Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Memorandum pėr garantimin e investimeve austriake nė Kosovė


PRISHTINĖ, 05 SHTATOR 2003 – Zyra pėr Informim e Presidentit tė Kosovės, z. Ibrahim Rugova njoftoi dje se Kosova dhe Austria po pėrgatisin njė memorandum pėr garantimin e investimeve austriake nė vendin tonė. Kjo u bė e ditur nė takimin e Presidentit Rugova me shefen e deritashme tė Zyrės austriake nė Prishtinė, Gerda Vogel.

Sipas Zyrės pėr Informim, nė takim ėshtė biseduar kryesisht pėr gjendjen nė Kosovė dhe pėr perspektivėn e saj politike dhe ekonomike. Nė kėtė aspekt u bė e ditur se ėshtė duke u pėrgatitur njė memorandum me tė cilin do tė garantohen investimet austriake nė Kosovė, nga rreziku politik dhe rreziku i ndryshimit tė valutės.

Njė memorandum tė tillė, vitin e kaluar e ka nėnshkruar ShBA-ja me UNMIK-un dhe me Qeverinė e Kosovės. Ndėrsa, bisedime tė ngjashme UNMIK-u ėshtė duke zhvilluar edhe me shtete tė tjera, si Sllovenia dhe Gjermania, dhe marrėveshjet pritet tė arrihen sė shpejti.

Zonja Vogel u prit nga Presidenti nė njė takim lamtumirės, pasi qė ajo sė shpejti do tė largohet nga Kosova. Shefi i ri i Zyrės sė Austrisė nė Kosovė nga tetori i kėtij viti do tė jetė Mag. Bernd Alexander Bayerl.

ECIKS – (K. D.)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail