Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Nė Evropėn lindore po zhvillohen koncerne tė fuqishme

VJENĖ - Nė Evropėn Lindore po zhvillohen koncerne jashtėzakonisht tė fuqishme, qė shumė shpejt do tė mund tė “gėlltisin” ndėrmarje nga regjioni i BE-sė, vlerėson Heinz Sernetz udhėheqės i bankės sė investimeve Raiffeisen Investment Bank nė Austri. Si koncerne me fuqi jashtėzakonisht tė lartė blerėse dallohen kompanitė ruse, qė kanė arritur t’i mposhtin kompanitė perėdimore jo vetėm nė tregun vendor, mirėpo edhe nė atė rajonal. Sukseset mė tė mėdha tė ndėrmarrjeve ruse janė shėnuar kryesisht nė sektorin e naftės dhe derivateve tė saj. Ky sektor momentalisht ėshtė mjaft lukrativ si rezultat i rritjes sė ēmimeve tė naftės nė muajt e fundit dhe procesit vijues tė privatizmit tė ndėrmarrjeve shtetėrore tė naftės nė Evropėn Juglindore, si pėr shembull tė INA-ės kroate.

Qė me tė vėrtetė kompanitė juglindore blejnė mė shumė nė tregjet vendore, tregon edhe fakti se 63 pėrqind e transakcioneve pėr Mergeers&Acquisition u zhvilluan brenda vendit, nė krahasim me 50 pėrqind tė vitit tė kaluar. Struktura e klientėve pranė Raiffeisen Investment AG ka ndryshuar poashtu. Para dy viteve klientet nga Evropa Juglindore pėrbėnin 10 pėrqind tė klientėve tė gjithmbarshėm, kurse sot pėrbėjnė prej 25 deri nė 30 pėrqind. Si rezultat i kėtyre zhvillimeve, tregon Sernetz, struktura industriale nė Evropėn Juglindore do tė ndryshojė plotėsisht duke i shtyre ndėrmarrjet perėndimore drejt kufijve tė tyre.

ECIKS – (H.M.)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail