Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Autoriteti Bankar i Kosovės jo bankė qendrore


Sipas UNMIK, ndryshimet nė BPK do tė jenė brenda kornizės ekzistuese ndėrkohė qė negociatat janė ende nė proces

Prishtinė, 28 maj 2005 - UNMIK dhe kryetari i Bordit tė Guvernatorėve, Ajri Begu, kanė pėrgėnjeshtruar lajmin se Autoriteti Bankar i Kosovės do tė kthehet nė Bankė Qendrore. Sipas tyre, qeveria e Kosovės nuk ka asnjė bazė nė publikimin e kėtij lajmi.

Njė burim pranė UNMIK-ut pohoi se pas publikimit tė lajmit pėr ndryshimin e emrit mund tė priten reagime edhe nga Serbia, e cila mund tė bllokojė kėto ndryshime tė vogla, nė zyrėn ligjore tė UNMIK-ut.

“Marrėveshja nuk ėshtė finalizuar dhe ende janė duke vazhduar negociatat pėr transferimin e kompetencave pėr sa i pėrket BPK-sė”- tha Joakim Rycker, shef i shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut.

“Ndryshimet nė BPK do tė jenė brenda kornizės sė tashme ekzistuese. Nuk mund tė flasė pėr gjendjen pas zgjidhjes sė statusit. Negociatat janė nė proces dhe unė nuk dėshiroj tė komentoj sepse ato ende nuk kanė pėrfunduar, shtoi Rycker. Ai nuk ka dashur tė komentoj faktin nėse BPK do tė ndėrroj emrin.

“Nuk dėshiroj tė komentoj pėr emrin pasi negociatat pritet tė pėrfundojnė nė qershor”,- tha ai.

Edhe kryetari i Bordit tė Guvernatorėve tė BPK-sė, Ajri Begu, nuk komentoi mbi pyetjen nėse BPK-ja do tė kthehej nė bankė qendrore. “Ėshtė njė ēėshtje politike pėr tė cilėn nuk mund tė prononcohem” tha Begu. Sipas tij, nė BPK janė tė pėrkushtuar qė tė rrisin kapacitetin e tij.

“Ajo qė ne jemi tė pėrkushtuar tė arrijmė ėshtė qė tė rritim kapacitetet. Nė dy vitet e kaluar kemi punuar me projektet pėr inkuadrimin sa mė tė madh tė njerėzve vendorė nė BPK”, pohoi Begu, duke shtuar se priten ndryshime nė rregulloren e BPK e cila medoemos do tė reflektojė nė realitetin e ri.

Ai ka komentuar se ndėr ndryshimet e pritshme ėshtė edhe rritja e numrit tė anėtarėve vendorė nė bordin e BPK-sė.

“Kryesisht do tė ketė rritje tė numrit tė anėtarėve te bordit por ėshtė herėt pėr tė folur pėr mė shumė pasi ende janė duke u zhvilluar negociatat”, pėrfundoi kryetari i bordit tė Guvernatorėve tė BPK-sė, Ajri Begu.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail