Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Niveli i tė ardhurave i njejtė me BE-nė vetėm nė vitin 2060!

BRUKSEL - Sipas njė studimi tė “Economist Intelligence Unit (EIU)” nė Bruksel, tė ardhurat nė dhjetė vendet qė do tė aderojnė nė Bashkimin Evropian vitin e ardhshėm do tė arrijnė nivelin e BE-se vetėm nė vitin 2060.

Pėr mė tepėr, sipas studimit, kjo do tė ndodhė vetėm nėse kėto vende i shfrytėzojne nė maksimum mundėsite qė u ofron Bashkimi Evropian. Rrjedhimisht, viti 2060 paraqet njė cak optimist. Sipas drejtorit tė EIU-sė Daniel Franklin, nėse kėto vende nuk i ndryshojnė politikat e tyre ekonomike, niveli i tė ardhurave tė shtetasve tė tyre do tė jetė mė i ulėt se nė pjesėn tjetėr tė Bashkimit Evropian sė paku edhe pėr njė shekull.

Ky studim nuk ėshtė aspak optimist pėr shtetet e Evropės juglindore, pėrfshirė kėtu edhe Kosovėn, tė cilat ende nuk janė as kandidate zyrtare pėr tė aderuar nė BE dhe ekonomia e tė cilave ėshtė dukshėm prapa asaj tė dhjetė vendeve qė do t’i bashkohen BE-sė vitin e ardhshėm.

ECIKS (E.SH.)

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail