Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

SHBA - BE: Marrėveshje pėr Bujqėsinė

BRUKSEL - Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kanė arritur njė marrėveshje kornizė, nė bazė tė sė cilės do tė fillojė zvogėlimi i subvencioneve pėr bujqėsinė, njofton Brukseli zyrtar. Sipas zėdhėnėsit tė BE-sė nė Bruksel, z. Eric Marmer, pas kėshillimeve paraprake nė kryeqytetet e BE-sė kjo marrėveshje do t'i paraqitet Organizates Tregtare Botėrore (WTO) nė Gjenevė. Marmer nuk u prononcua fare rreth pėrmbajtjes sė kėtij dokumenti, mirėpo vlerėsoi se nuk ėshtė fjala pėr njė marrėveshje definitive, por vetėm pėr krijimin e bazės pėr diskutim.

Subvencionet pėr bujqėsinė dhe tarifat doganore pėr produktet bujqėsore janė pikat kryesore nė mosėmarrveshjet e shteteve perėndimore, sa i pėrket liberalizimit tė tregtisė botėrore. Vendet nė zhvillim kėrkojnė vazhdimisht mėnjanimin e kėtyre barrierave, tė cilat atyre u vėshtirėsojnė ēasjen nė tregjet perėndimore. Mirėpo, vendet e industrializuara nuk janė ende tė gatshme pėr njė hap tė tillė, edhe pse brenda vet kėtyre shteteve ekzistojnė mendime tė kundėrta pėr kėtė problematikė. ShBA-tė janė tė interesuara tė bėjnė kufizimin e tė gjitha doganave nė 25 pėr qind. Ndėrsa, vendet e Bashkimit Evropian kanė interes qė doganat tė jenė shumė mė tė larta dhe tė arrijnė vlerat
deri nė 36 pėr qind.

Kompromisin qė ėshtė arritur tash, Mamer e ka pėrshkruar si "test kornizė me disa detaje nė vete". Sakaq, WTO-ja ka ftuar ShBA-tė dhe BE-nė pė raundin e ri tė bisedimeve, pasiqė kjo marrėveshje krijon kushtet pėr fillimin e njė procesi konkret tė bisedimeve. Konferenca e ardhshme e WTO-sė pritet tė mbahet kah mesi i shtatorit nė Cancun tė Meksikės.

ECIKS (K.D.)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail