Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

OPEK-u vendos rritjen e kuotave tė nxjerrjes sė naftės


Bejrut, 4 qershor 2004 - Ministrat e vendeve anėtare tė organizatės sė vendeve eksportuese tė naftės (OPEK) vendosėn qė ta shfuqizojnė marrėveshjen, sipas sė cilės atyre vendeve u lejohet tė nxjerrin vetėm 2 milionė barelė naftė nė ditė. Ky hap u ndėrmorr pėr t'iu kundėrvėnė rritjes se ēmimeve tė naftės. Me kėtė vendim synohet tė ulen ēmimet e naftės nė tregun botėror nga mbi 40 dollarė pėr fuēi, qė ėshtė ēmimi pėr momentin, deri nė 22 deri nė 28 dollarė pėr fuēi.

Marrėveshja e arritur nė Bejrut, vjen pas propozimit tė bėrė nga Arabia Saudite para dy javėsh. Megjithatė analistėt e ekonomisė kanė dyshime se rritja e prodhimit qoftė edhe me 2.5 milion fuēi nė ditė, do tė mund ta mbajė tė ulėt pėr njė kohė tė gjatė ēmimin e naftės.

ECIKS / Dwelle
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail