Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Ministri Sadriu skeptik ndaj planit tė ri tė privatizimit


Prishtinė, 18 nėntor 2003 – Shefi i UNMIK-ut, Harri Holkeri tha tė hėnėn nė Prishtinė, se kishte marrė bekimin e New York-ut pėr tė rinisur procesin e privatizimit, por se paraprakisht Agjencia Kosovare e Mirėbesimit duhet t'i rishqyrtojė ndėrmarrjet e privatizuara. Holkeri tha se rregullorja e AKM-sė do tė mbetet e pandryshuar, mirėpo duhet rishqyrtuar disa lėshime qė janė bėrė gjatė procesit tė privatizimit tė disa ndėrmarrjeve.

Takimi i New Yorkut sidoqoftė ende nuk i ka eleminuar tė gjitha paqartėsitė dhe problemet nė lidhje me privatizimin. Nga njė takim qė Ministri i Ekonomisė dhe Financave z. Ali Sadriu pati me drejtoreshėn e AKM-sė, Marie Fucci dhe me kėshilltarė ligjorė tė UNMIK-ut, shumė detaje rreth vazhdimit tė punės sė AKM-sė nuk u bėnė publike, mirėpo Ministri Sadriu u shpreh shumė skeptik pėr planin mė tė ri tė privatizimit duke thėnė se kjo formė do tė na marrė shumė kohė dhe AKM-ja, nuk do tė mund tė kryej privatizimin brenda afatit tė paraparė prej tri vjetėsh. Fjala ėshtė pėr vlerėsimin e disa transaksioneve qė nė ekonominė e Kosovės janė kryer me ligje diskriminuese tė Serbisė.

ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail