Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Buxheti 2005: 714 milion euro


Prishtinė, 28 janar 2005 - Qeveria e Kosovės miratoi Projektbuxhetin pėr vitin 2005. Shuma e pėrgjithshme e buxhetit pėr kėtė vit ėshtė 714 milion euro. Buxheti pėr vitin 2005 reflekton prioritetet e Qeverisė sė Kosovės pėr sa I takon pėrmbushjes sė programit qeveritar dhe pėrmbushjes sė standardeve.

Sipas qeverisė, nė projektbuxhetin pėr vitin 2005 janė bėrė zgjidhje tė qėndrueshme dhe ėshtė siguruar njė stabilitet buxhetor nė kuadėr tė planit afatgjatė tė Qeverisė pėr progres dhe qėndrueshmėri buxhetore nė periudhat vijuese. Zgjidhjet buxhetore tė cilat I pėrmban buxheti pėr vitin 2005 gjithashtu mundėsojnė rritje solide dhe stabile tė tė hyrave buxhetore pėr vitin e ardhshėm.

Nė kuadėr tė procesit buxhetor, Qeveria e Kosovės ka marrė parasysh edhe sugjerimet e Fondit Monetar Ndėrkombėtar (FMN) dhe ėshtė bazuar nė njė proces tė rishikimit tė hollėsishėm I cili pėrfshiu reduktime tė balancuara nė shpenzime tė IPVQ-ve dhe fuqive tė rezervuara tė UNMIK-ut. Qėndrueshmėria buxhetore ėshtė njė nga standardet nga lėmi i ekonomisė.

Qeveria shpreson se deputetėt e Kuvendit tė Kosovės do tė shqyrtojnė buxhetin me urgjencė dhe korrektėsi, nė mėnyrė qė tė mund tė fillojė zbatimin e tij sa mė shpejt qė ėshtė e mundur.

ECIKS / QIK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail