Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Lambsdorff: Nė Kosovė ėshtė bėrė pėrparim nė ekonomi


Prishtinė, 3 janar 2005 - Nikolaus Graf Lambsdorf, qysh prej tre vjetėsh ėshtė pėrgjegjės pėr shtyllėn e katėr tė UNMIK-ut, atė tė ekonomisė. Ky diplomat gjerman qė nga e shtuna do tė duhej tė ishte nė nė Berlin pasi i ka skaduar mandati me tė cilin Ministria e Punėve tė jashtme tė Gjermanisė e kishte dėrgaur nė Kosovė. Mirėpo, guvernatori i Kosovės, Soren Jesen Petersen e ka lutur Lambsdorff qė nė detyrėn e shefit tė Shtyllės sė katėr tė UNMIK-ut tė qėndrojė deri nė fund tė muajit janar. Pasuesi i tij duhet qė sė pari tė propozohet nga Komisioni Evropian dhe pastaj tė emėrohet nga OKB-ja nė Nju Jork.

Ne vazhdim, intervista e Nikolaus Graf Lambsdorf dhene per Deutsche Welle.


DW: A jeni tė kėnaqur me punėn e deritashme tė UNMIK-ut nė lėmin e ekonomisė dhe me rezultatet vetjake nė krye tė shtyllės sė katėrt ku ndodheni?
Lambsdorf: Sa i pėrket punės sė UNMIK-ut pėrkundėr kritikave mund tė thuhet se jemi tė kėnaqur. Sa i pėrket zhvillimit ekonomik nuk mund tė thuhet se jemi tė kėnaqur, por edhe kėtu duhet bėrė dallime. Sapo kam marrė njė raport tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar, i cili sigurisht pėr befasinė e shumė kujt vlerėson se ėshtė bėrė pėrparim nė zhvillimin ekonomik nė Kosovė, para sė gjithash nė sektorin privat. Thuhet se rritja ekonomike nė Kosovė, nė dy vitet e fundit ka shėnuar njė ngritje prej dy deri tre pėrqind Nė fakt kjo nuk mjafton, aq mė pak sa i pėrket hapjes sė vendeve tė reja tė punės. Megjithatė, ky ėshtė njė tregues sė nė Kosovė janė bėrė pėrparime. Njėkohėsisht raporti tregon se nė Kosovė ka edhe shumė pėr tu bėrė.

DW: Pėrmendėt papunėsinė. Dy tė tretat nė Kosovė janė tė papunė si tė zvogėlohet papunėsia?
Lambsdorff: Sė pari duhet thėnė se nuk ka shifra tė sakta pėr numrin e tė papunėve nė Kosovė dhe ky ėshtė njė nga problemet. Nė kėtė drejtim jemi duke punuar dhe kjo ėshtė njė teme pėr tė cilėn Komisoni Evropian ka shfaqur interesim tė veēantė. Ne, por para sė gjithash Qeveria e Kosovės, duhet tė bėjmė diēka kundėr papunėsisė. Fatkeqėsisht nuk ka ndonjė recetė tė gatshme, sepse nė Kosovė vėshtirėsitė e zhvillimit ekonik tash njė kohė tė gjatė janė tė pranishme. Ėshtė njė punė qė kėrkon durim tė madh dhe qė ėshtė e rėndė. Ėshtė njė problem gjithashtu i rėndė pėr njė Qeveri e cila do tė donte edhe njė mandate tjetėr, ndėrsa nuk ėshtė e thjeshtė edhe pėr UNMIK-un, sepse edhe ne duam tė tregojmė rezultate pozitive. Mirėpo, disa punė nė rrethanat kur ekonomia zhvillohet nė kushte mjaft tė pafavorshme, nuk mund tė kryhen shpejt. Pėr tu marrė me disa tema nuk mjaftojnė muajt, duhen vite tė tėra.

DW: Deri mė tani ka munguar suksesi nė privatizimin e sipėrmarrjeve publike. Ku janė arsyet?
Lambsdorff: Porblemet qė lidhen me privatizimin bazėn e tyre jo tė gjitha kuptohet e kanė tek ēėshtja e pronėsisė. Nė disa raste ėshtė shumė vėshtirė tė vėrtetohet pronėsia e njė sipėrmarrje. Nėse nuk dihet pronari atėherė ekziston rreziku qė tė shitet pasuria e huaj, sepse mund tė ndodh qė ndonjė sipėrmarrje tė mos jetė pasuri publike, por private. Dhe mund tė ndodh qė pronarėt tė ngritin padi nė gjyq. Ne po pėrpiqemi ti ikim kėtij problemi, por ai ende ka gjetur zgjidhje.

DW: Tani njė pjesė e kompetencave ėshtė bartur nė insitiucionet e pėrkohshme tė Kosoves, a do tė ketė tani njė pėrshpejtim tė privatizimit.
Lambsdorf: Parimisht kėto janė tema tė ndryshme nga njėra tjetra. Shefi i UNMIK-ut ka paralajmėruar, dhe kjo nuk ėshtė hera e parė- se do tė bartė kompetenca shtesė nga fusha e ekonomisė dhe financave tek Qeveria e re e zgjedhur. Njėkohėsisht ai e ka tė ditur se pjesa mė e madhe e pėrgjegjėsive nga fusha ekonomike dhe e finacave tash njė kohė tė gjatė janė nė duart e qeverisė. Tani e tri vite, tri apo katėr ministri nė mėnyrė tė pavarur trajtojnė ēėshtje qė i pėrkasin financave dhe ekonomisė. Ndėrsa atyre tani u ėshtė shtuar edhe njė ministri tjetėr. Sa i pėrket privatizimit nė pėrgjithėsi, respektivisht Agjensisė Kosvare tė Mirėbesimit, konsideroj se ende nuk ka ardhur koha qė tė gjitha pėrgjegjėsitė dhe kompetencat e saj tė barten tek Qeveria e re. Mirėpo me Qeverinė e re ne do tė bisedojmė edhe pėr AKM-nė dhe kėtė tashmė kemi filluar ta bėjmė.

DW: Kryeministri i ri njė nga detyrat qė i ka caktuar kabinetit tė tij qeveritar ėshtė tėrheqja e investitorėve tė huaj. A pritni qė investitorėt e huaj tė blejnė apo tė ndėrtojnė fabrika nė Kosovė?
Lambsdorfa: Raste tė tilla tashmė kemi nė Kosovė. Nė tė gjitha raundet e deritashme tė privatizimit ka pasur njė intersim tė madh tė investitorėve nga bota. Nė fakt, ata janė shqiptarė tė cilėt jetojnė jashtė vendit, kryesisht nga Gjermania, Austria, Zvicra, por edhe nga SHBA-tė, apo edhe nga Australia. Qysh tani kemi investime tė vogla tė sipėrmarrėsve nė Kosovė, mirėpo jo gjithmonė mund tė vėrtetohet se pėr ēfarė investimesh bėhet fjalė pasi nė Kosovė shumė investime bėhen me para tė gatshme nė dorė dhe vetėm pak transaksione bėhen pėrmes bankave. Megjithatė, mund tė thuhet pra sė gjithash nė Prishtinė se ka pasur disa investime tė vogla. Pra intersim ka por, kjo nuk mjafton pėr tu hapur ato vende tė punė qė janė tė nevojshme, posaēerisht pėr tė rinjtė tė cilėt ēdo vit i shtohen tregut tė punės.

ECIKS / Deutsche Welle
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail