Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kthehet optimizmi nė industrinė automobilistike


Frankfurt, 15 SHTATOR 2003 - Optimizmi ėshtė pjesė e ēdo ekspozite e natyrisht edhe e asaj tė automjeteve nė Frakfurt. Por asnjė ekspozitė e tillė nuk ka zgjuar mė shumė interes se kjo e vitit 2003. Kjo pėr faktin se tė gjitha firmat janė nė unison kur thonė se viti i ardhshėm do tė jetė ai i kthesės pėr industrinė e aotumobilėve. Dhe shenjat e permirėsimit janė tė dukshme nė ndrryshim nga katėr vitet e fundit. Kėshtu mendon edhe Bernd Gotshalk, Presidenti i Shoqatės sė Industrisė gjermane tė Automobilėve: "Ne nuk jemi euforikė pasi e dimė qė nuk mundemi tė ndryshojmė konjukturėn tė vetėm. Por njė gjė ėshtė e sigurtė: koha e zhvillimit tė ekspozitės ėshtė ideale. Me njė numėr tė madh modelesh tė reja si Volkswagen Golf apo Opel Astra tė cilėt kėrkojnė natyrisht blerėsit e tyre ekspozita vjen nė momentin e duhur. Dhe nėse kėto produkte i gjejnė blerėsit e vet atėherė do tė kemi nė vitin 2004 njė konjukturė qė do tė jetė mė e mirė se ajo e katėr viteve tė shkuara".

Industria automobilistike gjermane qė pėrbėn degėn mė tė madhe tė industrisė nė vend i ka kryer mirė detyrat. Nė Frankurt do tė paraqiten mė shumė modele tė reja se kurrė mė parė; gjithsej 60 syresh. Njė prej tyre ėshtė dhe Golfi i ri, krenaria e koncernit Volkswagen. Megjithatė shefi i Koncernit Bernd Pischetsrieder ėshtė i kujdesshėm me parashikime: "Megjithė shpenzimet e mėdha pėr modelin e ri ne si ndėrmarrje kemi fituar pjesė tė mėdha tė tregut nė Gjermani. Dhe ky ėshtė njė ogur i mirė. Sigurisht qė ekspozita e Frankfurtit ėshtė njė simbol: por rritja vjen nga arsye tė tjera. Kjo qė po pėrjetojmė tani nuk ėshtė veēse njė shtysė emocionale".

Megjithatė prezantimi i modeleve tė rinj ishte mė se i nevojshėm. Kjo pasi mosha mesatare e automjeteve nė Gjermani ėshtė tetė vjet. Pikėrisht kėtė gjė e dinte edhe firma BMW e cila sjell nė ekspozitė dy modele tė rinj. Shefi i bordit drejtues Helmut Panke ėshtė optimist: "Unė mendoj dhe shpresoj qė ekspozita e Frankfurtit do tė sjellė njė impuls tė ri. Pėr kėtė egzistojnė provat: risitė janė tė dukshme. Kėshtu qė ne shpresojmė edhe psikologjikisht se rritja e ardhshme ėshtė e sigurtė. Ne mendojmė se do tė shohim impulse tė reja nė Evropė e veēanėrisht nė Gjermani".

ECIKS / Dwelle
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail