Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Nė Prizren ndahen 2 milionė euro pėr infrastrukturėn rrugore

PRIZREN, 29 QERSHOR - Sipas zyrtarėve komunalė tė Prizrenit, komuna ka ndarė rreth 2 milionė euro pėr realizimin e 11 projekteve tė ndėrtimit dhe meremetimit tė rrugėve, kurse nė realizimin e kėtyre projekteve do tė participojnė edhe vetė qytetarėt, njoftuan ata tė shtunėn. Hanefi Muharremi, drejtor i Drejtorisė sė Komunikacionit thotė projekti kryesor nė kėtė plan ėshtė asfaltimi i rrugės Gjonaj-Kushnin i Hasit, 17 kilometra pėr tė cilėn komuna ka ndarė 500 mijė euro, ndėrsa pėr realizimin e kėtij projekti do tė participojnė edhe qytetarėt. Ndėrkaq, pėr asfaltimin e rrugės pėr nė fshatin Manastiric (fshat i banuar me popullatė boshnjake nė Luginėn e Lumbardhit) komuna dhe komuniteti kanė dhėnė nga 200 mijė euro, shton Muharremi. Ai sqaron dhe njofton se edhe KFOR-i ka ndihmuar dukshėm nė pėrmirėsimin e infrastrukturės rrugore, sidomos nė fshatra tė komunės sė Prizrenit. Sipas Muharremit, komuna gjatė dy vjetėve tė fundit ka dhėnė rreth 3 milionė euro pėr pėrmirėsimin e infrastrukturės, ndėrsa deri tashti me kėto mjete janė asfaltuar rreth 4 kilometra rrugė, kurse me kubėza janė shtruar 12 sosh, janė rregulluar 17 kilometra kanalizim dhe rreth 8 sosh ujėsjellės. “Nė realizimin e tė gjitha kėtyre projekteve kontribut tė madh (me participim nė shumė prej 50 pėr qind) kanė dhėnė edhe vetė qytetarėt, sepse buxheti i komunės ka qenė i kufizuar”, thotė Hanefi Muharremi.

ECIKS/KOHA
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail