Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

BE: 500 milionė euro gjobė kundėr Microsoft-it


Bruksel, 26 mars 2004 - Prej ditėsh shkruhet nė shtypin evropian dhe tani ėshtė bėrė publike edhe nga komsioni i BE: koncerni amerikan Microsoft duhet tė paguajė njė gjobė tė lartė pėr shkelje tė rregullave tė konkurrencės.

"Microsofti ka keqpėrdoruar pozicionin e tij thuajse plotėsisht si monopolist nė Evropė pėr kompjuterat personalė." Kėshtu u shpreh komisioneri i BE-sė pėr konkurrencėn Mario Monti pėr koncernin mė tė madh tė programeve software nga Seattle. Nė tė njėjtėn kohė ai vendosi dhe njė gjobė tė kripur si dhe kufizime pėr Microsoft-in. Kėshtu pėrplasja e filluar pesė vjet mė parė mes mbikqyrėsve tė kartelit nė BE dhe koncernit amerikan ka arritur njė pikė tė re kulmore.

Komisioni evropian ka vendosur ndėr tė tjera qė Microsofti brenda 120 ditėsh tė bėjė publike pikat e pėrbashkėta tė sistemeve tė tij Windows pėr kopmjuterat nė grup nė mėnyrė qė firmat konkurrente tė mund tė pėrshtasin mė mirė programet e tyre soft me produktet e Microsoftit.

Komisioneri pėr konkurrencėn Mario Monti shprehet:

"Ne kėrkojmė nga Microsofti tė vėrė nė dispozicion informacionet e nevojshme nė mėnyrė qė prodhimet e konkurrencės tė mund tė pėrdoren me sistemet kryesore tė Microsoftit."

Vetė Kodi ėshtė pasuri e Microsoftit dhe nuk ėshtė e nevojshme tė bėhet publik.

Pėrveē kėsaj brenda 90 ditėsh Microsofti duhet tė paraqesė njė version Windows pėr tregun evropian pa opsionin media-player.

"Ne themi qė konsumatorėt dhe prodhuesit e kompjuterave personalė duhet tė kenė mundėsi tė zgjedhin se ēfarė media-player-i tė instalojnė. Duhet tė jenė ata qė zgjedhin dhe jo Microsofti."

Komisioneri evropian pėr konkurrencėn kėrkon tė krijojė njė precedent nė mėnyrė qė nė tė ardhmen Microsofti t'ua livrojė paraprakisht tė dhėnat e sistemit konkurrentėve qė kėta tė jenė tė pėrgatitur pėr tė ofruar programet e tyre.

ECIKS / Dwelle
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail