Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Dollari fillon tė forcohet


New York, 23 shkurt 2004 - Euro rrėzohet nė bursat ndėrkombėtare. Dy ditė mė parė, monedha e pėrbashkėt arriti njė nivel rekord, duke u kėmbyer me 1.29 dollarė amerikanė, por gjithēka ėshtė pėrmbysur sėrish dje. Monedha e gjelbėr amerikane ėshtė forcuar ndjeshėm kundrejt tė gjitha valutave tė huaja. Ekspertėt financiarė pohojnė se “tregu ėshtė nė njė fazė akute, nė pritje tė njė mesazhi nga G7, e cila ka sinjalizuar pėr rreziqet e njė destabilitetit nė taksat e kėmbimit”. Kėshtu, sipas ekspertėve, arritja e njė rekordi prej euros dhe humbja e tij brenda dy ditėsh, si dhe forcimi i monedhės amerikane, e cila prej muajsh ėshtė duke vuajtur dobėsinė e saj, tregon pėr njė krizė tė bursave ndėrkombėtare. “Gjatė mbasditės, monedha e pėrbashkėt europiane ėshtė kuotuar nė nivelet tė ulėta, rreth 1.2535 dollarė ose 4 qindarka mė poshtė se rekordi historik prej 1.2927 dollarė qė arriti dy ditė mė parė”, -pohojnė ekspertėt. Gjatė javės sė kaluar dhe gjatė kėsaj jave kur dollari amerikan u dobėsua ndjeshėm, presidenti i Rezervave Federale tė Dallasit, Robert Teer, deklaroi se nuk ėshtė aspak i preokupuar pėr faktin qė dollari ėshtė dobėsuar kundrejt euros. Edhe Alan Greenspan, presidenti i Rezervave Federale Amerikane, javėn e kaluar ka pohuar se rėnia e monedhės amerikane nuk ėshtė aspak burim preokupimesh pėr momentin, ndėrsa dje presidenti i Rezervave Federale tė Ēikagos, Michael Moskow ka pohuar tė njėjtėn gjė, duke thėnė se nuk ka asgjė pėr t’u shqetėsuar. Kėto deklarata kanė ardhur nė momentin kur dollari kuotohej nė nivelet mė tė ulėta qė prej vitit 1995 kundrejt euros, jenit japonez, stėrlinės, frangės zvicerane, dollarit kanadez dhe koronės daneze. Shtetet e Bashkuara tė Amerikės janė duke vuajtur nga deficiti korrent, qė shpjegon edhe krizėn qė kalon dollari amerikan, tė cilit i bashkangjitet edhe diferenca e taksave ndėrmjet vendeve europiane. Ndėrkohė qė vendet e euros janė duke vuajtur mbivlerėsimin e monedhės sė tyre, e cila bėn qė eksportet tė jenė me ēmime mė tė larta, duke u gjendur kėshtu nė krizė. Krizat e dy monedhave qė dominojnė tregjet financiare kanė bėrė qė shpeshherė nga Banka e Shqipėrisė tė sinjalizohet ruajtja e kursimeve nė monedhėn vendas shqiptare, nė lekė. Edhe nė tregun shqiptar reflektohen menjėherė ndryshimet e bursave ndėrkombėtare. Kėshtu gjatė ditės sė djeshme, njė dollar ėshtė blerė me 104.6 lekė dhe ėshtė shitur me 105.4 lekė, kurse njė euro ėshtė blerė me 132.6 lekė dhe ėshtė shitur me 133.3 lekė, duke humbur pikė ndaj dollarit nė krahasim me njė ditė mė parė.

Kursi i Kėmbimit (nė Lekė)

Monedha Blerje Shitje
USD 104.6 105.4
EUR 132.6 133.3
CHF 83.6 84.2
GBP 196.0 197.0

ECIKS / Shekulli
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail