Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Busek shpreh frike nga vendimi i njėanshėm i SHBA-ve


Prishtinė, 18 janar 2004 -Koordinatori i Paktit te Stabilitetit Erhard Busek ka shprehur frike nga vendimi i njeanshem dhe i paharmonizuar me Bashkimin Evropian i SHBA-ve ne lidhje me te ardhmen e Kosoves. Ne nje ligjerate ne "Forumin Bruno Krajski per politike nderkombetare" me teme "A ka ardhmeni evropiane Evropa Juglindore" Busek mbreme ka paraqitur gjendjen ne kete rajon. Ai ka thene se BE nuk ka kurrfare propozimi zyrtar per zgjidhjen e ceshtjes se Kosoves. "Druaj se SHBA-te, si dhe ne rastin e Maqedonise, kur kete shtet e njohen me kete emer pa marreveshje me BE-ne, ngjashem do te bejne me Kosoven. SHBA-te gjate bisedimeve rreth statusit te Kosoves, qe duhet te fillojne gjate ketij viti, do te mund pernjehere te thone se jane per pavaresine", ka thene Erhard Busek. Gjithashtu ia ka thene se ekzistojne disa variante te zgjidhjes se ceshtjes se Kosoves nga pavaresia qe e kerkojne shqiptaret, permes kerkeses qe kjo krahine te mbetet pjese integrale e Serbise qe e kerkon Beogradi, deri te pavaresia e kushtezuar. Busek eshte shprehur se gjate vitit 2OO5 duhet te zgjidhet statusi i Kosoves, por njekohesisht eshte angazhuar edhe per "evropianizimin" e UNMIK-ut, duke shtuar se administraten e UNMIK-ut e perbejene nepenesit nga 7O vende dhe kryesisht nga ato jashte Evropes, te cilet nuk e kuptojne gjendjen e atjeshme. Pandaj, thot ai, eshte me rendesi qe Evropa ta marre Kosoven, pasi kjo pjese e Evropes eshte diku ne fund te listes se prioriteteve te OKB-se.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail