Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Plani Marshall dhe demokracia


Washington, 21 shkurt 2005 - "Parimet demokratike nuk lulėzojnė me barkun bosh", tha ish Sekretari Amerikan i Shtetit George C. Marshall kur mori ēmimin Nobel pėr paqen nė vitin 1953. George Marshall ishte autori kryesor i Programit tė Rimėkėmbjes Evropiane, mbėshtetur nga Shtetet e Bashkuara qė ndihmoi vendet evropiane tė rimėkėmbin ekonomitė e tyre, pas shkatėrrimit tė Luftės sė Dytė Botėrore. Sot, 57 vjet pas krijimit tė Planit Marshall, disa ekspertė thonė se ky plan mund tė shėrbejė si model pėr demokratizim global.

Nga viti 1948 deri nė vitin 1953, Shtetet e Bashkuara u dhanė 13 miliardė dollarė 16 ekonomive evropiane qė marrin pjesė nė planin Marshall. Plani ishte njė sukses i madh. Vendet qė morėn pjesė nė program patėn njė rritje prej 15-25 pėr qind nė prodhimin kombėtar bruto gjatė asaj periudhe.

Profesorja Hope Harrison e Universitetit George Washington thotė se Plani Marshall kishte gjithashtu edhe aspektin politik. Pėr tė parėn herė nė histori, vendet evropiane u bashkuan, duke i hapur rrugėn krijimit tė ardhshėm tė Bashkimit Evropian, njė bashkim vendesh paqėsore dhe demokratike qė kontribuon nė paqen botėrore.

Ēfarė ėshtė mė e rėndėsishme, nė plan thuhej se vendet e Evropės qė donin tė merrnin ndihmėn, duhet tė bashkoheshin dhe tė paraqisnin njė plan tė pėrbashkėt. Ato duhet t’i shprehnin qartė nevojat e tyre dhe t’i hapnin ekonomitė njėri-tjetrit, tė diskutonin hapur pėr nevojat e tyre, t’u thoshin Shteteve tė Bashkuara se cilat ishin kėto nevoja, nė mėnyrė qė ato tė ndihmonin.

Jean David Levitte, Ambasador i Francės nė Shtetet e Bashkuara, thotė se Evropa Perėndimore e pėrdori formulėn e Planit Marshall pėr zgjerimin e suksesshėm tė Bashkimit Evropian. Nė tė u integruan 10 anėtarė nga ish-blloku sovjetik, duke transferuar 85 miliardė dollarė pėr t’i ndihmuar qė ato tė arrinin nė standardet e pjesės perėndimore tė kontinentit.

Anėtarėt e rinj pėrqafuan vlerat e pėrbashkėta perėndimore tė Demokracisė liberale, tregėtisė sė lirė dhe tė drejtave tė njeriut. Ambasadori Levitte thotė se procesi do tė vazhdojė nė gjurmėt e trashėgimisė sė planit Marshall, pasi Rumania dhe Bullgaria do tė anėtarėsohen pėr dy vjet nė Bashkimin Evropian dhe vende tė tjera pas tyre.

Kroacia ėshtė qė tani nė listė. E ardhmja e vendeve tė tjera tė Ballkanit, si Serbia dhe Shqipėria ėshtė po ashtu tek Bashkimi Evropian. Pėrveē vendeve tė rajonit tė Ballkanit, dihet qė ne kemi vendosur tė fillojmė bisedimet me Turqinė.

Bashkimi Evropian do qė vlerat perėndimore tė pėrhapen nė gjithė kontinentin, pėrfshirė Rusinė dhe Ukrainėn, tha ambasador Levitte. Por ambasadori francez shton se ndėrtimi i demokracisė, paqes dhe begatisė nuk do tė ndalet tek kufijtė e Evropės.

Pikėrisht kėtė duam tė bėjmė nė Lindjen e Mesme dhe nė rajonin e Afrikės Veriore.

Ambasadori francez thotė se procesi i demokratizimit tė rajonit ka filluar me procesin e Barcelonės. Gjatė 10 vjetėve tė kaluar, Bashkimi Evropian ka dhėnė nga 3 miliardė dollarė nė vit, nė rajonin mes Markout dhe Irakut. Bashkimi Evropian ėshtė aktualisht i angazhuar nė bisedime dypalėshe me ato vende, duke i inkurajuar njėkohėsisht qė tė punojnė sė bashku pėr njė plan tė pėrbashkėt pėr rindėrtim ekonomik rajonal.

Nėse shkohet pas gjurmėve tė Planit Marshall tė vitit 1947, lista e kėrkesave tė pėrbashkėta do t’i paraqitej Bashkimit Evropian, dhe ndoshta edhe Shteteve tė Bashkuara dhe Kombeve tė Bashkuara, si njė plan pėr rindėrtimin ekonomik tė rajonit tė Lindjes sė Mesme dhe Afrikės Veriore.

(Marrur nga VOANews)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail