Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

G-7 bėn thirrje pėr rritje tė prodhimit tė naftės


New York, 24 maj 2004 - Ministrat e financave tė vendeve tė industrializuara qė po mblidhen nė Nju-Jork po i bėjnė thirrje OPEC-ut tė rrisė prodhimin pėr tė ulur ēmimet e naftės.

Por ministrat e OPEC-ut nė Amstedram thanė se ata nuk do tė pranojnė menjėherė kėrkesėn e grupit tė tė shtatėve, G-7, por do tė presin pėr njė takim zyrtar nė 3 qershor pėr tė vendosur.

Arabia Saudite, prodhuesi mė i madh nė botė, ka shprehur dėshirėn pėr tė rritur prodhimin. Por vendet e tjera nuk janė kaq tė gatshme. Problemi ėshtė se nuk ka shumė mungesa nė sistem. Rafineritė janė pranė kapacitetit tė tyre dhe problemi nė Irak po inkurajon qeveritė qė tė krijojnė stoqe.

Askush nuk pret rėnie dramatike tė ēmimit tė naftės nė tė ardhmen e afėrt. Shqetėsimi i motoristėve amerikanė pėr rritje tė ēmimeve tė naftės duket se do tė vazhdojė, ashtu si duket se do tė vazhdojė frika se rritja e ēmimeve tė naftės mund tė godasė rritjen globale dhe ndoshta, inkurajojė ngritje tė ēmimeve dhe ringjallje tė inflacionit.

ECIKS / BBC
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail