Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Britania e Madhe nuk ėshtė e gatshme pėr euron

LONDĖR - Ministri britanez i thesarit, Gordon Brown, nė fjalimin e tij tė hėnėn vlerėsoi se vendi i tij ende nuk ėshtė i gatshėm tė ndahet nga valuta tradicionale – funta britanike. Caqet ekonomike tė pėrcaktuara mė 1997 pėr aplikimin e euros, sipas Brown, ende nuk janė arritur. Njė ndėr pengesat kryesore ėshtė fakti se Britania e Madhe tregun e punės e ka shumė mė tė fleksibilizuar se sa shtetet e Eurolandit. Nė bazė tė kėsaj funta britanike do tė duhej tė zhvleftėsohej, pėr tė lehtėsuar kalimin nė euro.

Reagimet e mediave britanike ishin tė ndryshme. Pėrderisa mediat liberale e kritikonin kėtė vendim si njė “gabim historik”, ato konzervative qėndronin prapa tij duke potencuar faktin se mundėsia e kalimin nė euro megjithatė ėshtė lėnė e hapur pėr tė ardhmėn.

ECIKS – (K.D.)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail