Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

KEK: “Kriza eliminohet me ndėrtimin e linjes me Shqipėrinė”


Prishtinė, 19 janar 2004 – Mėnyra mė e shpejtė dhe mė e lirė pėr tė kaluar krizėn energjetike nė Kosovė, ėshtė ndėrtimi i linjės sė importit 400 kilovolt me Shqipėrinė. Kėshtu thonė drejtuesit e Korporatės Energjetike tė Kosovės (KEK). Menaxheri ndėrkombėtar i KEK-ut, Ēarls Braun, thekson se ndėrtimi i termocentraleve ose hidrocentraleve ka njė kosto tė papėrballueshme pėr Kosovėn, sikurse qė ndėrtimi i tyre merr kohė tė gjatė. “Mėnyra mė e mirė e furnizimit me energji elektrike, pėr Kosovėn ėshtė ndėrtimi i linjės 400 kilovolt me Shqipėrinė dhe kėmbimi i rrymės”,-tha kreu ndėrkombėtar i KEK-ut. Sipas tij, nėpėrmjet kėsaj linje, KEK-u do tė dėrgonte rrymė pėr Korporatėn Elektroenergjetike tė Shqipėrisė, kur ka teprica, sidomos gjatė natės, ndėrsa ata do ta kthenin borxhin kur kanė teprica.

Ideja pėr kėmbimin e energjisė elektrike ndėrmjet Shqipėrisė dhe Kosovės, ka ardhur duke ditur se Kosova ka teprica tė energjisė gjatė verės, ndėrsa mungesa gjatė dimrit, ndėrsa nė Shqipėri ėshtė e kundėrta, sepse kapacitetet energjetike shqiptare janė tė bazuara nė hidrocentrale me ujė. Banka Botėrore ka ndarė njė shumė tė mjeteve nė vlerė prej 1.1 milionė dollarė pėr hartimin e projektit zbatues tė largpėrēuesit Shqipėri-Kosovė. Ideja pėr ndėrtimin e termo- apo hidrocentraleve nuk i duket me vend kreut tė KEK-ut. Ai tha se nėse supozohet ndėrtimi i njė hidocentrali nė Prizren, do tė duheshin gjashtė vjet, dhe gjatė kėsaj kohe nuk do tė kishte prodhim tė energjisė. Ndėrtimi i hidrocentralit kushton rreth 60 euro pėr njė megavat. Sipas kėtyre pėrllogaritjeve, Kosovės i nevojiten tė paktėn 200 milionė euro, tė cilat vėshtirė se mund tė sigurohen, duke llogaritur buxhetin e varfėr tė Kosovės. Menaxheri i KEK-ut shprehet se Kosovės nuk i nevojitet ndonjė termocentral i ri. “Blloqet e “Kosovės A” janė mė tė reja sesa shumica e termocentraleve nė Evropėn Juglindore dhe atyre ju nevojitet vetėm riparimi i mundshėm. Nėse i ndėrroni kazanėt, i ndėrroni elektrostatikėt, nėse e pėrmirėsoni sistemin e kontrollit, kostoja e pėrgjithshme e Kosova “A3”, “A4” dhe “A5” do tė jetė mė pak sesa 50 milionė euro”, -tha ai dhe shtoi se nė kėtė mėnyrė do tė fitohen tri blloqe tė reja qė do tė funksionojnė tė paktėn edhe 10 deri 15 vjet. Nė 5 vitet e fundit Kosova po ballafaqohet me problemet e furnizimit me energji elektrike, pėr shkak tė mungesės sė riparimit tė termocentraleve gjatė viteve ‘90 dhe dėshtimit tė qindra miliona euro investimeve nė energjetikė nga ana e bashkėsisė ndėrkombėtare.

ECIKS / Shekulli
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail