Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Stagnon ekonomia e Eurozonės

BRUKSEL, 04 KORRIK 2003 – Ekonomia e Eurozonės ka stagnuar nė gjysmėn e parė tė vitit 2003. Kjo thuhet ne raportin e gjysmėvitit tė parė tė pėrgatitur nga Komisioni Evropian. Rritja ekonomike gjatė muajve tė verės do tė jetė sipas tė gjitha gjasave tejet e ulėt dhe nuk do tė kalojė 1 pėrqindėshin.

Edhepse lufta e Irakut ka pėrfunduar muaj mė parė, nuk ėshtė vėrejtur ende ndonjė ringjallje ekonomike ne Euorzonė dhe besimi i kosumatorėve ka mbetur edhe mė tutje ne nivel tė ulėt. Edhepse pėr gjysmėn e dytė tė kėtij viti ekspertėt prognozojnė njė rritje tė vogėl ekonomike, rreziqet qė ky skenar tė mos realizohet janė ende tė mėdha. Komisioni Evropian ka bėrė prandaj tė ditur se mundėsia qė rritja ekonomike nė Eurozonė tė jetė mė e lartė se 1 pėrqind nė muajt qė vjen ėshtė sipas tė gjitha gjasėve e joreale.

Rritja ekonomike nė Eurozonė nė tremujorin e tretė tė kėtij viti mendohet tė sillet prej 0,2 deri nė 0,4 pėr qind. Pėr tremujorin e katėrt Komisioni Evropian nuk ėshtė nė gjendje qė tė japė prognoza tė sigurta sot, por shpreson se nuk do tė ballafaqohet me recension apo me njė rritje prej zero pėr qind.

Prognozimet e ulėta tė rritjes ekonomike do tė ndikojnė negativisht nė kuotėn e deficitit tė vendeve anėtare. Sipas njė rregulli tė pėrgjithshėm mund tė thuhet se kur rritja ekonomike bie pėr 1 pėr qind shkalla e borgjeve tė reja tė shteteve anėtare tė Eurozonės automatikisht rritet pėr 0,5 pėr qind. Nė prill tė kėtij viti Komisioni Evropian kishte parashikuar njė kuotė deficiti prej 2,5 pėr qind, duke i’u afruar kėshtu kufirit tė epėrm tė 3 pėrqindėshit. Sipas rregullave tė Paktit tė Stabilitetit tė Bashkėsisė Evropiane shkalla e borgjeve e shteteve anėtare nuk guxon tė jetė mė e lartė se 3 pėr qind e vlerės sė Produktit tė Pėrgjithsėm Bruto. Aktualisht deficitet shtetėrore tė Francės, Italisė, Portugalisė dhe Gjermanisė rrezikojnė tė kalojnė kėtė kufi, nėse kėto vende nuk ndėrrojnė urgjentisht politikėn e tyre ekonomike.

Pėr vitin 2004 Komisioni Evropian parasheh nje rritje ekonomike pėr 2 pėr qind. Kjo do tė mundėsohet falė pėrmirėsimit tė klimės investive, pasi qė Banka Qendrore Evropiane ka zvogėluar kamatat nė njė nivel tejet tė ulėt e historik prej vetėm 2 pėr qind.

ECIKS - (K.D.)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail