Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

G7 bėn thirrje pėr mė shumė naftė


Washington, 2 tetor 2004 - Ministrat e financave dhe presidentėt e bankave qėndrore nga shtatė vendet me ekonomi mė tė fuqishme nė botė u kanė bėrė thirrje prodhuesve tė naftės qė tė rrisin prodhimin nė mėnyrė qė tė ulin ēmimet e naftės duke thėnė se ato po bėhen kėrcėnim ndaj pėrparimit global.

Nė njė deklaratė tė pėrbashkėt nė Washington, ministrat gjithashtu u bėnė thirrje vendeve konsumuese qė tė kursejnė mė shumė energjinė.

Ministri britanik i financave Gordon Brown tha se kur dyfishohet ēmimi i naftės - njė ndryshim i madh nė ekonominė botėrore - ka pasoja nė rritjen ekonomike, vendet e punės dhe standardet jetėsore.

Zoti Brown tha se duhet tė konsiderohen faktorėt e pėrkohshėm si pasiguria nė Lindjen e Mesme dhe lufta nė Irak.

OPEK-u shihet qartė se nuk ka punuar siē duhet. Duhet njė transparencė mė e madhe se ēfarė burimesh dhe rezervash ekzistojnė dhe se ēfarė planesh ka pėr pėrdorimin e tyre - tha ministri britanik i financave.

ECIKS / BBC
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail