Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Thellohet deficiti tregtar


Vetėm pėr gjashtė muajt e parė tė kėtij viti, sipas ESK-sė, Kosova ka importuar mallra nė vlerė prej 676.7 milionė euro dhe ka eksportuar vetėm 52.3 milionė euro

Prishtinė, 30 korrik 2007 - Kosova vazhdon ta thellojė nė shifra deficitin tregtar. Pėr gjashtė muaj tė kėtij viti, sipas Entit tė Statistikave tė Kosovės (ESK), janė importuar mallra nė vlerė prej 676.7 milionė euro, ndėrsa janė eksportuar vetėm 52.3 milionė euro.

Pra, importi mbulohet me eksport vetėm me 7.7 pėr qind, ndėrsa shprehur nė shifra deficiti gjashtėmujor ka arritur nė 624.4 milionė euro. Importi i Kosovės gjatė vitit 2005 ishte rreth 1 miliard euro, gjatė vitit 2006 kishte arritur nė 1.2 miliard euro, ndėrsa tendenca pėr vitin 2007 tregon se vlera e pėrgjithshme e importit do tė arrijė nė afro 1.4 miliard euro.

Sipas ESK-sė, tė dhėnat nga Tregtia e Jashtme nė Kosovė tregojnė pėr njė deficit tregtar pėr muajin qershor 2007 prej 115 milionė eurosh, njė rritje krahasuar me deficitin prej 99.9 milionė eurosh me qershorin e vitit 2006.

"Eksporti nė muajin qershor 2007 kishte vlerėn 11.6 milionė euro, ndėrsa importi 126.6 milionė euro, ėshtė njė rritje prej (19,8 %) pėr eksport dhe (15,5 %) pėr importin krahasuar me qershorin e vitit 2006", thuhet nė raportin e ESK-sė pėr muajin qershor.

Partnerėt kryesorė tregtarė tė Kosovės vazhdojnė tė jenė vendet fqinje, Serbia dhe Maqedonia. Edhe me kėto dy vende Kosova ka deficit tė thellė tregtar. Nė muajin qershor 2007 pėrqindja mė e madhe e eksportit ishte: Shqipėria (15,6 %), Maqedonia (13,8 %), Serbia (9,4 %), Greqia (8,3 %) etj. Ndėrsa, sipas tė dhėnave, pėrqindja mė e madhe e importit ėshtė nga: Serbia (14,5 %), Maqedonia (10,2 %), Gjermania (10,5 %), Greqia (7,2 %), Turqia (6,8 %), etj. Bashkimi Evropian me (43,5 %) bėn pjesė nė importin e vendit tonė, kurse nė eksport (29,7 %).

Sipas tė dhėnave tė grupeve kryesore tė eksportit: (30,2 %) tė eksportit e pėrbėjnė produktet minerale (29,3 %) metalet bazė dhe artikujt prej tyre, (11,4 %) produktet bimore, (9,3 %) makineritė, pajisjet mekanike dhe elektrike, (5,3 %) plastikė, gomė dhe artikuj prej tyre (4,7 %) ushqimet e pėrgatitura, pijet dhe duhani, etj.

Ndėrsa, sipas tė dhėnave tė grupeve kryesor pėr import: (15,8 %) tė importit e pėrbėjnė produktet minerale, (15,1 %) ushqimet e pėrgatitura, pijet dhe duhani, (13,9%) makineritė, pajisjet mekanike dhe elektrike, (9,4 %) metale bazė dhe artikuj prej tyre, (6,9 %) produkte tė industrisė kimike etj.

Nga tė dhėnat e qershorit 2007, mė sė shumti kemi eksport mallrash pėrmes pikave kufitare: Hanit tė Elezit (42,8 %), Vėrmicės (10,5 %), Merdarit (6,5 %) , Mitrovicės (6,4 %) etj. Ndėrsa, import mė sė shumti kemi pėrmes pikės kufitare tė: Hanit tė Elezit (43,2 %), Mitrovicės (15,6 %), Kullės (10,9 %), Merdarit (9,9 %) etj.

Gazeta Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail