Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Suedezėt: Nė KEK ka abuzime dhe dėshtime


Prishtinė, 09 mars 2004 - “UNMIK-u ka dėshtuar me funksionalizimin e kompanisė (KEK-ut) me konsumatorėt, me punonjėsit, me sigurimin e udhėheqjes adekuate. Ka dėshtuar edhe me fushatėn KEK-PO, me udhėheqjen e Distribucionit, me donatorėt dhe pėrballė institucioneve politike tė Kosovės”, - kėshtu janė shprehur drejtues tė Agjencisė Suedeze pėr Zhvillim Ndėrkombėtar (SIDA), duke numėruar dėshtimet e UNMIK-ut dhe AKM-sė nė menaxhimin e KEK-ut.

“Ka fakte tė konfirmuara nga auditorėt se ka mashtrime dhe vjedhje tė konsiderueshme brenda KEK-ut”, - konstaton SIDA nė studimin e saj voluminoz tė bėrė nė KEK gjatė vitit tė shkuar, duke pėrmendur mė pas shumė dėshtime tė bėra nė KEK nga ana e administruesit tė saj, qė ėshtė UNMIK, dhe AKM-ja. Ky studim ėshtė pėrfunduar nė dhjetor 2003 dhe ėshtė mbajtur i fshehur deri mė tani nga ata qė e kanė nėn kontroll korporatėn.


Pėrgjegjėsia
Pavarėsisht nga tri fatkeqėsitė kryesore qė e kanė goditur KEK-un (dėmet nga rrufeja, zjarri nė termocentrale dhe rrėshqitja nė miniera), ėshtė UNMIK-AKM-ja, sipas Agjencisė Suedeze, qė si administrues tė KEK-ut nuk kanė arritur tė ringjallin atė qė dikur ka qenė kompani energjetike funksionale. Edhe pėrkundėr asistencės sė donatorėve me rreth 500 milionė euro, performancat e KEK-ut, sipas SIDA-s, kanė dėshtuar tė pėrmirėsohen deri nė shkallė tė kėnaqshme dhe sot KEK-u po pėrballon krizė mė tė thellė sesa ndonjėherė tjetėr, qė nga koha qė OKB mori pėrsipėr pėrgjegjėsinė. “Ėshtė e qartė se AKM-ja nuk ka qenė nė gjendje ”tė ruajė ose tė shtojė vlerėn, zbatueshmėrinė dhe qeverisjen e pėrbashkėt” tė KEK-ut e qė ėshtė kėrkuar ta bėjė sipas mandatit tė saj”. Sė pari, dhe mė e rėndėsishmja, ėshtė se ka dėshtuar pėr sa u pėrket konsumatorėve tė KEK-ut, thuhet nė raportin e SIDA-s. Pjesa dėrrmuese e familjeve tė Kosovės, sipas studimit, nuk e pranojnė legjitimitetin e faturave tė KEK-ut. Refuzimi i pagesave ka mbetur i madh edhe pėrkundėr fushatės masive pėr promovim tė pagesės, pavarėsisht nga furnizimi i pėrmirėsuar me energji dhe pavarėsisht nga paraqitja e shumtė nė televizione e fushatės pėr shkyēje. “Pas gjashtė muajsh tė pėrpjekjeve intensive kėto masa virtualisht nuk prodhuan rezultate fare”, konstaton SIDA nė studimin pėr KEK-un. “Po shihet se kosovarėt nuk pranojnė legjitimitetin e kėrkesės pėr pagesė qė ka KEK-u, i dominuar nga UNMIK-u apo AKM-ja”, duke vazhduar mė pas se “nėse kosovarėt duhet tė votonin pėr menaxhim tė kompanisė sė tyre energjetike, atėherė UNMIK-u dhe AKM-ja do tė mėnjanohen menjėherė”. SIDA thotė se pėrgjegjėsia ėshtė bėrė ngarkesė qė krijon humbje. Zgjidhja e problemeve tė borxhit kėrkon resurse financiare, tė cilat AKM-ja nuk i ka, por duhet t’i tėrheq. Me atė si ka vepruar AKM-ja ka humbur nga kredibiliteti ndaj donatorėve dhe agjencive financuese qė duhej ta kishte pėr tė tėrhequr pėrkrahjen masive financiare qė i nevojitet KEK-ut. SIDA konstaton dėshtim tė AKM-sė, gjithashtu, pėr sa u pėrket punonjėsve. Fusha tjetėr e dėshtimit tė UNMIK-AKM-sė po ashtu ėshtė menaxhimi. “Pėrgjatė kohėmbajtjes UNMIK-AKM-ja ka dėshtuar nė obligimet e veta qė tė sigurojė KEK-un me udhėheqėsi stabėl dhe adekuate”, thotė Agjencia Suedeze Ndėrkombėtare pėr Zhvillim, duke konstatuar dėshtim po ashtu tė qeverisjes sė UNMIK-AKM-sė edhe nė lidhje me donatorėt dhe pėrballė institucioneve politike tė Kosovės. “Disa donatorė tė mėdhenj kanė sinjalizuar lidhje tė konsiderueshme lidhur me KEK-un, kurse institucionet e Kosovės kanė treguar ngurrim nė vazhdimin e financimit, madje edhe tė paguajnė faturat e tyre nė mungesė tė udhėheqėsisė sė re. UNMIK-u mė tej ka dėshtuar nė ngritjen e gjykatave tė Kosovės dhe institucioneve pėr zbatim tė ligjit. “Pse, si ėshtė e mundur qė institucioni i UN-it tė dėshtojė kaq demonstrativisht duke mos lėnė pas asnjė person si pėrgjegjės, mungesa e tė cilit ėshtė pyetje vitale dhe fondamentale qė kalon jashtė qėllimit (suazave) tė kėtij raporti”, shpreh habinė SIDA suedeze, pėr tė theksuar se “UNMIK-u ka komprometuar KEK-un dhe ka njollosur rolin qė ka me vendimin pėr raste sociale dhe ka dėshtuar tė pėrmirėsojė veprimet”. Sipas tyre, UNMIK-u dhe AKM-ja kanė fshehur me kujdes nga palėt me interes dhe nga publiku, informatėn nga raportet e auditimit pėr gjendjen e mjeruar tė mbajtjes sė llogarive nė KEK dhe kontrollin e sistemit financiar. SIDA thotė se pėrfitimi i kredibilitetit ndaj konsumatorėve, kapėrcimi i refuzimit tė pagesės, ndalimi i humbjeve janė tė lidhura me stafin dhe pėrkrahja (gradimin) e besnikėrisė dhe ndershmėrisė sė stafit ėshtė vendimtare pėr funksionimin e sektorit energjetik tė Kosovės nė tė ardhmen. Pėr tė vepruar kėshtu, sipas tyre, kėrkohet njė numėr i pėrmasave tė menjėhershme.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail