Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Lambsdorff mbron Fuccin pėr tė shpėtuar vehten


Prishtinė, 21 shkurt 2004 - Gazeta Kosova Sot raporton se hutia ndermjet Qeverise se Kosoves dhe UNMIK-ut rreth mosmarreveshjeve te vazhdueshme ne AKM po e mban peng procesin e privatizimit.

Gazeta, duke cituar burimet e saj, thote se Hari holkeri eshte duke kontaktuar me zyren ligjore te Kombeve te Bashkuara ne New York me qellim te gjetjes se nje zgjidhjeje per fatin e drejtoreshes se AKM-se Marie Fucci. "Parashikohet qe Holkeri do ta shkarkoje Fucci-n nga detyra ne baze te udhezimeve nga New York-u, te cilat udhezime vijne si pasoje e vendosmerise se Qeverise se Kosoves ne kerkesat e saj."

"Lambsdorff eshte vene ne mbrojtje te Fucci-t sepse frikesohet se pas shkuarjes se saj do kete radhen edhe ai".

I njejti burim i ka thene gazetes se ceshtja e Fucci-t do te zgjidhet brenda disa diteve te ardhshme por ende nuk dihet nese perfaqesuesit lokal kosovarė poashtu do te kerkojne edhe doreheqjen e shefit te shtylles se IV te UNMIK-ut Nikolaus Lambsdorff.

Kosova Sot shkruan se proceset e privatizimit ne shtetet tjera ku ka marre pjese edhe Marie Fucci kane qene te pasuksesshme.

Gazeta perfundon duke cituar "burime te besueshme" se dy zevendesdrejtoret e AKM-se, Sazborsky dhe Shala, do t'i dergonin Lambsdorff-it nje kerkese me shkrim per doreheqjen e Fucci-t.

ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail