Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Ēmimi i naftės mund tė shkojė deri nė 80 dollarė


Vjenė, 14 gusht 2005 - Mosmarrėveshjet nė mes tė vendeve perėndimore dhe Iranit rreth programit atomik tė tij, mund ta rrisin ēmimin e naftės deri nė 80 dollar pėr njė fuēi (1 fuēi = 159 l). Kėshtu tha eksperti i energjetikės pran Arkivit Botėror Ekonomik nė Hamburg (HWWA), Klaus Matthies, pėr botimin e sė hėnės tė sė pėrditshmes gjermane “Tagesspiegel”.

“Nėse do tė ketė sanksione kundėr Iranit, ēmimet do tė vazhdojnė tė rriten” tha Matthies. Sidoqoftė, aktualisht nuk ka ndonjė problem akut tė ofertės: “Zakonisht rekordet e reja tė ēmimeve bazohen nė spekulime.”

Eksperti i derivateve tė naftės i klubit tė shoferėve gjermanė ADAC, Peter Hemschik, ka paralajmėruar ngritje tė ēmimeve tė naftės gjatė vjeshtės. “Nė vjeshtė rritet kėrkesa pėr naftė, ngase njerėzit blejnė rezervat pėr nxehje gjatė dimrit, gjė qė do ta rrisė edhe mė shumė ēmimin e naftės”, tha ai pėr gazetėn.

ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail