Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Siemens zhvendosė 10.000 vende tė punės nė Evropėn lindore


BERLIN, 22 DHJETOR 2003 - Drejtori i gjigandit teknologjik gjerman "Siemens", Johannes Feldmeier, ka paralajmėruar pėr "Financial Times Deutschland" se kompania e tij do ta shfrytėzojė zgjerimin e Bashkimit Evropian nė lindje dhe se me qėllim tė zbritjes sė shpenzimeve tė kompanisė, do tė zhvendosė rreth 10.000 vende pune nė Evropėn Lindore, kryesisht nga sektori i zhvillimit tė softverit. Ky numėr paraqet rreth 1/3 e numrit tė pėrgjithshėm tė punonjėsve tė Siemens nė sektorin e zhvillimit tė softverit.

Feldmeier ka shtuar se Siemens ka pėr qėllim tė shfrytėzojė mundėsitė pėr zhvillim tė Evropės sė mesme dhe lindore, ku fuqia punėtore ėshtė e lirė por edhe kualitative. Siemensi ėshtė kėrcėnuar edhe nė nėntor tė kėtij viti qė pėr shkak tė politikave jo tė favorshme tatimore tė qeverisė sė kancelarit Shroeder do tė zhvendosė nga Gjermania njė numėr tė konsiderueshėm tė vendeve tė punės.

Edhe shumė ndėrmarrje tjera gjermane, posaēėrisht nė fushėn e shėrbimeve informative dhe softverike, kanė paralajmėruar njė zhvendosje tė tillė tė vendeve tė punės.

ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail