Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Reformohet FMN


Singapor, 28 shtator 2006 - Fondi Monetar Ndėrkombėtar (FMN) do t'i nėnshtrohet reformimit 60, vjet pas krijimit tė tij nė Bretton Woods.

Nė mbledhjen e pėrvitshme tė zhvilluar pak ditė mė parė nė Singapor, pėrfaqėsuesit e mė shumė se 100 shteteve anėtare votuan pėr rritjen e kuotės sė anėtarėsimit pėr Kinėn, Turqinė, Korenė e Jugut dhe Meksikėn. Kuota pėrcakton tė drejtėn e vendit pėr tė votuar nė FMN dhe pėr rrjedhim dhe shkallėn e influencės nė vendimmarrje.

Tė drejtėn kryesore nė FMN e kanė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, prej 22 pėr qind.

Drejtuesit e lartė tė FMN-sė e kanė cilėsuar kėtė si hapin e parė tė reformave nė institucion, duke krijuar premisat pėr reformim mė tė thellė.

Pesha e votės nė vendimet qė merr fondi ka qenė gjithmonė pjesė debatesh mes vendeve anėtare.

Rritja e kuotave konsiston edhe nė rritjen e kontributeve tė shteteve anėtare pėr fondin.
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail