Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

BE: Ekspertėt kėrkojnė reformimin e politikave ekonomike

BRUKSEL – Para katėr vitesh Presidenti i Komisionit Evropian, Romano Prodi, kishte angazhuar njė grup ekspertėsh pėr tė vlerėsuar nevojat e reformimit tė politikave ekonomike nė Bashkėsinė Evropiane. Ky grup tetė anėtarėsh, pas hulumtimeve tė kryera ka ardhur nė pėrfundim se Bashkimit Evropian i duhen reforma tė thella e radikale nė sistemin ekonomik, duke filluar nga sistemi shpėrndarės pėr bujq dhe regjione e deri te investimet nė hulumtime, infrastrukturė dhe ristrukturim. Pėrpos kėsaj ky grup ekspertėsh, i prirė nga ekonomisti belg Prof. Andre Sapir, ka kėrkuar nga BE-ja uljen e kritereve tė Paktit tė Stabilitetit dhe ka vėnė me kėtė pėrsėri nė rend dite ēėshtjen e limiteve tė deficiteve buxhetore brenda BE-sė. Sipas tyre, limiti i gjertanishėm i deficitit buxhetor prej 3 pėr qind tė Produktit tė Brendshėm Bruto (BPB) duhet tė ndryshohet dhe tė jetė mė i lartė. Siē dihet, pėr shkak tė krizės sė thellė ekonomike, Franca e as Gjermania, qė konsiderohen si motorėt ekonomik tė BE-sė, as kėtė vit nuk do tė jenė nė gjendje t’i pėrmbushin kriteret e konvergjencės, tė pėrcaktuara me Paktin e Stabilitetit tė BE-sė.

Ekspertėt kėrkojnė mes tjerash, qė vetėm shtetet me tė ardhura tė ulėta kombėtare pėr kokė banori tė subvencionohen nga fondet e BE-sė, ndėrsa mjetet e mbetura tė investohen nė hulumtime, infrastrukturė e arsim.
Mirėpo, sipas Prodit, propozimet e grupit tė ekspertėve nuk janė qėndrime tė Komisionit Evropian. Kėto propozime do tė kenė rolin e pėrgatitjes sė njė diskutimi mė tė gjerė pėr kėto probleme.

ECIKS - (K.D.)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail