Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

OPEK skeptik pėr uljen e ēmimit tė naftės


Londėr, 2 qershor 2004 - Tregjet financiare tė Londrės dhe Nju Jorkut, tė cilat u mbyllėn pėr shkak tė pushimeve tė fundjavės, u zgjuan tė martėn me njė ēmim tė lartė tė naftės prej zhvillimeve tė fundit nė Arabinė Saudite. Ministrat e OPEC-ut, mblidhen gjatė kėsaj jave pėr tė disktuar rritjen e prodhimit tė naftės siē ėshtė kėrkuar nga vendet e industrializuara. Tregtarėt e naftės vazhdojnė tė shpresojnė se rritja e prodhimit, do tė ēojė nė ulje tė ēmimit tė naftės.

Por Omar Ibrahim, njė zyrtar i lartė i OPEC-ut, tha se sado qė tė rritej prodhimi nga vendet anėtare, ēmimi nuk do tė mund tė mbahej i ulėt pėr njė kohė tė gjatė. Dhe kjo pėr shkak tė shumė problemeve si paqartėsia politike, stoqet e naftės qė vazhdojnė tė ngrihen prej qeverive dhe rezervat naftėmbajtėse nė SHBA.

ECIKS / BBC
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail