Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

BB ndan 2,5 milionė USD pėr energjetikė dhe miniera


Nė takimin e ministrit tė Energjetikės dhe Minierave, Ethem Ēeku, me pėrfaqėsues tė Bankės Botėrore nė Kosovė, ėshtė vendosur qė kjo bankė t’i ndajė 2 milionė e 500 mijė dollarė pėr realizimin e projektit ESTAB-3, qė parasheh ndihma teknike pėr zhvillimin e sektorit tė energjetikės dhe tė minierave dhe pėr avancimin e legjislacionit nė kėtė fushė.

Prishtinė, 12 prill 2005 - Qė nga themelimi i Ministrisė sė Energjetikės dhe Minierave, Banka Botėrore ėshtė mbėshtetės kryesor financiar nė zhvillimin e projekteve nė kėtė fushė. Kėtė po e vazhdon edhe sot duke i ndarė kėsaj ministrie 2 milionė e 500 mijė dollarė. Pos kėsaj, nė takimin e sotėm mė pėrfaqėsues tė Bankės Botėrore nė Prishtinė, ėshtė biseduar edhe pėr disa ēėshtje tė tjera qė preokupojnė energjetikėn kosovare. Pėrfaqėsuesi i Bankės Botėrore nė Kosovė, Kantan Shakar tha se Banka Botėrore ėshtė gjithnjė e gatshme qė ta ndihmojė kėtė ministri, ngase energjetika ėshtė bartėsja e zhvillimit ekonomik tė Kosovės: “Nė bazė tė Memorandumit Ekonomik tė Kosovės, qė ėshtė hartuar vitin e shkuar, ėshtė konstatuar qė energjia do tė paraqesė njė nga shtyllat e zhvillimit ekonomik tė Kosovės dhe ne shpresojmė qė, edhe nė tė ardhmen, do ta zhvillojmė kėtė bashkėpunim”. Sa i pėrket realizimit tė projektit ESTAB-3, ėshtė me rėndėsi tė theksohet se pėr realizimin e tyre do tė angazhohen vetėm ekspertėt dhe kompanitė kosovare.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail