Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Diaspora solli 3 miliardė euro pėr 6 vjet


Prishtinė, 11 janar 2007 - Njė projekt-raport I Kabinetit pėr Qeverisje tė Mirė (KQM) ka saktėsuar mėnyrėn e vėnies sė parave dhe kapitalit tė diasporės nė shėrbim tė zhvillimit ekonomik tė vendit. Rifat Blaku, pėrgjegjės i Departamentit pėr emigracion nė KQM, vlerėsoi se diaspora ka njė fuqi tė madhe kapitali, i cili, nėse do tė absorbohej nė mėnyrė tė organizuar, do tė sillte efekte tė shumta positive nė vend. "Ky kapital ka njė rėndėsi tė veēantė pėr vitalizmin e ekonomisė sė vendit, privatizimin e pronės dhe tė proceseve tė tjera tė filluara". Blaku tha se transferi i kapitalit tė diasporės do tė ishte mė interes tė shumanshėm, ku do tė pėrfitonte edhe pronari i kapitalit tė kursyer, edhe qytetarėt e Kosovės. Po ashtu, nė njė raport tė KQM-sė janė dhėnė shėnime tė pėrafėrta pėr numrin dhe kapitalin e emigrantėve kosovarė.

Ėshtė vlerėsuar se nga rreth 400 mijė shqiptarė tė Kosovės qė aktualisht janė nė diasporė, gjysma e tė cilėve punon, brenda muajit ata dėrgojnė mesatarisht nga 200 euro nė familjet e tyre. Nga kjo parallogari, dėrgesat mujore arrijnė nė rreth 40 milionė euro, ndėrsa ato vjetore 480 milionė euro. Ndėrkaq, nė gjithė periudhėn e pasluftėn llogaritet se nė Kosovė kanė hyrė rreth 3 miliardė euro. Profesor Blaku, duke e arsyetuar kėtė projekt, thotė se pronarėt e kapitalit nė realitetin e ri nė Kosovė do tė gėzojnė fitime si nga kursimet nė banka, po ashtu edhe nė investime. Nė kėtė kontekst, ai nė raport pėrmend vendet si Italia, Turqia, Spanja, Portugalia, tė cilat kanė shėnuar rezultate me anė tė kėtij varianti, dhe jo vetėm nė biznese tė vogla, por edhe nė industri e turizėm. Realizimin e kėtij projekt Blaku e vlerėson si njė "terapi financiare" me rezultate tė pakontestueshme.

ECIKS / Gazeta Lajm
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail