurėn nė njė qender tregtare, nė Suedi kundėrshtimi ndaj euros ishte shumė i fortė. Sondazhet e bėra njė ditė pas vrasjes tregonin se mbėshtetėsit e euros ishin pėr herė tė parė duke udhehequr ne anketa. Megjithate ne votimin e se dieles mbizoteruan kundershtaret e Euros.

Suedia u fut nė Bashkimin Evropian nė vitin 1995, por vendosi tė mos pranonte monedhen e re Evropiane kur Euro u fut nė qarkullim katėr vjet mė pas, nė vitin 1999.

ECIKS (E.Sh.)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail