Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Nafta nė Evropė 53,4 USD


Londėr, 12 tetor 2004 - Ēmimi i naftės sė papėrpunuar ka arritur njė nivel tė ri tė lartė prej 53.42 dollarėsh amerikanė nė tregun e Europės. Po dje prodhuesit e naftės nė Lindjen e Mesme kanė siguruar se do tė bėjnė tė gjitha pėrpjekjet pėr uljen e ēmimit, por ndėrkohė ka filluar greva nė vendin mė tė madh tė Afrikės. Tregtarėt kanė shpjeguar se rritja e ēmimit ka ardhur si rezultat i shqetėsimit tė mungesės sė furnizimeve nga greva e fundit e zhvilluar nė Nigeri, prodhimi i ngadaltė nė Gjirin e Meksikės pas uraganeve qė goditėn rezervat e naftės sė SHBA-sė. Sekretari amerikan i Thesarit Xhon Snou ka njoftuar se ka marrė premtime nga vendet arabe tė prodhimit tė naftės se ato do tė pėrpiqen pėr uljen e ēmimit tė naftės sė papėrpunuar duke rritur kėrkesėn.

Organizata e Vendeve Eksportuese tė Naftės (OPEK), qė pėrfshin vendin mė tė madh tė prodhimit tė naftės nė botė, Arabinė Saudite, dhe eksportues tė tjerė tė rėndėsishėm tė Lindjes sė Mesme kanė rritur kuotat e prodhimit ditor me 2.5 milionė fuēi nė ditė.

ECIKS / Shekulli
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail